თბილისში ეუთო-ს ადამიანური განზომილების დამატებითი შეხვედრა გაიმართება
თბილისი.02.11.05.მედიანიუსი. 3-4 ნოემბერს თბილისში გაიმართება ეუთო-ს ადამიანური განზომილების მხარდამჭერი შეხვედრა (Supplementary Human Dimension Implementation Meeting – SHDIM) სახელწოდებით: "თავდაცვის ადვოკატთა როლი სამართლიანი მართლმსაჯულების უზრუნველყოფის საქმეში", რომელსაც ეუთო-ს 55 წევრი ქვეყნის სამასამდე დელეგატი და არასამთავრობო ორგანიზაციის წარმომადგენლები დაესწრებიან.
შეხვედრისას განიხილება სამი ძირიდათი საკითხი: იურიდიული კონსულტაციის ხელმისაწვდომობა; საადვოკატო სამსახურში მიღებისა და მისი რეგულირების წესი; მხარეთა თანასწორობა სისხლის სამართლის პროცესში.
ფორუმში მონაწილეობის მისაღებად დღეს დილით საქართველოში ეუთო-ს დემოკრატიული ინსტიტუტებისა და ადამიანის უფლებათა ბიუროს (ODIHR) დირექტორი  ქრისტიან სტროჰალი ჩამოვიდა. იგი კონფერენციის მუშაობაში მონაწილეობის გარდა, საქართველოს ხელისუფლების წარმომადგენლებსაც შეხვდება.
ODIHR - ის შტაბ-ბინა ვარშავაში მდებარეობს, სადაც ყოველწლიურად იმართება ადამიანური განზომილების იმპლემენტაციის ძირითადი შეხვედრა (Human Dimension Implementation Meeting - HDIM). რაც შეეხება SHDIM - ს, აღსანიშნავია, რომ პირველად იმართება საქართველოში და ძალზედ მნიშვნელოვანია იმ თვალსაზრისითაც, რომ ეუთო-ს თანამეგობრობა სერიოზულად აღიქვამს საქართველოში მიმდინარე დემოკრატიულ პროცესებს.

02/11/05, “Media News” – Tbilisi will host the OSCE Supplementary Human Dimension  Meeting (SHDM) from the 3rd to the 4th November. The main topic of the meeting is “The Role of Defence Lawyers in Guaranteeing a Fair Trial”.  More than 55 delegates from the OSCE member countries and representatives of NGOs will attend the meeting.
Three issues will be discussed during the meeting: accessibility of legal consultations, rules regulating the legal profession and the equality of sides in criminal procedure.
Christian Stroehall, director of the OSCE Organization of Democratic Institutions and Human Rights (ODIHR), arrived in Tbilisi today to take part in the forum. Apart from this, he will meet representatives of the Georgian government.
The ODIHR main office is located in Warsaw, where the annual Human Dimension Meeting is usually held. As for the Supplementary Human Dimension Meeting on the Role of Defence Lawyers in Guaranteeing a Fair Trial, it is organized in Georgia for the first time, which can serve as an indication of OCSE’s interest in the country’s democratic processes.