არასამთავრობოები ხელისუფლების წარმომადგენლებს კანონის თვითნებურ შეცვლაში ადანაშაულებენ
თბილისი.02.02.06.მედიანიუსი. საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია და ორგანიზაცია "კონსტიტუციის 42-ე მუხლი" პარლამენტის მიერ მიღებული კანონის "თვითნებური შეცვლის" გამო შეშფოთებას გამოთქვამენ.
ლაპარაკია 2005 წლის 24 ნოემბერს განხილულ კანონპროექტზე "საერთო სასამართლოების მოსამართლეთა დისციპლინური პასუხისმგებლობისა და დისციპლინური სამართალწარმოების შესახებ".
პარლამენტმა კანონპროექტი მესამე მოსმენით მიიღო. როგორც არასამთავრობოები ამტკიცებენ‚ პრეზიდენტმა ხელი კანონპროექტის შეცვლილ ვერსიას მოაწერა. გარკვეული პირების მხრიდან პარლამენტის მიერ მიღებული კანონპროექტის თვითნებური შეცვლა სისხლის სამართლის დანაშაული _ სამსახურებრივი სიყალბეა. "ამ ქმედებით საქართველოს კანონი გაყალბდა. მივმართავთ შინაგან საქმეთა მინისტრსა და გენერალურ პროკურორს‚ რათა გამოძიებულ იქნას ეს დანაშაული და პასუხისგებაში მიეცეს ყველა შესაბამისი პირი. ამასთანავე‚ მოვუწოდებთ პარლამენტის თავმჯდომარეს‚ რათა მან მიიღოს ქმედითი ზომები ასეთი პრაქტიკის ერთხელ და სამუდამოდ აღმოსაფხვრელად‚" _ განაცხადა ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის თავმჯდომარემ‚ ანა დოლიძემ.
არასამთავრობოები კანონის თვითნებურად შეცვლას ე.წ. დევნილ მოსამართლეების საქმეთა განხილვას უკავშირებენ.  "პარლამენტის მიერ მიღებული ცვლილებებით‚ დისციპლინური დევნის ქვეშ მყოფი მოსამართლეების უფლებრივი მდგომარეობა უმჯობესდებოდა. რეალურად‚ უქმდებოდა იუსტიციის სადისციპლინო საბჭო და მათი საქმის განხილვის უფლებამოსილება უზენაესი სასამართლოს სადისციპლინო პალატას ეძლეოდა‚" _ აღნიშნა "კონსტიტუციის 42-ე მუხლის" გამგეობის თავმჯდომარემ მანანა კობახიძემ.
ამდენად‚ არასამთავრობოები ვარაუდობენ‚ რომ კანონპროექტის უკანონო შეცვლა წინასწარ განზრახული ქმედებაა.

Non-governmental Organizations Accuse the Government of Changing the Law in Private
Tbilisi, 02.02.2006, “Media News”. The Georgian Association of Young Lawyers (GYLA) and “42 Article of the Constitution” are concerned about “private changing” of the law, approved by the Parliament. The law “about the disciplinary responsibility of judges and disciplinary proceedings” was discussed in Parliament on the 24th of November, 2005.
The Parliament approved the law after the third session of hearing. According to NGOs, the President has signed a new version of the legislation and someone then tried to make “private changes” in the law, which is considered as a criminal. “This is a violation of the law. We ask General Prosecutor and the Minister of Internal Affairs to investigate this case. We also demand that the Head of Parliament puts an end to such circumstances,-” said the head of GYLA, Anna Dolidze.
NGOs connect the changes to the law with the hearing of the cases of so called “chased judges”. “The law, approved by the Parliament, was making judicial conditions better. According to this legislation, the disciplinary council should have been cancelled and the hearings of the above mentioned case should have been conducted by the Disciplinary Chamber,”- said the head of “Article 42 of the Constitution”, Manana Kobakhidze.