გორის რაიონის პროკურორს პატიმრის წამებაში ადანაშაულებენ
თბილისი.12.10.04.მედია-ნიუსი. გორის რაიონული პროკურორი არჩილ ბაბაჯანაშვილი და შიდა ქართლის ოლქის პროკურორი დავით წითური შესაძლოა სისხლის სამართლის პასუხისგებაში მისცენ.
როგორც სახალხო დამცველის ოფისში 12 ოქტომბერს გამართულ პრეს-კონფერენციაზე სახალხო დამცველის მოადგილემ ბაჩო ახალაიამ და მართლმსაჯულების ომბუდსმენმა ვახტანგ კომახიძემ განაცხადეს, 9 ოქტომბერს გორის რაიონულმა პროკურატურამ დააკავა მოქალაქე გიორგი მიგრიული, რომელიც რაიონის პროკურორმა არჩილ ბაბაჯანაშვილმა თავის კაბინეტში სასტიკად აწამა. დაკავებულს სხეულზე აღენიშნება არაერთი დაზიანება, მათ შორის სიგარეტის კვალი და დაჟეჟილობები. სავარაუდოდ მას ტვინის შერყევაც აქვს.
აღნიშნული ქმედების დაფარვაში აქტიურად მონაწილეობდა ოლქის პროკურორი დავით წითური. როგორც ბაჩო ახალაიამ აღნიშნა, დავით წითური გიორგი მიგრიაულის ოჯახის წევრებს „ამუშავებდა“ და ეუბნებოდა, რომ თუ ისინი წამების ფაქტს უარყოფდნენ, გიორგი მიგრიაულს გაათავისუფლებდნენ.
ბაჩო ახალაიას თქმით, სახალხო დამცველის წარმომადგენლები ამ ფაქტს თვითონვე შეესწრნენ.ამ ფაქტთან დაკავშირებით სახალხო დამცველის წარმომადგენლებმა გენერალურ პროკურატურას შესაბამისი წერილი წარუდგინეს, რომლითაც ისინი მოითხოვენ, რომ წამების ფაქტთან დაკავშირებით აღიძრას სისხლის სამართლის საქმე და დაიწყოს გამოძიება. მანამდე კი, ვიდრე წითურისა და ბაბაჯანაშვილის დანაშაულებრივი კვალი დადასტურდება, ისინი თანამდებობიდან გათავისუფლდებიან.
აღსანიშნავია ისიც, რომ არჩილ ბაბაჯანაშვილი აღნიშნულ თანამდებობაზე დაახლოებით თვენახევრის წინ დანიშნეს.

Prosecutor of Gori Accused of Prisoner’s Torture
On October 12 Bacho Akhalaia, Deputy Public Defender and Vakhtang Komakhidze, Law Ombudsman stated in the Public Defender’s Office that Gori District Prosecution detained a citizen – Giorgi Migriauli on October 9 and was tortured cruelly by Archil Babajanashvili in Babajanashvili’s study. A number of injuries can be observed on the detainee’s body, cigarette burns and bruises being among them. He is supposed to have a concussion of the brain as well.
David Tsituri, Shida Kartli Regional Prosecutor was actively involved in concealing the above-mentioned fact of torture. According to Bacho Akhalaia, David Tsituri had talks with family members of Giorgi Migriauli and told them that in case they refused the fact of Migriauli’s torture he would be released.
Bacho Akhalaia stated that representatives of the Public Defender witnessed the fact. They introduced the correspondent letter to the Prosecutor General, in which they demand to launch a criminal case and begin investigation regarding the fact of torture. Before their fault is proved, Babajanashvili and Tsituri will be dismissed from their working positions.
It is noteworthy that Archil Babajanashvili was appointed to the position approximately a month and a half ago.