პროკურორებს ხუთწლიანი სტაჟი აღარ სჭირდებათ
თბილისი. 15 სექტემბერი. "ჯი-ეიჩ-ენი".  პარლამენტის იურიდიულ საკითხთა კომიტეტმა დღეს მხარი დაუჭირა პროკურატურის შესახებ ორგანულ კანონში პრეზიდენტის ინიციატივით შემოტანილი ცვლილებების პროექტს.
ცვლილებების მიხედვით, იხსნება ის 5 წლიანი სტაჟის აუცილებლობა, რომელიც პროკურორად დანითვნისთვის არის აუცილებელი.
კანონპროექტის წინააღმდეგ წავიდა კომიტეტის წევრი დეპუტატი ნაზი არონია. მისი განცხადებით, პროკურორს, რომელსაც ადამიანის ბედის გადაწყვეტა ევალება, ამ თანამდებობაზე მუშაობისთვის გამოცდილება და დრო სჭირდება.
ნაზი არონია აღნიშნავს, რომ უნივერსიტეტის მერხიდან აღნიშნულ თანამდებობაზე ადამიანი არ უნდა მოვიდეს. 5 წლიანი სტაჟის აუცილებლობა კი ამისაგან თავის დაცვის საშუალებას იძლევა.
პრეზიდენტის საპარლამენტო მდივნის მოვალეობის შემსრულებლის ზურაბ დეკანოიძის განცხადებით,  საკვალიფიკაციო გამოცდების ინსტიტუტი, რომელიც პროკურატურაში არსებობს აღნიშნული პრობლემის თავიდან აცილების საშუალებას იძლევა.

15/09/05 “GHN” - The Committee of Jurisprudence has supported the presidential initiative on a change in the law. According to the amendment, General Prosecutors are no longer required to have five years of working experience to gain the post.
A member of the committee ‘Nazi Aronia’ vehemently opposed this change in the law. She thinks that Prosecutor, who decides on the future of people, should have had work experience in the field of jurisprudence.
The representative of the press- secretariat of the president - Zurab Dekanoidze says that the degree of the job applicant will be examined in the Institute of Qualification.