ციხის რესპუბლიკურ საავადმყოფოში კიდევ ერთი პატიმარი გარდაიცვალა
თბილისი.18.10.05.მედიანიუსი. საქართველოს იუსტიციის სამინისტროსა და სასჯელაღსრულების დაწესებულებებზე მონიტორინგის საბჭო იუსტიციის მინისტრის პასუხისმგებლობის საკითხის დასმას კიდევ ერთხელ აპირებს.
როგორც საბჭოს თავმჯდომარემ თეა თუთბერიძემ "მედიანიუსს" განუცხადა, ციხის რესპუბლიკურ საავადმყოფოში გუშინ კიდევ ერთი პატიმარი, გვარად ხოზაური გარდაიცვალა. ამის შესახებ საბჭოს წევრებს ანონიმურმა პირმა აცნობა. სავარაუდოდ, ის გარდაცვლილის ახლობელი ან სხვა პატიმარი უნდა ყოფილიყო.
არაოფიციალური ინფორმაციით, პატიმრის დაღუპვის მიზეზი ტუბერკულოზია. როგორც თუთბერიძე აღნიშნავს, ვითარების შესასწავლად ადგილზე მისული მონიტორინგის საბჭოს წევრები ციხის საავადმყოფოს ადმინისტრაციამ საავადმყოფოში არ შეუშვა.
"მიზეზად ის დაგვისახელეს, რომ მობილური ტელეფონებით ვერ შეგვიშვებდნენ. არადა, მობილურის, კალმისა და ფურცლის გარეშე იქ სრულფასოვანი მუშაობის საშუალება არ მოგვეცემოდა. ციხის ადმინისტრაციამ არც პატიმრის დაღუპვის მიზეზი დაგვიდასტურა და, საერთოდ, ჩვენს არცერთ კითხვას პასუხი არ გასცა", _ ამბობს თეა თუთბერიძე.
მისივე თქმით, ამ ფაქტის შემდეგ მონიტორინგის საბჭო იმ პირების პასუხისმგებლობის საკითხს დააყენებს, რომლებიც პატიმრების ჯანმრთელობაზე არიან პასუხისმგებელნი. საბჭო აპირებს იმ პირთა პასუხისმგებლობის საკითხის დასმასაც, რომლებიც მონიტორინგის საბჭოს წევრებს სასჯელაღსრულების დაწესებულებებში მონიტორინგის ჩატარებაში ხელს უშლიან. ასეთ პირთა შორის თუთბერიძე, უპირველესად, იუსტიციის მინისტრ კონსტანტინე კემულარიას ასახელებს

One more Inmate Dead in the Republican Prison Hospital
18/10/05 „Media News“ – The Monitoring Council of the Penitentiary Department will once again demand explanation from the Minister of Justice of Georgia Konstantine Kemularia.
According to the head of the council Tea Tutberidze, one more inmate has died in the Republican Prison Hospital yesterday. Unofficially, the reason of death was tuberculoses. A unanimous person has informed the council about this death. Tutberidze thinks that this person might be a family member or relative of the prisoner.
The members of the Monitoring Council visited the site, but the Hospital’s Administration did not allow them to enter the building.
“They said they could not let us enter the hospital with our mobile phones. However, it is impossible to work without mobile phone, pen and paper. The administrator did not make comments about the prisoner’s death; he did not answer any of our questions.”- said Tutberidze.
Tutberidze said that the responsibility of the administration of the Prison Hospital, as well as of the Ministry of Justice would be raised.