მძიმე ავადმყოფი პატიმრები თბილისის მე-5 საავადმყოფოში იმკურნალებენ
თბილისი.20.10.05.მედიანიუსი. იუსტიციისა და შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრებმა კონსტანტინე კემულარიამ და ლადო ჭიპაშვილმა თბილისის მე-5 საავადმყოფოში ის განყოფილება დაათვალიერეს, სადაც, სასჯელაღსრულების დეპარტამენტის მსჯავრდებულთა და პატიმართა სამკურნალო დაწესებულების გაუქმების შემდეგ, მძიმე ავადმყოფი პატიმრები განთავსდებიან.
კონსტანტინე კემულარიას განცხადებით, საავადმყოფოში პატიმრებისთვის გამოყოფილ 800 კვ. მეტრის ფართზე სასჯელაღსრულების სისტემის უსაფრთხოების სპეციალისტები რეკონსტუქციის სპეციალურ გეგმას შეიმუშავებენ. აქ 40-დან 50-მდე პატიმრის მიღება იქნება შესაძლებელი. განყოფილების დაცვას იუსტიციის სამინისტრო უზრუნველყოფს.
ლადო ჭიპაშვილმა ჟურნალისტებთან საუბრისას აღნიშნა, რომ სასჯელაღსრულების დაწესებულებებში არსებული ყველა სამედიცინო პუნქტი შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროს დაექვემდებარება.
იუსტიციის სამინისტროს სასჯელაღსრულების დეპარტამენტის მსჯავრდებულთა და პატიმართა სამკურნალო დაწესებულებაში წუხელ ინსულტის დიაგნოზით შეიყვანეს მსჯავრდებული, 56 წლის ევგენი შარვაშიძე, რომელსაც სპეციალიზებულ კლინიკაში დიაგნოსტიკისა და მკურნალობისათვის გადაყვანა ესაჭიროებოდა, თუმცა, როგორც იუსტიციის სამინისტროში აცხადებენ, სხვადასხვა მიზეზის გამო, მის მიღებაზე საავადმყოფოებმა უარი განაცხადეს.
იუსტიციის მინისტრის კონსტანტინე კემულარიას განცხადებით, ასეთი ფაქტები იშვიათობას არ წარმოადგენს. წუხელ, სამი საათის განმავლობაში სასწრაფო დახმარების ავტომანქანით პატიმარი ჯერ ნევროლოგიის ეროვნულ ცენტრში, შემდეგ თბილისის სახელმწიფოს უნივერსიტეტის კლინიკაში, ბოლოს კი რესპუბლიკურ საავადმყოფოში მიიყვანეს, თუმცა საადმყოფოებმა პაციენტი არ მიიღეს. პირველ კლინიკაში - უშუქობის, მეორეში - რეანიმაციაში ხელოვნური სასუნთქი აპარატის უქონლობის, ხოლო მესამეში - უადგილობის გამო.
იუსტიციისა და შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრების განცხადებით, ეს პრობლემა მას შემდეგ გადაიჭრება, რაც თბილისის მე-5 საავადმყოფოში პატიმრებისათვის სპეციალური, 50-ადგილიანი განყოფილება მოეწყობა.

Sick Prisoners to Be Treated in Hospital ?5
20/10/05, “Media News” – The Minister of Justice Konstantine Kemularia and the Minister of Labor, Health and Social Affairs Lado Chipashvili, visited the departments of Hospital №5 where sick prisoners will be treated soon.
According to Kemularia, specialists of the Penitential Department are discussing a new expansion plan of 800 m2. 40-50 prisoners will be given medical treatment in this hospital. Chipashvili said that the medical department will fall under the supervision of the Ministry of Health.
A prisoner, suffering from heart problems, was refused medical treatment by the officials of several of Tbilisi’s hospitals.
Evgeni Shervashidze, 56, was taken to the medical center of the penitentiary early on Thursday. After the diagnosis, it became clear that he was in need of medical survey and treatment in a specialized clinic, but for different reasons he was refused by the officials of several hospitals.
According to the Justice Minister, Kote Kemularia, such facts occur frequently. The prisoner was first taken to the National Center of Neurology where, because of no electricity, he could not be helped. Other hospitals did not have the necessary equipment and in the last one no vacant place was found.
The problem was solved only after the officials of the Republican Hospital agreed to provide treatment to Evgeni Shervashidze on Thursday.
The Justice Minister expects that such problems will be solved only after the new department in Tbilisi’s Hospital No 5 is opened.