მედიის თავისუფლების ხარისხით საქართველო 118-ე ადგილზეა მსოფლიოში
მედიის თავისუფლების ხარისხით საქართველო 118-ე ადგილზეა მსოფლიოში. ამ დასკვნამდე მივიდა საერთაშორისო არასამთავრობო ორგანიზაცია „თავისუფლების სახლი“ (Freedom House) მსოფლიოში ჩატარებული ბოლო კვლევის შედეგად (კვლევის სახელწოდებაა - Freedom of the Press 2006: A Global Survey of Media Independence).ორგანიზაციის დასკვნით საქართველოს მედია “ნაწილობრივ თავისუფალია”.
რეიტინგის შედგენის დროს კვლევის ავტორები შემდეგი კრიტერიუმებით ხელმძღვანელობდნენ: გამოსაკვლევ ქვეყნებში მედიის შესახებ არსებული კანონმდებლობით (მაგალითად, რამდენად ხელმისაწვდომია ახალი გაზეთის გამოშვება  ან ტელეკომპანიის  ამუშავება, როგორ იხილავენ მოსამართლეები მედიაორგანიზაციების ან ჟურნალისტების წინააღმდეგ საჩივრებს), პოლიტიკური ფაქტორებით (სახელმწიფოს მხრიდან მედიაზე კონტროლის ხარისხით, ცენზურის არსებობით და ა.შ.) და მედიის ეკონომიკური მდგომარეობით (მაგალითად, კორუფციის დონით ჟურნალისტებს შორის, , საინფორმაციო საშალებების ეკონომიკური დამოკიდებულების დონით ხელისუფლებაზე ან პოლიტიკურ პარტიებზე)
კვლევის შედეგად აღმოჩნდა, რომ 194 ქვეყნიდან 73-ში მედია თავისუფალია, 54 ქვეყანაში -  ნაწილობრივ თავისუფალი, 67-ში  კი  არ არის თავისუფალი. პლანეტის მოსახლეობის მხოლოდ 17% ცხოვრობს იმ ქვეყნებში, სადაც პრესა აბსოლუტურად თავისუფალია, მოსახლეობის 45% ცხოვრობს “ნაწილობრივ თავისუფალი” მედიის მქონე ქვეყნებში, ხოლო 43% - რეპრესიული რეჟიმის ქვეყნებში.
ბოლო ათ წელიწადში, 7-იდან 10-მდე გაიზარდა იმ პოსტსაბჭოთა ქვეყნების რიცხვი, სადაც პრესა თავისუფალი არ არის.  სიტყვის თავისუფლების მხრივ ყველაზე უარესი მდგომარეობაა თურქმენეთში, ბირმაში, კუბაში, ლივიასა და ჩრდილოეთ კორეაში.
Freedom House-ის სარეიტინგო პირველ ათეულში, შედიან ის ქვეყნები, სადაც მედია ყველაზე თავისუფალია, ეს ქვეყნები  არიან: ფინეთი, ისლანდია, დანია, ნორვეგია, შვედეთი, ბელგია, ლუქსემბურგი, ნიდერლანდების სამეფო, შვეიცარია, ლიხტენშტეინი და ახალი ზელანდია. ამერიკის შეერთებული შტატები, გერმანიასთან და ესტონეთთან ერთად, მე-17 ადგილზე აღმოჩნდა,  26-ე ადგილი გაიყვეს ლიტვამ და კანადამ, ხოლო ლატვიამ  31-ე ადგილი დაიკავა. სიტყვის თავისუფლების თვალსაზრისით მსოფლიო რეიტინგში უკრაინას 113-ე ადგილი უკავია, სომხეთსა და ყირგიზეთს 137-ე, მოლდავეთს 141-ე, ხოლო რუსეთს 158-ე. აზერბაიჯანი 161-ე ადგილზე აღმოჩნდა, ყაზახეთი - 165-ე ადგილზე, ტაჯიკეთი - 167-ზე, ბელორუსი - 185-ზე, უზბეკეთი - 187-ზე, თურქმენეთი - 190-ზე, თურქეთი 103-ე, ხოლო ჩინეთი 177-ე ადგილზე.

Georgia Holds the 118th Place in the World Media Independence Index
Georgia holds 118th place in the world media independence index complied by international nongovernmental organization Freedom House, which conducted a survey of world media and issued the results in its book titled: “Freedom of the Press 2006: A Global Survey of Media Independence”. According to the survey, Georgian media is “partly free”.
During the study the researchers used various criteria: the legislation existing in each country (how available it is to publish a new newspaper or launch a TV station, how the courts deal with the lawsuits against media organizations and journalists), political factors (control of media by the state, existence of censorship etc.), financial standing of media (for example the level of corruption among the journalists, dependence of media outlets on the state or political parties).
According to the survey, 73 countries out of 194 have free media, 54 countries have partly free media and 67 countries have no free media. Only 17% of the planet’s population lives in the countries with absolutely free media. 45% of the planet’s population lives in countries with partly free media and 43% of world’s population lives in countries that have no free media.
The top ten of countries with free media include Finland, Iceland, Denmark, Norway, Sweden, Belgium, Luxemburg, the Netherlands, Switzerland, Lichtenstein and New Zealand. USA together with Germany and Estonia hold the 17th place, Lithuania and Canada share 26th place and Latvia holds 31st place. Ukraine holds the 113th place, Armenia and Kyrgyzstan the 137th place, Moldova holds 141st place, Russia got 158th place and Azerbaijan the 161st place.