ჟურნალისტები უწყებებში ინფორმაციის მოპოვების გართულების შესახებ საუბრობენ
რადიო ,,ფორტუნას“ კორესპონდენტი ეკა საათაშვილი ამბობს, რომ ჟურნალისტებს სამინისტროებში, სახელმწიფო კანცელარიასა და პარლამენტში ,,პირადი კონტაქტებით“ უხდებათ ინფორმაციის მოპოვება.
ახალი ამბების სააგენტო „პრაიმ-ნიუსის“ დირექტორის, დემნა ჩაგელიშვილის განცხადებით, პრეს-ცენტრები ან საერთოდ არ გასცემენ, ან არაფრისმთქმელ ინფორმაციას აწვდიან მის კორესპონდენტებს. ძალიან უჭირთ ურთიერთობა პრეზიდენტის, შინაგან საქმეთა, თავდაცვის და საგარეო საქმეთა სამინისტროს პრეს-სამსახურებთან. შედარებით უკეთესად არის მდგომარეობა იუსტიციის და განათლების სამინისტროებიდან, ასევე გენპროკურატურიდან ინფორმაციის მიღების მხრი, ხოლო. ეროვნულ ბანკთან ურთიერთობისას სააგენტოს პრობლემა არ ჰქონია,- აცხადებს დემნა ჩაგელიშვილი.
საინფორმაციო სააგენტო „ახალი ამბები-საქართველოს“ ხელმძღვანელი ალიონა იმედაშვილი კი ამბობს, რომ საჯარო ინფორმაციის მოპოვება საქართველოში გადაულახავ პრობლემად იქცა.
პარლამენტის ადამიანის უფლებათა დაცვის და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტის თავმჯდომარე ელენე თევდორაძე მოუწოდებს ჟურნალისტებს, სასამართლოში უჩივლონ ნებისმიერ უწყებას საჯარო ინფორმაციის დაფარვის შემთხვევაში.
თევდორაძის განცხადებით, ზოგადი ადმინისტრაციული კოდექსით მოქალაქემ 10 დღის ვადაში უნდა მიიღოს ინფორმაცია უწყებიდა., უარის შემთხვევაში მას უფლება აქვს სასამართლოს მიმართოს. მისი აზრით, ჟურნალისტები ამ უფლებას არ იყენებენ. პარლამენტარის თქმით, ინფორმაციის დაფარვის შემდეგ, ჟურნალისტები ვარაუდებით წერენ სტატიებს და ამზადებენ სიუჟეტებს. ამაზე ჩინოვნიკები უნდა დაფიქრდნენ, რადგან ისინი არასწორი ინფორმაციის გავრცელებას უწყობენ ხელს.
პარლამენტის ოპოზიციური ფრაქცია ,,დემოკრატიული ფრონტის“ ლიდერი დავით ზურაბიშვილი მიიჩნევს, რომ კანონდარღვევებმა საჯარო ინფორმაციის დაფარვასთან დაკავშირებით მასობრივი ხასიათი მიიღო. მისი აზრით, ჟურნალისტებმა ნიჰილისტური დამოკიდებულება არ უნდა გამოამჟღავნონ და ასეთ შემთხვევებში, სასამართლოს აუცილებლად უნდა მიმართონ რადგან, რაც უფრო მეტი ხმაური იქნება ამ საკითხზე, მით უკეთესია.

Journalists Speak about Difficulties in Obtaining Information from Public Offices
Correspondent of radio station “Fortuna” Eka Saatashvili says that journalists have to use “personal contacts” in order to get information from the State Chancellery and Parliament.
According to the director of news agency “Prime News” Demna Chagelishvili, the public offices’ press centers either give nondescript pieces of news or no information at all. It is very hard for this news agency to deal with the President’s, Ministry of Internal Affairs’, Ministry of Defense’s and Ministry of Foreign Affairs’ press centers. The situation in the Ministry of Justice and Ministry of Education is relatively better. The General Prosecutor’s Office also gives out public information. As for the National Bank, according to Demna Chagelishvili, his agency has had no problems with getting information from it.
According to the head of news agency “News-Georgia” Aliona Imedashvili, acquiring public information in Georgia has become an insurmountable problem.
Head of the Parliament’s Human Rights and Civil Integration Committee Elene Tevdoradze urges journalists to sue any public office that tries to hide public information.
According to Tevdoradze, the General Administrative Code says that a citizen is entitled to receive public information within 10 days from application. In case the public office refuses to do so, the citizen can apply to court. She finds that journalists do not use that right, and after they fail to get the necessary information, they write their articles and prepare their stories based on hearsay. Officials have to think about that too, because by refusing to give out public information they encourage inaccurate reporting.
According to David Zurabishvili, leader of the Parliament’s oppositional faction ‘Democratic Front’, the violations of law regarding provision of public information have become too frequent. He thinks the journalists should not be passive. They have to apply to court because, as he believes, the more scandal surrounds this issue, the better.