მედია ტრეფიკინგის წინააღმდეგ ბრძოლას იწყებს
ადამიანის უფლებათა საინფორმაციო და სადოკუმენტაციო ცენტრმა  2005 წლის 24 ოქტომბერს ტრეფიკინგთან დაკავშირებით ჟურნალისტებისთვის საინფორმაციო სემინარი ჩაატარა.
ამ კამპანიას ცენტრი ბერძნულ ორგანიზაციასთან „მშვიდობის, კვლევისა და მოქმედების ცენტრთან“ ერთად აწარმოებს. საზოგადოების ინფორმირების კამპანია პროექტის „შეწყდეს ტრეფიკინგი“ - ფარგლებში ხორციელდება. პროექტს ძირითადად საბერძნეთის საგარეო საქმეთა სამინისტრო აფინანსებს.
სემინარის,  სახელწოდებით „მედია ტრეფიკინგის წინააღმდეგ“, ფარგლებში მედიის წარმომადგენლებსა და საქართველოს სახელმწიფო უწყებების და საერთაშორისო ორგანიზაციების წევრებს შორის ინფორმაციის გაცვლა და კოორდინირებული მუშაობის პერსპექტივების დასახვა მოხდა. მომხსენებელთა შორის ეროვნული უშიშროების საბჭოს მრჩეველი და ტრეფიკინგთან ბრძოლის უწყებათაშორისი კომისიის წევრი, ბ-ნი ალექსანდრე ნალბანდოვი, მიგრაციის საერთაშორისო ორგანიზაციის წევრი მარკ ჰულსტი და გაზეთ „რეზონანსის“ ჟურნალისტი ეკა გულუა იყვნენ.
სემინარი „მედია ტრეფიკინგის წინააღმდეგ“ ორგანიზებული იყო ადამიანის უფლებათა საინფორმაციო და სადოკუმენტაციო ცენტრის მიერ, ფრიდრიხ ებერტის ფონდის თანადაფინანსებით..
როგორც ადამიანის უფლებათა საინფორმაციო და სადოკუმენტაციო ცენტრის აღმასრულებელმა დირექტორმა უჩა ნანუაშვილმა განაცხადა, ტრეფიკინგის პრობლემა საზოგადოებას ბოლომდე გაცნობიერებული არ აქვს. არადა, პრობლემა მეტად აქტუალურია.
არაოფიციალური მონაცემებით, საქართველოში ტრეფიკინგის 500-ზე მეტი შემთხვევაა აღრიცხული, თუმცა ეს მაჩვენებელი რეალურად გაცილებით დიდია.  ნანუაშვილის თქმით, ტრეფიკინგის ცნება ხშირად ჟურნალისტების მიერაც შეცდომით არის ხოლმე განმარტებული.
ამ საკითხზე საზოგადოების სხვადასხვა ფენის წარმომადგენელთათვის სემინარებს ცენტრი მუდმივად ატარებს. მიმდინარე თვეს, მსგავსი სახის ტრენინგი სტუდენტებს, სოციალურად დაუცველ ქალებსა და იძულებით გადაადგილებულ პირებსაც ჩაუტარდათ. საინფორმაციო სემინარების გამართვას სხვადასხვა რისკ-ჯგუფებისათვის ცენტრი უახლოეს ერთ თვეშიც აპირებს. უახლოეს ხანებშივე ცენტრი გახსნის სპეციალურ საიტს ქართულ და ინგლისურ ენებზე. ამ საიტზე თავმოყრილი იქნება ყველა ის ინფორმაცია, რაც ტრეფიკინგს შეეხება. ცენტრის მიერვე მზადდება საინფორმაციო გამოცემები ტრეფიკინგზე, რომლებიც საზოგადოების ფართო ფენებში გავრცელდება.

The Human Rights Information and Documentation Centre (HRIDC) organized a seminar for journalists on trafficking related issues on the 24th of October 2005.
The seminar was held within the framework of the project ‘Stop Trafficking – StopNow’, which the centre implements together with the Centre of Research and Action on Peace (KEDE). The project is financed by the Hellenic Ministry of Foreign Affairs.
During the seminar, named “Media against Trafficking”, representatives of the Georgian media, Georgian state bodies and international organizations exchanged information on the issue and worked out future ideas on coordinative cooperation. Among the speakers were Mr. Alexander Nalbandov, Advisor of the National Security Council and a member of the Inter-institutional Commission against Trafficking, Marc Hulst, representative of the International Organization of Migration and Eka Gulua, journalist of the newspaper “Rezonansi”.
The seminar “Media against Trafficking” was organized by the Human Rights Information and Documentation Centre, co-financed by the Friedrich Ebert Foundation.
According to Ucha Nanuashvili, the executive director of the HRIDC, Georgians are still not well informed about this problem. The Centre has already organized several informative seminars for different target groups and will organize more of these in the nearest future.
Unofficially, more than 500 cases of trafficking were registered in Georgia in the last five years, but according to Ucha Nanuashvili, the real number is much higher.
A web page on the problem of trafficking will soon be launched in both English and Georgian. The centre is also preparing publications about this issue, which will be spread among the population.