ციხის #1 საპყრობილეში მეათე დღეა პატიმარი შიმშილობს
თბილისი.27.09.05.მედიანიუსი. არასამთავრობო ორგანიზაცია კავშირი “კონსტიტუციის 42-ე მუხლის” ინფორმაციით, ციხის #1 საპყრობილეში უკვე მეათე დღეა შიმშილობს მალხაზ ნიშნიანიძე, რომელიც იარაღის უკანონო ტარების ბრალდებით დააკავეს.
დღეს პატიმარმა მოითხოვა  მონიტორინგის საბჭოს წევრთან, ორგანიზაცია “კონსტიტუციის 42-ე მუხლის” აღმასრულებელ დირექტორ ქეთევან ქამაშიძესთან შეხვედრა.
შეხვერისას პატიმარმა ქეთევან ქამაშიძეს განუცხადა, რომ იგი მეათე დღეა მხოლოდ წყალს იღებს და არ აპირებს შიმშილობის შეწყვეტას, ვიდრე არ დააკმაყოფილებენ მის მოთხოვნას. ნიშნიანიძე მიიჩნევს, რომ იგი უკანონო პატიმარია, მას ჩაუდეს ცეცხლსასროლი იარაღი ე.წ. პასტა.
პატიმრის ინფორმაციით, მას უკვე შეფარდებული ჰქონდა 3-თვიანი წინასწარი პატიმრობა. 26 სექტემბერს კი გამოძიების შუამდგომლობით მალხაზ ნიშნიანიძეს პატიმრობის ვადა 2 თვემდე გაუგრძელდა. ამის მიზეზად გამოძიებამ, საქმეზე ახალი გამომძიებლის დანიშვნა დაასახელა.
ნიშნიანიძე საკუთარი უდანაშაულობის დასამტკიცებლად ითხოვს დაქტილოსკოპიური ექსპერტიზის ჩატარებას, რომელზეც გამოძიებამ უარი უთხრა. მიზეზად კი დაუსახელა, რომ იარაღზე შეუძლებელი იქნებოდა ანაბეჭდის დადგენა.
ქეთევან ქამაშიძის განცხადებით, პატიმრის ჯანმრთელობის მდგომარეობა ამჟამად მძიმე არ არის, თუმცა საკმაოდ სუსტად გამოიყურება და შიმშილობის გაგრძელების შემთხვევაში, შესაძლოა, მგომარეობა უფრო გართულდეს.
“კონსტიტუციის 42-ე მუხლის” წარმომადგენელი შეხვდა აგრეთვე პატიმარ მურთაზ სოთიაძეს, რომელმაც განაცხადა, რომ ციხის ადმინისტრაციამ იგი გადაიყვანა პირველ სართულზე მდებარე მე-6 საკანში, სადაც წყალი ჩადის, დგას გუბეები და ამიტომ იქ ყოფნა თითქმის შეუძლებელია.
ქამაშიძის განცხადებით, მან დაათვალიერა მე-6 საკანი, რომელშიც მართლაც გაუსაძლისი და პატიმრის ჯანმრთელობისათვის საზიანო პირობებია. მის მოთხოვნაზე გადაეყვანათ პატიმარი სხვა საკანში, ციხის ადმინისტრაციამ უარი განაცხადა. მიზეზად კი დაასახელა თავად პატიმრის უსაფრთხოება.
როგორც ქამაშიძეს ციხეში აცნობეს, მურთაზ სოთიაძეს სხვა პატიმრებისგან საფრთხე ემუქრებოდა და ამიტომ გახდა საჭირო მისი გადაყვანა სხვა იზოლირებულ კამერაში.

Inmate on the 10th Day of Hunger Strike in Jail ?1
27/09/05, “Media News” - According to the non-governmental organization “Article 42”, the inmate Malkhaz Nishnianidze is on the tenth day of his hunger strike in Jail №1. Nishnianidze was arrested for illegal weapon ownership.
The prisoner demanded a meeting with the executive director of “Article 42”, Ketevan Kamashidze. At the meeting with Kamashidze, Nishnianidze said that he was illegally arrested and that he will continue the strike, until his demands are fulfilled. The court raised 3 months of preliminary imprisonment to 5 months, because adjustments were made to the investigation process.
Nishnianidze demands a fingerprint expertise to be made. The investigators refused to make this expertise, because no finger marks were found on the weapon.
Kamashidze said that the prisoner’s health condition is stable, but that if he continues the hunger strike, it would become worrying.
Representatives of “Aricle 42” also met Murtaz Sotiadze, the inmate who was moved to the 6th cell, where the living conditions are horrible. Kamashidze said that being in this cell is harmful for the inmate’s health and she asked to move Sotiadze to another cell. The Administration refused to do so. The members of the Administration added that Sotidze was not safe together with other prisoners and the decision was made out of security reasons.