წამების საწინააღმდეგო კომიტეტის მიერ მიღებული დასკვნები და რეკომენდაციები საქართველოს რესპუბლიკისადმი
19 მაისი, 2006
არარედაქტირებული ვერსია
მონაწილე მხარეთა ანგარიშების განხილვა კონვენციის  მე-19 მუხლის მიხედვით
1. 2006 წლის 3 და 4 მაისს კომიტეტმა 699-ე და 702-ე შეხვედრებისას განიხილა საქართველოს რესპუბლიკის მესამე მოხსენება (CAT/C/73/Add.1) და 716-ე შეხვედრაზე გამოიტანა შემდეგი დასკვნები და რეკომენდაციები.
ა. შესავალი
2. კომიტეტი მიესალმება საქართველოს რესპუბლიკის მესამე დროულ ანგარიშს და მასში წარმოდგენილ ინფორმაციას. კომიტეტი გამოხატავს მადლიერებას უმაღლესი რანგის დელეგაციისადმი, რომელმაც წარმოადგინა ანგარიში და კონსტრუქციულად ჩაერთო აზრთა გაზიარებაში. კომიტეტი მადლიერია ასევე ამომწურავი პასუხებით, რომელიც წარმოდგენილი იქნა როგორც სიტყვიერი ასევე წერილობითი სახით.
3. კომიტეტი აღნიშნავს, რომ 1991 წელს მოპოვებული დამოუკიდებლობის მიუხედავად, სახელმწიფოში კვლავ არსებობს შიდა კონფლიქტები. განსაკუთრებით უნდა აღინიშნოს სიტუაცია, რაც არსებობს თვით-გამოცხადებული აფხაზეთისა და სამხრეთ ოსეთის რესპუბლიკებში. დღეს კვლავ ისევ სერიოზულ შეშფოთებას იწვევს ქვეყანაში არსებული 215 000 იძულებით გადაადგილებული პირის მდგომარეობა. მიუხედავა ზემოთ ხსნებულისა, კომიტეტს სურს შეახსენოს კონვენციის მონაწილე მხარეს, რომ  იგი ერთმნიშვნელოვნად უნდა დარჩეს მომხრე ქვეყანაში წამების აბსოლუტური  აკრძალვისა.
დადებითი ასპექტი
4. კომიტეტი მიესალმება 2005 წლის 9 აგვისტოს სახელმწიფოს მიერთებას წამების საწინააღმდეგო კონვენციის დამატებითი პროტოკოლისადმი და კონვენციის 21-ე და 22-ე მუხლების გათვალისწინებით მიღებულ დეკლარაციას. კომიტეტი აძლევს რჩევას, რომ მოხდეს ხალხის ინფორმირება იმ ზომების შესახებ რომელთაც მათ შეუძლიათ მიმართონ საჭიროების შემთხვევაში.
5. კომიტეტი ასევე აღნიშნავს, რომ უკანასკნელი მოხსენების შემდგომ პერიოდში სახელმწიფო პარტიამ მოახდინა კონვენციის დამატებითი პროტოკოლის რატიფიცირება ქალთა წინააღმდეგ მიმართული დისკრიმინაციის ყოველი ფორმის აღმოფხვრის შესახებ, ისევე როგორც კონვენციისა ბავშვთა უფლებების, ბავშვებით ვაჭრობისა და ბავშვთა პორნოგრაფიის შესახებ და საერთაშორისო სისხლის სასამართლოს რომის სტატუსისა.
6. კომიტეტი აქვე შენიშნავს, რომ მოხდა მიერთება და რეგიონალური აქტების რატიფიცირება, როგორიცაა ევროპის კონვენცია წამების პრევენციისა და არაადამიანური ან შეურაცმყოფელი მოპყრობის, ანდა დასჯის შესახებ; ევროპის კონვენცია ექსტრადირების და სისხლის სამართლის საქმის სასამართლო პროცესის შესახებ.
7. კომიტეტი გამოთქვამს კმაყოფილებას სახელმწიფო მცდელობის მიმართ, რომ მოახდინოს კანონმდებლობის, პოლიტიკის და პროცედურების რეფორმირება, რათა უზრუნველყოს ადამიანის უფლებების უკეთ დაცვა იმისათვის, რომ არ ჰქონდეს ადგილი ადამიანთა წამებას და უხეშ, არაადამიანურ ან შეურაცმყოფელ მოპყრობას ანდა  დასჯას.
დადებითად ფასდება:
ა) ცვლილებები სისხლის სამართლის კოდექსში. კონკრეტულად კი, 144 მუხლი, რომელიც აახლოვებს  საქართველოს კანონმდებლობას საერთაშორისო ნორმებთან წამების დეფინიციასთან დაკავშირებით.
ბ) საქართველოში წამების წინააღმდეგ სამოქმედო გეგმის შემუშავება; ტრეფიკინგის საწინააღმდეგო ეროვნული გეგმის ჩამოყალიბება ისევე როგორც გეგმის შემუშავება იმისათვის, რომ მოხდეს ციხის სისტემის რეფორმირება და განვითარება; დადებითად ფასდება 2005 წელს მიღებული გადაწყვეტილება იუსტიციის სამინისტროში საგამომძიებლო განყოფილების შექმნის შესახებ და სახელმწიფო დაწესებულებების გაძლიერების ყოველგვარი მცდელობა.
გ) 2006 წლის აპრილს მიღებული ახალი კანონი საოჯახო ძალადობის შესახებ; ახალი კანონპროექტის მომზადება ტრეფიკინგის წინააღმდეგ და სასჯელაღსრულების კოდექსის შემუშავება 2006 წელს პარლამენტისათვის წარსადგენად.
დ) სახელმწიფოს მიერ დამატებითი რესურსების შექმნა, რათა დაკავების ადგილებში გაუმჯობესდეს არსებული სტანდარტები, განსაკუთრებით კი საცხოვრებელი პირობები და პატიმართა ჯანმრთელობა, ტარდებოდეს ტრეინინგები და აქტივობები.
ე) 2004 წლის მემორანდუმი დადებული საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროსა და ომბუცმენის ოფისს შორის, რაც აძლევს ომბუცმენის ოფისს საშუალებას ჩამოაყალიბოს მონიტორინგის მაწარმოებელი ჯგუფები, რომელშიც შედიან არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლები, და განახორციელონ თითოეულ დაკავების ცენტრში გაუფრთხილებელი ვიზიტები შინაგან საქმეთა სამინისტროს პასუხისმგებლობის ქვეშ.
8. კომიტეტი კმაყოფილია 24 საათიანი ცხელი ხაზის არსებობით, რომელიც იღებს შეტყობინებებს წამების ფაქტების შესახებ და მოუწოდებს სახელმწიფოს გაავრცელოს მოსახლეობაში ინფორმაცია აღნიშნული სამსახურის ხელმისაწვდომობის შესახებ.
გ) კომიტეტის შეშფოთების საგანი და რეკომენდაციები
9. მიუხედავად  კანონმდებლობაში მიმდინარე რეფორმებისა, კომიტეტი გამოთქვამს შეშფოთებას, რომ  ქვეყანაში კვლავ არსებობს დაუსჯელობის სინდრომი. განსაკუთრებით უნდა აღინიშნოს სამართალდამცავთა მიერ გადამეტებული ძალის გამოყენება, წამება და სხვა სახის ცუდი მოპყრობა დაკავებამდე და დაკავებისას, ციხის ბუნტისა და ზოგადად ორგანიზებულ დანაშაულთან ბრძოლის დროს. (მუხლი 2)
მონაწილე მხარემ დიდი პრიორიტეტი  უნდა მიანიჭოს და ხელი შეუწყოს ადამინის უფლებათა დაცვის კულტურის ამაღლებას, უნდა მოხდეს არსებული ნულოვანი ტოლერანტობის პოლიტიკის განვითარება და გამოყენება პოლიციელთა იერარქიაში, ისევე როგორც პენიტენციალური დაწესებულებების თანამშრომელთა მიმართ. აღნიშნული პოლიტიკა მიმართულ უნდა იქნას არსებული პრობლემების გამოვლენისა  და მათზე სათანადო  რეაგირებისადმი. ასევე, უნდა შემუშავდეს ქცევის კოდექსი პოლიციელთათვის, მათ შორის მათთვის, ვინც უშუალოდაა ჩართული ორგანიზებულ დანაშაულთან ბრძოლაში, ასევე უნდა განხორციელდეს რეგულარული მონიტორინგი დამოუკიდებელი ორგანოების მიერ.
10. კომიტეტი შენიშნავს, რომ არსებობს აშკარა წინააღმდეგობა კონსტიტუციის  მე-17 და მე-18(4) მუხლებს შორის. კონსტიტუციის მე-17 მუხლის თანახმად, წამებისაგან დაცვის უფლება არ არის დამამცირებელი, თუმცა მე-18 მუხლი(4) უშვებს გარკვეული უფლებების შეზღუდვას. (მუხლი 2)
მონაწილე მხარემ კონსტიტუციის მე-18(4) მუხლი უნდა მოიყვანოს კონვენციასთან შესაბამისობაში. კომიტეტი იძლევა რეკომენდაციას, რომ გამონაკლისი ზომები მიღებულ იქნას მხოლოდ საგანგებო მდგომარეობის შემთხვევაში თუ ეს ზომები კონვენციის დებულებასთან  მოდის თანხმობაში.
11. კომიტეტი გამოხატავს შეშფოთებას მონაწილე მხარის პირმოთნეობისა და კონვენციის მე-3 მუხლის არასათანადო შესრულების გამო, რაც გამოიხატება დიპლომატიური ხელშეუხებლობის მინიჭებით იმ პირთათვის, ვინც ბრალდებულია სისსხლის სამართლის დანაშაულში და არსებობს მათი ექსტადირებისა თუ გადაცემის მოთხოვნა.
მონაწილე მხარემ ყურადღებით უნდა შეისწავლოს თითოეული საქმე და დიდი სიფრთხილით მოეკიდოს დიპლომატიური ხელშეუხებლობის მინიჭების თხოვნის დაკმაყოფილებას. მონაწილე მხარემ უნდა მიაწოდოს კომიტეტს დეტალური ინფორმაცია იმის შესახებ, თუ 2002 წლიდან  გადაცემის, ექსტრადირებისა და გადასახლების შემთხვებიდან  რამდენს მიენიჭა დიპლომატიური ხელშეუხებლობა. ამასთანავე, მონაწილე მხარემ უნდა წარმოადგინოს, თუ რა იყო ასეთი გარანტიების მიცემის პირობა, და მონიტორინგის რა სახის ზომები იქნა მიღებული თითოეულ შემთხვევაში.
12. კომიტეტი გამოხატავს შეშფოთებას სამართალდამცავთა მცირე რაოდენობის მიმართ დისციპლინარული ზომების დაკისრებისა და დასჯის მიმათ მაშინ, როდესაც ქვეყანაში წამების, არაჰუმანური, სასტიკი ან პატივისა და ღირსების შემლახველი მოპყრობის უამრავი ფაქტი ფიქსირდება.  ამასთანავე, უნდა მოხდეს მოსახლეობის ინფორმირება აღნიშნული ფაქტების შესახებ. (მუხლი 4)
მონაწილე მხარემ უნდა გააძლიეროს და დახვეწოს გამოძიების წარმოების უნარი, მათ შორის გენერალურ პროკურატურაში, რათა დაუყოვნებლივ გადამოწმდეს და ზედმიწევნით იქნას შესწავლილი ნებისმიერი  განცხადება წამების ან  სასტიკი მოპყრობის შესახებ; მომზადდეს სტატისტიკა და რეგულარულად გამოიცეს დისციპლინარული სასჯელისა და გასამართლების მაჩვენებელი რაც საზოგადოებისათვის იქნება ხელმისაწვდომი.
13. კომიტეტის შეშფოთებას იწვევს ასევე არასამთავრობო ორგანიზაციების მიერ მიწოდებული ინფორმაცია, რომ დაკავებული პირები არ არიან დროულად და ჯეროვნად ინფორმირებულნი მათი უფლებების შესახებ, რომ მათ აქვთ უფლება მოითხოვონ ადვოკატი ან მათი სურვილისამებრ გაიარონ სამედიცინო შემოწმება. (მუხლი 6)
მონაწილე მხარემ უნდა მიიღოს ყოველგვარი ღონე იმისათვის, რომ დაკავების დროს მოხდეს ყოველი დაკავებულის დროული ინფორმირება იმის შესახებ, რომ მათ აქვთ უფლება მოითხოვონ ადვოკატი და სურვილის  შემთხვევაში ექიმი. მონაწილე მხარემ უნდა მიაწოდოს კომიტეტს ინფორმაცია იმ სპეციალური ზომების შესახებ რაც მიღებულ იქნა ამ მხრივ.
14. კომიტეტი შეშფოთებულია შეთანხმების გამო, რომლის მიხედვითაც გარკვეული ქვეყნების მოქალაქეები, ვინც იმყოფება საქართველოს ტერიტორიაზე, არ გადაეცემა საერთაშორისო სისხლის საქმეთა სასამართლოს, რათა ის გასამართლდეს ომის დროს ჩადენილი დანაშაულებრივი აქტების ან კაცობრიობის წინააღმდეგ ჩადენილი დანაშაულისათვის. (მუხლები 6, 8)
კონვენციის მე-6 და მე-8 მუხლების მიხედვით, მონაწილე მხარემ უნდა მიმართოს ყოველ ზომას, რათა გადაიხედოს და განიხილოს შეთანხმების ვადები და ის პუნქტები, რომელიც კრძალავს გარკვეული ქვეყნების მოქალაქეების, ვინც იმყოფება საქართველოს ტერიტორიაზე, გადაეცემას საერთაშორისო სისხლის სამართლის სასამართლოსადმი.
15. კომიტეტი გამოხატავს შეშფოთებას იმასთან დაკავშირებით, რომ რთულია საჭირო ინფორმაციის მოპოვება იმის შესახებ, თუ რა შედეგი აქვს სამართალდამცავებისათვის ჩატარებულ ტრინინგს და რამდენად ეფექტური აღმოჩნდა შემუშავებული პროგრამები მათვის და პენიტენციალური დაწესებულების თანამშრომელთათვის, რათა შემცირდეს  ძალმომრეობის, წამების და ცუდად მოპყრობის შემთხვევების შემცირება.(მუხლი 10)
მონაწილე მხარემ უნდა გააგრძელოს თანამშრომლობა ისეთ ორგანიზაციებთან, როგორიცაა ეუთო, გაერო და სხვა საერთაშორისო და ნაციონალური ორგანიზაციები, რათა ერთობლივად შემუშავდეს საგანმანათლებლო პროგრამა და მეთოდოლოგია სამართალდამთათვის და პენიტენციალური დაწესებულების თანამშრომელთათვის და მოხდეს აღნიშნული მეთოდების შემდგომი დახვეწა და ეფექტური გამოყენება ძალმომრეობის, წამების და ცუდად მოპყრობის შემთხვევების შემცირებისათვის.
16. კომიტეტი გამოხატავს შეშფოთებას პატიმრების დიდი რაოდენობის  საჩივრების არსებობის გამო ისევე, როგორც მოხსენებებში აღნიშნული ინფორმაციის მიმართ იმის შესახებ, რომ  სამართალდამცავთა მიერ ხშირია ნიღბების გამოყენება რეიდის დროს, ასევე არ ხდება მათ მიერ საიდენტიფიკაციო ნიშნების ტარება, რაც ართულებს მათ ამოცნობას, პატიმარზე განხორციელებული წამების ან ცუდი მოპყრობის შემთხვევაში. (მუხლები 2, 11)
მონაწილე მხარემ უნდა უზრუნველყოს პენიტენციალურ სისტემაში მომსახურე პერსონალისა და სპეცრაზმის აღჭურვა ხილვადი საინდენთიფიკაციო ნიშნებით, რათა მოხდეს პატიმართა დაცვა იმ ძალადობისაგან, რაც მოდის კონვენციასთან წინააღმდეგობაში.
17. კომიტეტი განსაკუთრებულ შეშფოთებას გამოთქვამს სასჯელაღსრულებით დაწებულებებში არსებული მაღალი სიკვდილიანობის მაჩვენებლის და სიკვდილის გამომწვევი მიზეზების შესახებ დეტალური ინფორმაციის არ ქონის გამო. კომიტეტი შეშფოთებულია ტუბერკულიოზით გარდაცვლილთა დიდი რიცხვითაც. (მუხლები 6, 12)
მონაწილე მხარემ უნდა წარმოადგინოს ინფორმაცია მოულოდნელი სიკვდილის მიზეზებისა და ვითარების, ასევე მათზე ჩატარებული დამოუკიდებელი გამოძიების შედეგების შესახებ. კომიტეტი ურჩევს მონაწილე მხარეს განაგრძოს თანამშრომლობა წითელ ჯვართან და არასამთავრობო ორგანიზაციებთან, რათა განხორციელდეს პროგრამები, რაც უზრუნველყოფს ტუბერკულიოზის მკურნალობასა და პატიმართა მედიკამენტებით მომარაგებას, ისევე როგორც  მონიტორინგს მედიკამენტების დისტრიბუციაზე სასჯელაღსრულებად დაწესებულებებში.
18. კომიტეტი შეშფოთებულია ბევრ სასჯელაღსრულებად დაწესებულებაში არსებული ცუდი პირობებით, განსაკუთრებით რეგიონებში, და დროებითი ისევე როგორც  წინასწარი დაკავების ცენტრების გადატვირთულობის გამო. (მუხლი 11)
მონაწილე მხარემ უნდა: ა) შეამციროს წინასწარი დაკავების პერიოდი; ბ) გამოაცხადოს ვაკანსია სასამართლო სისტემაში გ) სხვა ალტერნატიული მეთოდები იქნას გამოყენებული იმ ადამიანების დასასჯელად, ვინც არ წარმოადგენს საფრთხეს საზოგადოებისათვის.
19. კომიტეტი შეშფოთებულია, რომ ქალები სასჯელაღსრულებად დაწესებულებებში არ არიან სათანადოდ დაცულნი და არ არსებობს ინფორმაცია როგორც მათზე განხორციელებული ძალადობაზე, ასევე იმ პროცედურებზე,თუ როგორ ხდება მათი საჩივრების დაკმაყოფილება.(მუხლი 11)
მონაწილე მხარემ უნდა უზრუნველყოს პატიმრობაში მყოფ ქალთა დაცვა.
20. კომიტეტი შენიშნავს, რომ კონსტიტუცია და  სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსი ითვალისწინებს დაზარალებულის უფლებას მიიღოს კომპენსაცია. თუმცა, არ არსებობს სპეციალური კანონი, რომელიც უზრუნველყოფს მათ ანაზღაურებას. კომიტეტი შეშფოთებულია ინფორმაციის ხელმიუწვდომობის გამო, რომელიც ნათელს გახდიდა იმ მსხვერპლის რაოდენობას, რომელმაც მიიღო გარკვეული სახის დახმარება ან გაიარა რეაბილიტაცია.
მონაწილე მხარემ უნდა შეიმუშაოს სათანადო კანონმდებლობა, რომელიც დაარეგულირებს კომპენსაციების გადახდას და ანაზღაურებას, ხოლო კანონმდებლობის შემუშავებამდე მოხდეს პრაქტიკული ზომების მიღება, რათა მოხდეს  დაზარალებულის ადეკვატური და სამართლიანი კომპენსირება ან სრული რეაბილიტაცია, თუ ეს შესაძლებელია.
21. მონაწილე მხარემ უნდა  წარმოადგინოს პერიოდული მოხსენება სტატისტიკური მონაცემებით, დანაშაულის, ეთნიკურობისა და გენდერის მიხედვით, მასში უნდა იქნას წარმოდგენილი განაცხადები წამებისა და ცუდად მოპყრობის შესახებ სამართალდამცავთა მხრიდან და მათ მიმართ აღძრული საქმეების გამოძიების მასალები, ინფორმაცია მათი გასამართლების, სასჯელის ან დისციპლინარული ზომების მიღების შესახებ.
22. მონაწილე მხარეს ეძლევა რეკომენდაცია ფართოდ გაავრცელოს  საქართველოს რესპუბლიკის მიერ წარმოდგენილი მოხსენებები, დასკვნები და რეკომენდაციები, სათანადო ენებზე, ოფიციალური ვებსაიტებზე, მედიისა და არასამთავრობო ორგანიზაციების საშუალებით. ასევე მონაწილე მხარეს ეძლევა რეკომენდაცია ფართოდ განიხილოს დასკვნები და რეკომენდაციები სახალხო დამცველთან და არასამთავრობო ორგანიზაციებთან ერთად, განსაკუთრებით კი, იმ ორგანიზაციებთან, რომელიც მონაწილეობდა მოხსენების მომზადებაში ან უზრუნველყო მონაწილე მხარეს სათანადო ინფორმაციით.
23. კომიტეტი მოითხოვს, ერთი წლის განმავლობაში, მომზადდეს პასუხი კომიტეტის რეკომენდაციებზე, რომელიც ნახსენებია  მე-9, 13, 16, 17 და 19 მუხლებში.

ADVANCED UNEDITED VERSION
1. The Committee considered the third report of the Republic of Georgia (CAT/C/73/Add.1) at its 699th and 702nd meetings (CAT/C/ 699 and 702), held on 3 and 4 May 2006, and adopted, at its 716th meeting, the following conclusions and recommendations.
A. Introduction
2. The Committee welcomes the timely third report of the Republic of Georgia and the information presented therein. The Committee expresses its appreciation for the large high-level delegation, which facilitated a constructive oral exchange during the consideration of the report.
The Committee also appreciates the comprehensive written and oral replies provided to questions posed during the dialogue.
3. The Committee notes that following the State party’s independence in 1991, it has continued to experience internal conflict in part of its territory. In particular, the situation in the self-proclaimed autonomous republics of Abkhazia and South Ossetia, the latter having produced more than 215,000 internally displaced persons, is a matter of serious concern. Not withstanding the above, the Committee wishes to remind the State party that no exceptional circumstances maybe invoked in respect of the absolute prohibition of Torture
B. Positive aspects
4. The Committee welcomes the State party’s accession to the Optional Protocol to the Convention against Torture on 9 August 2005 as well as the declarations made under articles 21 and 22 of the Convention and encourages the State party to inform practitioners and the general public of the availability of these measures.
5. The Committee also notes that in the period since the consideration of the last report, the State party has ratified the Optional Protocol to the Convention on the Elimination of all Forms of Discrimination against Women, the Optional Protocol to the Convention on the Rights of the Child on the sale of children, child prostitution and child pornography, and the Rome Statute of the International Criminal Court.
6. The Committee further notes the accession to or ratification of regional instruments, among them the European Convention for the Prevention of Torture and Inhuman or Degrading Treatment or Punishment, and the European Convention on the Extradition and Transfer of Proceedings in Criminal Matters.
7. The Committee notes with satisfaction the ongoing efforts at the State level to reform its legislation, policies and procedures in order to ensure better protection of human rights, including the right not to be subjected to torture and other cruel, inhuman or degrading treatment or punishment, in particular:
a) The revision of the Code of Criminal Procedure, in particular article 144 which brings Georgian legislation in line with international norms with regard to the definition of torture.
b) The elaboration of the Plan of Action against torture in Georgia, the Plan of Measures to Reform and Develop the Penal Correction System as well as the National Anti-Trafficking Plan and the efforts made to strengthen State institutions, including the creation of the Department of Investigation in the Ministry of Justice in 2005.
c) The adoption of new laws such as the law on domestic violence in April 2006 and the drafting of a new law on trafficking as well as the new draft Penitentiary Code for the consideration of Parliament in 2006.
d) The allocation by the State party of additional resources to improve standards in places of detention, in particular with respect to access to health, activities, trainings and living conditions.
e) The 2004 Memorandum of Understanding between the Ministry of Internal Affairs and the Ombudsman’s office which enables the Ombudsman’s office to authorize monitoring groups, which include representatives of non-governmental organizations, to undertake unannounced visits to any detention facility under the responsibility of the Ministry of Internal Affairs.
8. The Committee takes note with satisfaction of the existence of the 24-hour hotline for torture related complaints and encourages the State party to further disseminate information on its availability.
C. Subjects of concern and recommendations
9. The Committee remains concerned that despite extensive legislative reforms, impunity and intimidation still persist in the State party, in particular in relation to the use of excessive force, including torture and other forms of ill-treatment by law enforcement officials, especially prior to and during arrest, during prison riots and in the fight against organized crime. (article 2)
The State party should give higher priority to efforts to promote a culture of human rights by ensuring that a policy of zero tolerance is developed and implemented at all levels of the police force hierarchy as well as for all staff in the penitentiary establishments. Such a policy should identify and address the problems, and elaborate a code of conduct for all officials, including those involved in the fight against organized crime, as well as introduce regular monitoring by an independent oversight body.
10. The Committee notes that currently, there is an apparent contradiction between Articles 17 and 18(4) of the Constitution whereby the former stipulates that the right to protection from torture is non-derogable, however Article 18(4) allows for the derogation of certain rights.(article 2)
The State party should bring article 18 (4) of its Constitution in line with the Convention. The Committee further recommends that any exceptional measures adopted during emergencies are in line with the provisions of the Convention.
11. The Committee is concerned about the compliance by the State party with article 3 of the Convention and in particular the use of diplomatic assurances in adjudicating requests for refoulement, extradition and expulsion of persons accused of criminal activities. (article 3)
The State party should consider each case on its individual merit and that it resort to the practice of requesting diplomatic assurances with great caution. The State party should provide the Committee with details on how many cases of refoulement, extradition and expulsion subject to receipt of diplomatic assurances or guarantee have occurred since 2002, what the State party’s minimum contents are for such assurances or guarantees and what measures of subsequent monitoring it has undertaken in such cases.
12. The Committee is also concerned about the relatively low number of convictions and disciplinary measures imposed on law enforcement officials in light of numerous allegations of torture and other acts of cruel and inhuman or degrading treatment, as well as the lack of public information about such cases. (article 4)
The State party should strengthen its investigative capacity, including that of the Prosecutor-General’s office, in order to promptly and thoroughly examine all allegations of torture and ill-treatment and that statistics on convictions and  disciplinary measures be regularly published and made available to the public.
13. The Committee is also concerned about the information received from non-governmental organizations that in some instances, detainees are not duly informed of their rights to counsel or to be examined by a medial doctor of their own choice. (article 6)
The State party should take all necessary steps to ensure that all detained persons are duly informed of their rights immediately upon arrest and that they are provided with prompt access to a lawyer and to a doctor of their own choice The State party should inform the Committee on the specific measures taken in this respect.
14. The Committee is concerned about information concerning the existence of agreements which provide that citizens from certain States who are on Georgian territory cannot be transferred to the International Criminal Court in order to be tried for war crimes or crimes against humanity (articles 6 and 8)
In accordance with articles 6 and 8 of the Convention, the State party should take all the necessary measures to review the relevant terms of those agreements which prohibit the transfer of citizens from certain States who are on Georgian territory to the International Criminal Court.
15. The Committee is concerned that there is no specific information available on the impact of the training conducted for law enforcement officials, and how effective the training programmes have been in reducing incidents of violence, ill-treatment and torture in penitentiary establishments. (article 10)
The State party should continue its cooperation with OSCE, the United Nations and other international and national organizations in elaborating educational programmes for law enforcement and penitentiary establishment officials and that a methodology to assess the effectiveness and impact of such programmes on the reduction of cases of violence, ill-treatment and torture be developed and implemented.
16. The Committee is concerned about the high number of complaints received from inmates as well as about reports that law enforcement officers wear masks during raids and carry no identification badges which makes it impossible to identify them should a complaint of torture or ill-treatment be made by an inmate. (articles 2 and 11)
The State party should ensure that all penitentiary personnel, as well as special forces, be equipped with visible identification badges at all times to ensure the protection of inmates from acts in violation of the Convention.
17. The Committee is particularly concerned about the high number of sudden deaths in custody and the absence of detailed information on the causes of death in each case. The Committee is also concerned about the high number of deaths reported from tuberculosis. (articles 6 and 12)
The State party should provide detailed information on the causes and circumstances of all sudden deaths occurred in places of detention, as well as information in respect of independent investigations in this connection. It further encourages the State party to continue its cooperation with the ICRC and non-governmental organizations with regard to the implementation of programmes related to the treatment of tuberculosis and distribution and monitoring of the medicines taken in penitentiary facilities throughout its territory.
18. The Committee is concerned about the poor conditions of detention in many penitentiary facilities, particularly in the regions, as well as about the overcrowding that exists in many temporary detention centres, in particular pre-trial detention centres. (article 11)
The State party should consider: a) further reducing the period of pre-trial detention, b) that the filling of vacancies in the court system be expedited and c) that the use of alternative measures be considered in cases where the accused does not pose a threat to society.
19. The Committee is also concerned that adequate protection may not be afforded to women in places of detention and that no information is available with regard to violence against women in detention or the existing procedures for lodging a complaint. (article 11)
The State party should ensure the protection of women in placed of detention, and that clear procedures for complaints be established.
20. The Committee notes that while the Constitution and the Criminal Procedure Code contain provisions regarding the right to compensation for victims, there is no explicit law that provides for reparations. The Committee is also concerned that there is no information available with regard to the number of victims who may have received some form of assistance or
rehabilitation. (article 14)
The State party should consider adopting specific legislation in respect of compensation, reparation and restitution, and that in the meantime, practical measures be taken to provide redress and fair and adequate compensation, including the means for as full rehabilitation as possible.
21. The State party should provide in its next periodic report detailed statistical data, disaggregated by crimes, ethnicity and gender, on complaints relating to torture and ill-treatment allegedly committed by law enforcement officials and on the related investigations, prosecutions and penal and disciplinary measures. Information is further requested on any compensation and rehabilitation provided to the victims.
22. The State party is encouraged to disseminate widely the reports submitted by the Republic of Georgia and the conclusions and recommendations, in appropriate languages, through official websites, the media and non-governmental organizations. Furthermore, the Committee encourages the State party to discuss the conclusions and recommendations broadly, including with the Offices of the Ombudsman and non-governmental organizations, in particular those that submitted information to the State party and participated in the preparation of the report.
23. The Committee requests that the State party provide, within one year, information on its response to the Committee’s recommendations contained in paragraphs 9, 13, 16, 17 and 19, above.
24. The State party is invited to submit its next periodic report, which will be considered as its fifth report, by 24 November 2011.