თავდაცვის მინისტრი კაპიტან ლომსაძეს საქციელს უწონებს
საგურამოს სამხედრო ნაწილის რიგითი არკადი კუკავა  ფილტვების მწვავე პნევმონიის, ღვიძლისა და თირკმელების უკმარობითა და  ჰიპოქსემიური ენცეფალოპათიის დიაგნოზით, ძალიან მძიმე მდგომარეობაში სამხედრო ჰოსპიტლის რეანიმაციულ განყოფილებაში იმყოფება. არსებული ინფორმაციით, კუკავა ჯერ კიდევ გაწვევისას, 9 მარტს თავს ცუდად გრძნობდა. მიუხედავად ამისა, ახალწვეული ასეულის მეთაურის მოვალეობის შემსრულებელმა გელა ლომსაძემ დასაჯა და მთელი ღამე წელსზემოთ შიშველი ამორიგევა. შედეგად ახალწვეულის მდგომარეობა უკიდურესად გართულდა და იგი რამდენიმე დღე სამხედრო ნაწილის ლაზარეთში წოლის შემდეგ 23 მარტიდან სამხედრო ჰოსპიტალში გადაიყვანეს.
არკადი კუკავას ჯანმრთელობის გაუარესებას სხვა ჯარისკაცთა პროტესტი მოჰყვა. ისინი ლომსაძეს ძალადობაში ადანაშაულებენ. როგორც ჯარისკაცები აცხადებენ, ასეულის მეთაურის მოვალეობის შემსრულებელი გელა ლომსაძე ხშირად მიდიოდა ნაწილში ნასვამ მდგომარეობაში, სადაც ახალწვეულებს მორალურად ამცირებდა და სიტყვიერ შეურაცხყოფას აყენებდა.
სახალხო დამცველის აპარატი მიიჩნევს, რომ მასალებიდან გამომდინარე, გელა ლომსაძის ქმედებაში იკვეთება სისხლის სამართლის დანაშაულის ნიშნები. სახალხო დამცველის აპარატი რეკომენდაციით მიმართავს საქართველოს პროკურატურას, აღიძრას სისხლის სამართლის საქმე და დამნაშავე პირი პასუხისგებაში მიეცეს.
თუმცა, ომბუდსმენისგან განსხვავებით, საგურამოში ჩასულმა თავდაცვის მინისტრმა ირაკლი ოქრუაშვილმა განაცხადა: „საგურამოს სამხედრო ნაწილში საგანგაშო არაფერი მომხდარა და კაპიტან ლომსაძის მხრიდან ჯარისკაცების მიმართ არაჰუმანურ მოპყრობას ადგილი არ ჰქონია. ლომსაძე მუშაობას ჩვეულებრივად გააგრძელებს, იგი სამსახურიდან დათხოვილი არ არის“.
ოქრუაშვილმა ლომსაძეს მოუწონა საქციელი და მოუწოდა კვლავაც  გააგრძელოს მსგავსად მსახურება: „მეთაური მოიქცა ისე, როგორც უნდა მოქცეულიყო. მოვუწოდებ მას, ასე გააგრძელოს მანამ, ვიდრე  ჯარისკაცები ფორმაში არ ჩადგებიან“, _ აღნიშნა მან.
თაცდაცვის მინისტრმა საყვედური გამოთქვა პროკურატურის წარმომადგენლის მიმართაც, რომელმაც აღნიშნა, რომ საგურამოს ინციდენტის გამო რამდენიმე ოფიცერი დაისჯება.

Private Arkadi Kukava of the Saguramo military unit has been brought to the resuscitation department of the military hospital after being diagnosed with pneumonia. His condition is reported to be severe. According to available information, he felt unwell even on March 9, when he was drafted. Despite this, the head of the unit Gela Lomsadze punished him by putting him on duty naked to the waist all night long. Later, his state worsened and he was taken to the military hospital on March 23.
The worsening of his condition was followed by the protests of other soldiers, who accuse Lomsadze of being violent towards them.  According to the soldiers Lomsadze often came to the unit drunk, abusing and humiliating the army recruits.
The Public Defender’s Office points out that Lomsadze’s activity, depending on the specific facts, could be considered criminal action.  They advised the Prosecutor General’s Office to start a criminal case and bring Lomsadze to court.
But Defence Minister Irakli Oqruashvili, who visited the Saguramo Military unit, said that Lomsadze did nothing inconsistent with the law and that he did not violate the rights of soldiers. According to Oqruashvili, Lomsadze will retain his current position.
Oqruashvili approved his methods and encouraged him to proceed in this way. “The captain behaved in a proper way, and I urge him to continue his work until the soldiers are in appropriate physical form.”
The Minister of Defense also criticized the statement made by the representative of the Prosecutor’s Office, who said that some officers connected to this case would be punished.