ნანა კაკაბაძე პატიმრების გათავისუფლებას ითხოვს
თბილისი.15.11.05.მედიანიუსი. არასამთავრობო ორგანიზაცია “ყოფილი პოლიტპატიმრები _ ადამიანის უფლებებისათვის” საქართველოს პარლამენტს საყოველთაო ამნისტიის პროექტზე მუშაობისკენ მოუწოდებს.
ორგანიზაციის თავმჯდომარის ნანა კაკაბაძის განცხადებით, ხელისუფლებამ აღიარა, რომ უამრავი ადამიანი ციხეში პოლიციის მიერ ხელოვნურად შექმნილი ბრალდებების გამო მოხვდა.
“თვით ხელისუფლების მაღალჩინოსნებმა აღიარეს, რომ 2004 წლის განმავლობაში ადგილი ჰქონდა როგორც დაკავებულთა წამების, ასევე მათთვის იარაღისა თუ ნარკოტიკების “ჩადების” მრავალ ფაქტს, ამის მიუხედავად, ბევრი ასეთი პირი დღესაც პატიმრობაში იმყოფება. მდგომარეობას ისიც ამძიმებს, რომ ხელისუფლება ვერ უზრუნველყოფს პატიმრებისთვის მინიმალური ადამიანური პირობების შექმნას. მოვუწოდებთ პარლამენტს, დაიწყოს მუშაობა საყოველთაო ამნისტიის პროექტზე, სადაც უპირობოდ იქნება გათვალისწინებული იმ მოქალაქეთა გათავისუფლება, რომლებიც ციხეში პოლიციის თვითნებობის  გამო მოხვდნენ”, _ განაცხადა ნანა კაკაბაძემ დღეს გამართულ პრესკონფერენციაზე.
მისივე განმარტებით, ამნისტიის პროექტი არ უნდა შეეხოს იმ პატიმრებს, რომლებიც მკვლელობის ან დაყაჩაღება-ძალადობის საფუძველზე იხდიან სასჯელს.

Nana Kakabadze Demands Freedom for Inmates
15.11.2005, “Media News” – The non-governmental organization “Former Political Prisoners for Human Rights” calls the Georgian Parliament to start working on a project of general amnesty.
According to Nana Kakabadze, many people are imprisoned due to artificially fabricated accusations. The government also acknowledges this.
“The members of government recognize that torture in prisons and the illegal planting of weapons and drugs to inmates took place in 2004. Despite that fact, many people are still imprisoned. We call the parliament to start working on a project of general amnesty of those people who were sent to jails because of deliberate acts by the police”- said Kakabadze.
She also admitted that a general amnesty should not cover the prisoners who are accused of robbery and murder.