პატიმართა სამკურნალო დაწესებულებაში დარღვევები აღმოაჩინეს
თბილისი. 15 სექტემბერი. „ჯი ეიჩ ენი“. იუსტიციის მინისტრის, კონსტანტინე კემულარიას მოთხოვნით, მსჯავრდებულთა და პატიმართა სამკურნალო დაწესებულებაში, ასევე #1 საპყრობილეში იუსტიციის სამინისტროს გენერალური ინსპექციისა და დამოუკიდებელი სამედიცინო ინსპექციის მიერ ჩატარებული შემოწმების შედეგად დადგინდა, რომ საპყრობილეში მყოფი პატიმრების ნაწილის ჯანმრთელობის მდგომარეობა საავადმყოფოში მყოფი ზოგიერთი პატიმრის ჯანმრთელობის მდგომარეობაზე მძიმეა.
11 სექტემბერს სამკურნალო დაწესებულებიდან გაყვანილი იმ 21 პატიმრის ჯანმრთელობის მდგომარეობა, რომელთა უკან დაბრუნებას მონიტორინგის საბჭო, სახალხო დამცველის წარმომადგენლები და სხვა არასამთავრობო ორგანიზაციების წევრები მოითხოვენ, სტაციონალურ მკურნალობას არ საჭიროებს. დამოუკიდებელი სამედიცინო კომისიის დასკვნით, აღნიშნული 21 პატიმრიდან შესაძლოა მხოლოდ 8 მათგანი დაექვემდებაროს სამკურნალო დაწესებულებაში გადაყვანას. იმავე შემოწმებას გაივლის ის 34 პატიმარი, რომლებიც 11 სექტემბერს სამკურნალო დაწესებულებიდან გადაიყვანეს და შემდეგ უკან დააბრუნეს.
იუსტიციის სამინისტროს მიერ გავრცელებული ინფორმაციის თანახმად გაირკვა, რომ პატიმარი ლევან ცანავა მსჯავრდებულთა და პატიმართა სამკურნალო დაწესებულებაში იანვარში არასამთავრობო ორგანიზაცია „ემპათიას“ ხელმძღვანელის, მარიამ ჯიშკარიანის დასკვნის საფუველზე მოხვდა. ჯიშკარიანი, რომელიც იუსტიციის სამინისტროს საზოგადოებრივი მონიტორინგის საბჭოს წევრია, თავის დასკვნაში წერს, რომ ცანავას შერეული დეპრესიული სინდრომი აღენიშნება და ფსიქიატრიულ განყოფილებაში დაკვირვებასა და მკურნალობას საჭიროებს.
პატიმართა სამკურნალო დაწესებულებაში გადაყვანა, დადგენილი წესის შესაბამისად, კომისიური შემოწმების შემდეგ ხდება. ცანავას შემთხვევაში ასეთი შემოწმება არ ჩატარებულა. პატიმრის სამკურნალო დაწესებულებაში გადაყვანის საფუძველი მხოლოდ ჯიშკარიანის დასკვნა იყო, რომელსაც ამის უფლება არ ჰქონდა. ცანავამ სამკურნალო დაწესებულებაში 8 თვე დაჰყო. კომისიური შემოწმების შედეგად გაირკვა, რომ იგი ჯანმრთელია. ამ დასკვნას იუსტიციის სამინისტროს სამედიცინო დეპარტამენტის უფროსი რამაზ ღულაძეც დაეთანხმა.
იუსტიციის სამინისტროს მტკიცებით, სამკურნალო დაწესებულებაში გადაყვანილი კიდევ ერთი ჯანმრთელი პატიმარი გიორგი ჯოხაძეა. იგი 11 აგვისტოს თბილისის №1 საპყრობილეში სამკურნალო დაწესებულებაში არა კომისიის დასკვნის საფუძველზე, არამედ სახალხო დამცველის ოფისის წარმომადგენლის, ლანა გალდავას მიერ საპატიმროში მიყვანილი ფსიქიატრის, მარინა გოგოხიას კონსულტაციაზე დაყრდნობით გადაიყვანეს. ექიმი აღნიშნავდა, რომ სასურველია პატიმარი სამკურნალო დაწესებულებაში გადაიყვანონ. მას სამედიცინო დეპარტამენტიც დაეთანხმა და პატიმრის სამკურნალო დაწესებულებაში გადაყვანა კანონის დარღვევით, არასაკომისიო დღეს, პარასკევს, განხორციელდა.
აქ დასახელებული დარღვევის ორი ფაქტის გარდა არსებობს სხვა დარღვევები, რომლებსაც გენერალური ინსპექცია და დამოუკიდებელი სამედიცინო კომისია შემოწმებას ატარებს.
გარდა ამისა, თბილისის #1 საპყრობილეში, იუსტიციის სამინისტროს თანამშრომებმა, მათ შორის გენერალური ინსპექციის წარმომადგენლებმა, მიაკვლიეს პატიმრებს, რომელთაც არაერთხელ, თუმცა უშედეგოდ, მიმართეს სამედიცინო დეპარტამენტსა და სამედიცინო კომისიას ჯანმრთელობის გაურესების გამო სამკურნალო დაწესებულებაში გადაყვანის მოთხოვნით. პატიმრები აცხადებენ, რომ სამედიცინო დეპარტამენტმა და სამედიცინო კომისიამ მათ ყურადღება არ მიაქცია.

Fakes Found in the Prison Hospitals
15/09/05, “GHN” -  According to the order of the Ministry of Justice, the general inspection together with an independent medical commission conducted a research, which showed that the health condition of part of the prisoners held in hospitals is stable. The research was done in the hospital of Jail №1 and in other medical places of the Ministry of Justice.
The independent commission established that the conditions of the prisoners who were moved back to jail from the hospitals on the 11th of September are satisfactory. Representatives of the Human Rights Defender’s Office and several NGOs demanded to put the prisoners back in the clinics. Members of the independent medical commission say that only 8 of 21 prisoners need to remain in hospital for treatment. The health condition of all the prisoners were reconsidered.
According to the information of the Ministry of Justice, one of the inmates - Levan Tsanava was transferred from jail to hospital with the help of Mariam Jishkariani, head of the NGO “Empathy”. According to the report made by Jishkariani, Tsanava had serious psychical problems and needed treatment and close observation. Normally, the decision to move prisoners from jail to a hospital is made in pursuit of an order granted by the relevant commission. After having checked Tsanava’s heath, he was considered to be normal.
Another healthy prisoner, George Jokhadze was taken to the hospital of jail №1. He was put there after the conclusion of the representative of the Human Right Defender’s Office - Lana Galdava. Galdava was accompanied to the prison by the psychiatrist Marina Gogokhia, who checked the condition of the prisoner. Galdava said that Jokhadze was in need of medical treatment.
The General Inspection and the Independent Medical Commission, together with the Ministry of Justice, continue their search for other misjudged cases.
Due to the recent situation, the head of the Medical Department of the Ministry of Justice - Ramaz Ghuladze removed the chief of the penitentiary department Shota Kopadze and the head of the general inspection Irakli Fancxava. After this, he himself resigned from his post.