საქართველოს პარლამენტი ახალ „შრომის კოდექსს“ განიხილავს
18 ნოემბერი, თბილისი, /BLACK SEA PRESS - ИА "Новости - Грузия"/.  18 ნოემებერს საქართველოს პარლამენტის  ჯანდაცვისა და სოციალური დაცვის კომიტეტმა ახალი შრომის კოდექსი განიხილა. მთავრობის მიერ შემუშავებული კანონპროექტი  დეპუტატებს საქართველოს შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრის მოადგილემ ვახტანგ მეგრელიშვილმა წარუდგინა.
ახალი კანონპროექტის მიხედვით, სამუშაო კვირა 48 საათიანი გახდება, მუშაკი კი წელიწადში მხოლოდ 15 დღიან ხელფასიან შვებულებას მიიღებს. ჯარში გამოძახებისთანავე, შრომითი ხელშეკრულება ავტომატურად ანულირდება. მუშაკის ორსულობისა ან ავადმყოფობის შემთხვევაში, დამქირავებელს აქვს უფლება წინასწარი გაფრთხილების გარეშე გააუქმოს ხელშეკრულება.
კანონპროექტმა „მემარჯვენე ოპოზიციის“ ერთ ერთი ლიდერის დავით საგანელიძის მკაცრი კრიტიკა დაიმსახურა. „ახალ კანონპროექტში იმ დაპირებების მისხალიც კი არ არის, რაც ამჟამინდელმა მთავრობამ „ვარდების რევოლუციის“ დროს ხალხს მისცა. ეს პროექტი დამქირავებელსა და მუშაკს შორის მონურ დამოკიდებულებას აკანონებს,“ - აცხადებს საგანელიძე. მისი სიტყვებით, ასეთი კანონპროექტი საქართველოს პარლამენტში განხილვასაც კი არ იმსახურებს.
კომიტეტის ხელმძღვანელი გიგი წერეთელი და საქართველოს მთავრობის საპარლამენტო მდივანი გია ხუროშვილი მიიჩნევენ, რომ პირველი მოსმენით პარლამენტმა შესაძლოა კოდექსის ძირითადი პრინციპები მიიღოს, თუმცა მეორე მოსმენისას ოპოზიციის შენიშვნები გათვალისწინებული უნდა იყოს.
შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრის მოადგილე ვახტანგ მეგრელიშვილი აღნიშნავს, რომ „ახალი კანონპროექტი შესაძლოა ზოგს მოსწონდეს, ზოგს კი არა, მაგრამ უნდა გვახსოვდეს, რომ ყველაფერია დასაშვები, რაც კანონით არ არის აკრძალული.“

Law Project Amending the Labour Code Discussed in Parliament
Tbilisi, 18 November. Black Sea Press. IA ‘News – Georgia’. On November the 18th, the Parliamentary Committee on Public Health and Social Affairs reviewed a law proposal prepared by the Georgian government and put forward by Vakhtang Megrelishvili, the Deputy Minister of Public Health, Labour and Social Affairs.
As explained in the Parliament to ‘News – Georgia’, the proposal envisions a working week of 48 hours and fifteen days of paid leave a year. When an employee is summoned for service in the army, the contract of employment is rescinded automatically. In the cases of illness or pregnancy, an employer would have the right to end the contract without notice.
The mentioned proposal received fierce criticism from the Deputy Chairman of the Parliamentary Committee and leader of the ‘Right Opposition’ party David Saganelidze. “The project reflects absolutely none of the promises made to the citizens of Georgia during the ‘Rose Revolution’” – he stated – “This proposal legalizes a relation of slavery in the sphere of employment.” In his words, “such law project does not even deserve to be discussed in the Georgian Parliament.”
Chairman of the Committee Gigi Tsereteli and the Parliamentary Secretary of the Georgian government Gia Khuroshvili are of the opinion that the general principles of this Labour Code project should be adopted during the first reading, but only under the condition that the opposition’s criticisms are to be taken into consideration when discussing the proposal’s details.
Vakhtang Megrelishvil, Deputy Minister of Public Health, Labour and Social Affairs on his own turn, noted that the current proposal “might be acceptable to some, to others not, but I do believe that, unless prohibited by law, all is allowed.”