საპატრულო პოლიციის მიერ მოკლული ოჯახის წევრები სიმართლის დადგენას ითხოვენ
თბილისი.16.12.04.მედია-ნიუსი. 24 ნოემბერს თბილისის დიდუბე-ჩუღურეთის რაიონში საპატრულო პოლიციამ დაუმორჩილებლობის გამო, ცეცხლი გაუხსნა ავტომანქანას, რომელშიც ახალგაზრდები ისხდნენ. სროლისას ადგილზე დაიღუპა 19 წლის ამირან რობაქიძე.
სამართალდამცავების ინფორმაციით, ავტომანქანა, რომელშიც გიორგი ქურდაძე, აკაკი ბართაია, კახაბერ აზარაშვილი, ლევან დანგაძე, ირაკლი მიქაბერიძე და ამირან რობაქიძე ისხდნენ, პატრულმა საეჭვოდ მიიჩნია და მათ დაედევნა. ცეცხლი სწორედ მათი ავტომანქანიდან გახსნეს და პოლიციამაც გასროლით უპასუხა.
ამირან რობაქიძე ორი ტყვიით არის მოკლული. საპატრულო პოლიციის ინფორმაციით, ავტომანქანიდან ორი ავტომატი, პისტოლეტი „კოლტი,“ ხელყუმბარა და ვაზნებია ამოღებული. აღიძრა სისხლის სამართლის საქმე და გამოსაძიებლად დიდუბე-ჩუღურეთის პროკურატურას გადაეცა. გამოძიების დეტალები ჯერჯერობით არ ხმაურდება. საქმე აღძრულია სს კოდექსის 113-ე მუხლით (აუცილებელი მოგერიება), 236-ე მუხლის პირველი და მეორე ნაწილი (ცეცხლსასროლი იარაღის შეძენა-ტარება) და 353 მუხლით (პოლიციისთვის შეიარაღებული წინააღმდეგობის გაწევა).
საოლქო სასამართლოს კი წინასწარი პატიმრობა შეფარდებული აქვს გიორგი ქურდაძისთვის, აკაკი ბართაიასა და კახაბერ აზარაშვილისთვის. ლევან დანგაძეს და ირაკლი მიქაბერიძეს კი პოლიციის ზედამხედველობა აკმარეს.
საქმე ის არის, რომ საოლქო სასამართლოს გადაწყვეტილებამდე ხუთივეს დიდუბე-ჩუღურეთის რაიონულმა სასამართლომ პოლიციის ზედამხედველობა შეუფარდა.
ახალგაზრდობის ახლობლების თქმით, ამ გადაწყვეტილებით განაწყენებულმა პროკურატურის თანამშრომლებმა სასამართლოზე ზემოქმედება მოახდინეს, რის შედეგადაც ნაწილი დააპატიმრეს, ნაწილს კი რაიონული სასამართლოს გადაწყვეტილება ძალაში დაუტოვეს.
როგორც შემთხვევის დროს დაღუპული 19 წლის ამირან რობაქიძის ოჯახის წევრები აცხადებენ, საქმის მასალების მიხედვით, დაზარალებულად თითქმის ამირან რობაქიძის მკვლელი გამოჰყავთ. მოკლულის პაპის, ამირან რობაქიძის თქმით, ეს საქმე აბსურდულია და ტყუილზეა აგებული.
„გამოძიებას ჯერჯერობით დაკითხვებიც კი არ დაუსრულებია. ჩვენ ვეძებთ სიმართლეს და სიმართლის დასადგენად ყველა ინსტანციას მივმართავთ. ჩემი აზრით, საპატრულო პოლიციის არაკანონიერი ქმედება იმაშიც დადასტურდა , როცა დიდუბე-ჩუღურეთის სასამართლომ ყაჩაღებად შერაცხული ბიჭებს პატიმრობა არ შეუფარდა.
ვინაიდან ამას დიდი აჯიოტაჟი მოყვებოდა, გენერალური პროკურატურიდან სასწრაფოდ გაისმა ზარი და საოლქო სასამართლომ კი მათი დაკვეთა შეასრულა - დაკავებულებიდან სამს პატიმრობა შეუფარდა. ჩემი შვილიშვილი უდანაშაულო იყო. მას ჯიბეში ჯაყვაც არასდროს ჩაუდია,“- აცხადებს მოკლულის პაპა.
დამოუკიდებელი ექსპერტის მაია ნიკოლეიშვილის თქმით, ამირან რობაქიძე პისტოლეტის ორი ტყვიით არის მოკლული. ერთი ტყვია მას გულმკერდის მარცხენა ნახევარში, მეორე კი ზურგში აქვს მოხვედრილი.

Family Members of the Person Killed by Patrol Police Demanding the Truth
Tbilisi.16.12.04.Media News. On November 24 in Didube-Chugureti District of Tbilisi Patrol Policeman due to non-obedience opened the fire to the car full of young people.19-year-old Amiran Robakidze died during the fire.
According to law enforcers, the car, in which Giorgi Kurdadze, Akaki Bartaia, Kakhaber Azarashvili, Levan Dangadze, Irakli Mikaberidze and Amiran Robakidze were sitting, was considered suspicious by the patrol police and they pursued the car. The fire was first open from the car and that’s why the police began shooting.
Amiran Robakidze is killed with two bullets. According to the information of the patrol police two sub-machine-guns, a pistol, a hand grenade and bullets were found in the car. A criminal case has been brought and the case will be investigated by Didube-Chugureti Prosecutor’s Office. The details of the investigation are not voiced. The case has been launched according to Article 113 of the Georgian Criminal Code (inevitable self-defense), first and second parts of Article 236 (purchasing and transporting of a fire gun) and Article 353 (armed resistance to the police).
Regional Court has already sentenced Giorgi Kurdadze, Akaku Bartaia and Kakhaber Azarashvili to pre-detention. Levan Dangadze and Irakli Mikaberidze have been sentenced to police supervision.
The case is that before the decision of the Regional Police Didube-Chugureti District Court had sentenced all the five youths to police supervision.
According to the relatives of the youths the employees of the Prosecutor’s Office upset by the decision exercised pressure on the court as a result of which some of the youths were detained and for the rest the decision of the District Court has been left into force.
As family members of the killed 19-year-old Amiran Robakidze state according to the materials of the case the killer of Amiran Robakidze can be seen as a victim. Amiran Robakidze, grandfather of the killed Amiran Robakidze says that this case is absurd and based on lies.
“The investigation has not yet finished the procedure of interrogation. We are trying to find out the truth and are addressing every instance for this reason. In my opinion the illegal activity of the patrol police has been proved when Didube-Chugureti District Court did not sentence imprisonment to the boys who had been charachterised as real criminals by the patrol police. As this decision would have been followed by agiotage, General prosecutor’s Office made an urgent phone call and Regional Court fulfilled the order – sentenced three of the boys to imprisonment. My grandson was innocent. He had never put even a small knife in his pocket” – says the grandfather of the killed Amiran Robakidze.