საქართველოში ადამიანის უფლებათა დაცვის ეროვნული გეგმის შემუშავება დაიწყო
თბილისი.16.10.05.მედიანიუსი. 17 ოქტომბერს სასტუმრო "ქორთიარდ მარიოტში" საქართველოს სახალხო დამცველი სოზარ სუბარი, გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) წარმომადგენელი საქართველოში ლანს კლარკი და რაულ ვალენბერგის ადამიანის უფლებათა ჰუმანიტარული სამართლის ინსტიტუტის პროფესორი ბრაიან ბურდეკინი საქართველოში ადამიანის უფლებათა დაცვის ეროვნული გეგმის შესახებ  პრესკონფერენციას გამართავენ.
ეროვნული გეგმის შემუშავების ინიციატორია საქართველოს სახალხო დამცველი. გრძელვადიანი სამოქმედო გეგმა საქართველოს საზოგადოებრივი და სახელმწიფო ცხოვრების ყველა სფეროს მოიცავს.
ადამიანის უფლებათა დაცვის ეროვნული სამოქმედო გეგმის შესამუშავებლად სახალხო დამცველის აპარატი და რაულ ვალენბერგის ინსტიტუტი 17-19 ოქტომბერს გამართავენ აგრეთვე სემინარებს, რომელზეც მიწვეულნი არიან სამთავრობო და არასამთავრობო, ასევე საერთაშორისო ორგანიზაციათა კომპეტენტური წარმომადგნლები.

18:04, Friday, 24.05.2013
16/10/05, “Media News”- On October the 17th, Human Rights Defender Sozar Subar, together with Lance Clark of the United Nations Development Program and Professor Brian Burdekin of the Raul Wallenberg Humanitarian Institute of Human Rights, will hold a press-conference about the implementation of the Human Rights Defense plan in the Courtyard Marriot Hotel.
The initiator of the plan, which in the long term should cover all areas of Georgian civil and state affairs, is the Georgian Ombudsman.
The Ombudsman’s office and the Raul Wallenberg Institute shall hold seminars for governmental, non-governmental and international organizations from the 17th till the 19th of October. The seminars will deal with issues concerning the implementation of the national action plan for the defense of human rights in Georgia.