ადამიანის უფლებათა დამცველები გენპროკურატურასთან აქციას გამართავენ
თბილისი.10.01.06.მედიანიუსი. ადამანის უფლებათა დაცვისა და პატიმართა მიმართ სამართლიანობის დაცვის ორგანიზაცია გენერალური პროკურატურისგან სასჯელაღსრულების დაწესებულებებში განვითარებულ პროცესებზე რეაგირებას ითხოვს.
ორგანიზაცია დღეს გენპროკურატურას წერილობით მიმართავს. “ორ კვირაზე მეტია, საქართველოს სასჯელაღსრულების დაწესებულებებში რამდენიმე ათასი პატიმარი შიმშილობს. არსებობს ინფორმაცია, რომ არიან ნაცემი და დაშავებული პატიმრებიც. სამწუხაროდ, პენიტენციარულ სისტემაში მიმდინარე მოვლენები არ არის გამჭვირვალე. არ ხორციელდება მათი მონიტორინგი. შესაბამისად, საზოგადოება არ ფლობს ობიექტურ ინფორმაციას ამ პროცესებზე”, _ ნათქვამია ორგანიზაციის ოფიციალურ წერილში.
ორგანიზაცია მოუწოდებს გენერალურ პროკურორ ზურაბ ადეიშვილს, პირად კონტროლზე აიყვანოს სასჯელაღსრულების დაწესებულებებში მიმდინარე მოვლენები. შესაბამის სამსახურებს მისცეს დავალება, შეისწავლონ პატიმართა უფლებების დარღვევის კონკრეტული ფაქტები და მათ სამართლებრივი შეფასება მიეცეს. დამნაშავეები კი კანონის ძალით დაისაჯონ.
სასჯელაღსრულების დაწესებულებებში მიმდინარე მოვლებებთან დაკავშირებით, ორგანიზაცია და პატიმართა ადვოკატები გენერალურ პროკურატურასთან დღესვე აქციას გამართავენ.

Human Rights Defenders Hold a Protest in Front of the General Prosecutor’s Office
10.01.2006, “Media News” – The Defender of Human and Prisoner’s Rights organization demands the reaction from the General Prosecutor’s Office about the recent prison situations.
Today, the organization will send an appeal to the General Prosecutor’s. “Hundreds of inmates have been on the hunger strike over two months. In addition, we have information about several beaten and injured inmates. Unfortunately, processes in the penitential system are not transparent and people do not have objective information about the processes,” states the organization’s official letter.
The organization demands that Zurab Adeishvili, General Prosecutor of Georgia, take the mentioned processes under his control. The reason for the protest held in front of the General Prosecutor’s Office was for the same.