სექტემბრიდან პატიმრები სამოქალაქო საავადმყოფოში იმკურნალებენ
თბილისი.17.01.06.მედიანიუსი. საქართველოს იუსტიციის მინისტრმა გია ქავთარაძემ და შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრმა ლადო ჭიპაშვილმა დღეს მსჯავრდებულთა და პატიმართა სამკურნალო დაწესებულებაში ხელი მოაწერეს ერთობლივ ბრძანებას, რომლის თანახმად, სასჯელაღსრულების სისტემის სამედიცინო პუნქტები ეტაპობრივად გადავა შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროს დაქვემდებარებაში.
ლადო ჭიპაშვილის თქმით, საპატიმროების სამედიცინო სამსახურების ერთი სამინისტროდან მეორეში გადაცემის პროცესი 2006 წლის 1 სექტემბრისათვის დასრულდება. ავადმყოფი პატიმრები იმკურნალებენ სამოქალაქო საავადმყოფოში, იმავე პირობებში, როგორშიც ჩვეულებრივი მოქალაქეები მკურნალობენ. იუსტიციის სამინისტროს სასჯელაღსრულების დეპარტამენტი მხოლოდ მათ დაცვას უზრუნველყოფს.
გარდამავალ პერიოდში შეიქმნება ექიმთა კომისია, რომელსაც ერთობლივად გააკონტროლებენ იუსტიციისა და შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროები. ექიმთა კომისიას თავმჯდომარე უხელმძღვანელებს და იგი მიიღებს პატიმართა ჯანმრთელობის დაცვასთან დაკავშირებულ ყველა გადაწყვეტილებას. კომისიაში 17 სპეციალობის 37 ექიმი შევა.

From September Inmates Will Be Treated in Public Hospitals
17.01.06, Tbilisi, “Media News” – The Minister of Justice Gia Kavtaradze and the Minister of Health, Labor and Social Affairs Lado Chipashvili signed a joint document on the transfer of the penitentiary  medical departments to the responsibility of the Ministry of Health, Labor and Social Affairs.
According to Chipashvili, the transformation process will be finished before September 2006. Sick prisoners will be treated in public hospitals as all others. The Ministry of Justice will only be responsible for guarding the prisoners.
During the transition period, a special committee will be established, which will be controlled by representatives of both Ministries. 37 doctors of 17 specialities will be members of the committee.