სახალხო დამცველის რწმუნებულებმა პოლიციის განყოფილებებში დარღვევები აღმოაჩინეს
თბილისი.30.01.05.მედია-ნიუსი. ამ დღეებში სახალხო დამცველის რწმუნებულებმა დუშეთის, მცხეთის, თელავის და გურჯაანის რაიონების პოლიციის განყოფილებების მონიტორინგი ჩაატარეს. დაკავებული მხოლოდ თელავის პოლიციაში აღმოჩნდა, რომელსაც ძალადობის ნიშნები არ აღენიშნებოდა და პოლიციის მიმართ საჩივრები არ ჰქონდა.
მონიტორინგის ჯგუფის წევრები აღნიშნავენ, რომ მათ მიერ შემოწმებულ პოლიციის განყოფილებების საკნებში ყველგან გაუსაძლისი მდგომარეობაა: საკნებში ჩადის წყალი, დაბინძურებულია, არის კანალიზაციის სუნი, არ შედის მზის სინათლე და არ მიეწოდება ელექტროენერგია. ამ მხრივ ყველაზე სავალალო მდგომარეობაა მცხეთის რაიონის პოლიციის განყოფილებაში.
სახალხო დამცველის რწმუნებულებმა აღნიშნეს, რომ ყველა შემოწმებულ დაწესებულებაში საქმის წარმოების განსხვავებული პრაქტიკა არსებობს. კერძოდ, ზოგ დაწესებულებაში წინასწარ დაკავებულთა აღრიცხვის ორი ჟურნალი არსებობს.
აღსანიშნავია ასევე ის, რომ დუშეთის განყოფილება იარაღის მიმაგრების ჟურნალს არ აწარმოებს. ამასთანავე, ყველა დაწესებულებაში თანამშრომლებს არ აქვთ შესაბამისი ცოდნა იმ აქტების შესახებ, რომლებიც იარაღის მიმაგრების საკითხს აწესრიგებენ.
სახალხო დამცველის რწმუნებულთა მონიტორინგის ჯგუფის წევრების აზრით, მსგავსი დარღვევების მიზეზი ის არის, რომ პოლიციის თანამშრომლებს კანონის უზენაესობის ხელშეწყობისათვის აუცილებელი განათლება არ აქვთ და მათი საქმიანობის მომწესრიგებელ აქტებს არ იცნობენ.

Representatives of Public Defender Found Violations in Police Departments
Tbilisi.30.01.05.Media News. Representatives of the Georgian Public Defender conducted monitoring work in police departments of  Dusheti, Mtskheta, Telavi and Gurjaani districts the other day. There was only one detainee in Telavi police department who did not have signs of being beaten and did not have complaints about the police.
Members of the monitoring group say that in the cells of the police departments that they examined the situation is unbearable: the cells are dirty, smell bad, there is no sun light and no electricity. The worst situation in this regard is in Mtskheta police department.
Representatives of the Public Defender stated that in every department there is a different practice of dealing with cases. Namely, in some of the departments there are two papers for registering persons being in pre-detention.
In the opinion of Representatives of the Public Defender the reason of such kind of violations is that the policemen do not have appropriate education to ensure the rule of law and are not familiar with the acts regulating their activity.