კოტე კემულარია მონიტორინგის საბჭოს აუქმებს
თბილისი.25.11.05.მედიანიუსი. კონსტანტინე კემულარია იუსტიციის სამინისტროს დამოუკიდებელი საზოგადოებრივი მონიტორინგის საბჭოს არსებობას ნონსესად მიიჩნევს და მისი გაუქმების მომხრეა.
იუსტიციის მინისტრის ინიციატივით, საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს პენიტენციურ სისტემას ახალი რეფორმირებული საზოგადოებრივი მონიტორინგის საბჭოები გააკონტროლებენ. კონსტანტინე კემულარიას განცხადებით, დამოუკიდებელი საზედამხედველო ორგანოს ფორმირება და საქმიანობის რეგულირება, „პატიმრობის შესახებ“ კანონის შესაბამისად მოხდება.
აღნიშნული მოდელის მიხედვით, მონიტორინგის საბჭო თითოეულ დაწესებულებასთან ჩამოყალიბდება და იგი ორიენტირებული იქნება აქ არსებული პრობლემების გამოვლენაზე და მათი აღმოფხვრის ხელშეწყობაზე.
დღესდღეობით არსებული საზოგადოებრივი მონიტორინგის საბჭო, რომელიც ცალკეული არასამთავრობო ორგანიზაციების 21 წარმომადგენლისაგან არის დაკომპლექტებული, სასჯელაღსრულების თითოეულ დაწესებულებაში დაუბრკოლებლად შესვლის ნებართვით სარგებლობს, თუმცა საბჭოს წევრთა აბსოლუტური უმრავლესობა ამ სპეციალური რწმუნებით მხოლოდ თბილისში განლაგებულ დაწესებულებებში სარგებლობდნენ.
კონსტანტინე კემულარიას განცხადებით, პენიტენციარული სისტემის რეფორმის წარმატებას მნიშვნელოვანწილად, ამ პროცესში საზოგადოების მონაწილეობა განაპირობებს. იუსტიციის სამინისტრო დაინტერესებულია თბილისში, ბათუმში, რუსთავში, ზუგდიდში და ქუთაისში არსებულ დაწესებულებეთან შეიქმნას საზოგადოებრივი მონიტორინგის საბჭოები, რომლებიც ადგილებზე, რეალურ ზედამხედველობას გაუწევენ ადამიანის უფლებების დაცვასა და პატიმართა სოციალურ მდგომარეობას.
იუსტიციის სამინისტროსა და სასჯელაღსრულების დაწესებულებებზე მონიტორინგის საბჭოს თავმჯდომარე თეა თუთბერიძე ამ საბჭოს გაუქმების თაობაზე იუსტიციის მინისტრ კონსტანტინე კემულარიას განცხადებას არასერიოზულს უწოდებს.
„საბჭოს გაუქმების უფლება კემულარიას არ აქვს‚ რადგან იგი პრეზიდენტის შექმნილია. იმედია‚ მის ამ ნაბიჯზე შესაბამისი პირები სათანადო რეაგირებას მოახდენენ‚“ - ამბობს თეა თუთბერიძე.

25.11.2005, “Media News” – The Minister of Justice Konstantine Kemularia calls the existence of a monitoring council for penitential departments “nonsense” and supports a plan for canceling it.
In a new initiative, the Minister of Justice intends new civil monitoring councils to be elected after the reforms, which will check the penitential system. A new monitoring body will be built and regulated by the ‘Law on Prisoners’.
According to the new module, each monitoring council will be established in each body of the penitential system and will be responsible for monitoring that body only.
By now, the only civil monitoring council consists of 21 NGO members, who have the right to enter every jail without obstacles. However, most of the members of the council only visit prisons located in Tbilisi.
Kemularia finds that civil involvement of society might lead to a successful reform of the penitential system. The Ministry of Justice supports the idea of establishing civil monitoring councils in Tbilisi, Batumi, Rustavi, Zugdidi and Kutaisi, who will defend prisoner’s rights and monitor their conditions in the jails.
Tea Tutberidze, head of the Monitoring Council of the Penitential System, calls the intention of Kemularia canceling the council “unserious”.
“Kemularia does not have the right to cancel the council, because it is established by the President. I am sure, his announcement will be followed by an acute reaction from corresponding bodies,” – said Tutberidze.