“ბაქო-თბილისი-ჯეიჰანის ნავთობსადენი მთელ მსოფლიოში ყველაზე უსაფრთხოა”
თბილისი.12.10.05.მედიანიუსი. არასამთავრობო სექტორი კომპანია “ბი-პი”-ს ბაქო-ჯეიჰანის მილსადენის მშენებლობისას უსაფრთხოების ზომების დარღვევაში ადანაშაულებს. ამ ბრალდებაზე “ბი-პი”-ს საქართველოს მენეჯერმა რივ დიგენსმა სასტუმრო “ქორთიარდ მარიოტში” გამართულ პრესკონფერენციაზე განაცხადა: ბაქო-თბილისი-ჯეიჰანის ნავთობსადენი მთელ მსოფლიოში ყველაზე უსაფრთხოა.
ნავთობსადენი მთელ სიგრძეზე მიწაშია ჩამარხული და მშენებლობის დასრულებისთანავე დაიწყო სრული აღდგენის სამუშაოები.
მილსადენის საქართველოს მონაკვეთის სიგრძეა 249 კილომეტრი‚ დიამეტრი კი 42 დიუმი. ნავთობსადენი კვეთს საქართველოს შვიდ რაიონს‚ მისი უმაღლესი წერტილი 2.400 მეტრზეა.
დიგენსის განმარტებით, მილსადენის შეერთების ადგილებზე იყო ნაპრალები, თუმცა  ექსპერტებმა ყველა პრობლემა შეისწავლეს და მათი ლიკვიდაცია მანამდე მოხდა, ვიდრე მილების მიწაში ჩადება მოხდებოდა.

“Baku-Tbilisi-Ceyhan is the Most Harmless Pipeline in the World”
12/10/05, “Media News”- Georgian non-governmental sector accuses “British Petroleum” of the violation of security measures, while building BTC Oil Pipeline. The manager of “British Petroleum” Riv Diggens denied these accusations during the press conference held in Tbilisi Courtyard Marriot. “Baku-Tbilisi-Ceyhan oil pipeline is the most harmless pipeline in the world,”- he said.
The length of the pipeline through Georgian territory is 249 km; diameter of the pipeline is 1050 millimeters. The pipeline crosses seven regions of Georgia, with the highest spot on 2400 meters.
According to Diggens, clefts were discovered in the area of pipeline connections, but the problem was solved, before putting pipeline in the ground.