საბავშვო ბაღში მცხოვრები დევნილები გაუსაძლის საცხოვრებელ პირობებს აპროტესტებენ
საცხოვრებელი პირობების ელემენტარულთან მიახლოების მოთხოვნით გუშინ ზუგდიდის პირველი საბავშვო ბაღის კომპაქტურ დასახლებაში განთავსებულმა დევნილებმა თავისუფლების ქუჩა გადაკეტეს და ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლებს მათი მოთხოვნების შესრულება მოსთხოვეს. დევნილების განცხადებით, ცამეტი წელია ისინი ყოვლად გაუსაძლის პირობებში ცხოვრობენ; ჩასახლებაში მცხოვრებ ას ორმოცდაათზე მეტ დევნილს არა აქვს სასმელი წყალი. წყალგაყვანილობა და საკანალიზაციო სისტემა შენობაში მთლიანად მოშლილია და ანტისანიტარიის გამო ინფექციური დაავადებებია მომრავლებული.
ანჟელა ხუხუა (დევნილი): „არაფერს ვამბობთ იმ საშინელ ოთახებზე, რომელშიც პირადად ჩემი ოჯახის სამ ინვალიდსა და ორ ბავშვს უხდება ცხოვრება. საბავშვო ბაღის პირველ სართულზე ვცხოვრობთ. სარეცხი ვერ გამირეცხავს და ხელ-პირის დაბანისა მეშინია, წყალი რომ გამითავდეს და დღის განმავლობაში უკვე მერამდენედ მექნეს მოსატანი ვედროებით ასი მეტრი სიშორიდან. შეიძლება ამდენი წელი ერთი და იგივე პრობლემა მოუგვარებელი რჩებოდეს? მიკვირს ბაღის ბავშვების მშობლები რატომ არ საუბრობენ იმ ფაქტებზე, მათი შვილები რომ რამდენჯერმე წყალმა მოწამლა!“
დევნილების განცხადებით, მათ არაერთხელ მიმართეს ზუგდიდში დევნილობაში მყოფ გალის გამგეობას, ზუგდიდის რაიონის გამგეობის შესაბამის სამსახურს, სანიტარული ზედამხედველობის სამსახურსა და სხვა სტრუქტურებს, მაგრამ ვერანაირ ყურადღებას ვერ მიაღწიეს.
რუსლანი -დევნილი: „ყველა სამსახური აცხადებდა, რომ შენობა ავარიულია და ვერაფერს გავაკეთებთო. თუ ასეთია შენობა, ჩვენ რატომ გვაცხოვრებენ იქ და ან ბაღი რატომ ფუნქციონირებს?“
აქციის მონაწილეები ერთ საათში ისე დაიშალნენ, რომ მათთან ოფიციალური სტრუქტურის არცერთი წარმომადგენელი არ მისულა.
ხელისუფლების უყურადღებობითა და დაუდევრობით აღშფოთებული დევნილები აცხადებენ, რომ რადგან ხელისუფლება გზის გადაკეტვამ ვერ გამოაფხიზლა, პროტესტის სხვა ფორმების ძიება მოუწევთ.

Yesterday, internally displaced persons (IDPs) living in the kindergartens of Zugdidi, blocked the main road - Freedom Street, demanding improved living conditions. According to them, they have been living in terrible conditions for thirteen years. Most of them do not even have access to drinking water or a sewage system. The lack of hygiene causes various infections amongst the inhabitants.
“We say nothing about the terrible rooms - my family lives with three invalids and two children. We live on the first floor of the kinder garden. We are afraid to wash the dishes or use the water for any other purpose, because it is very hard to carry water 100 meters by bucket. Also it is impossible to drink the water in the building. I am very surprised that the parents of the children are not protesting against the situation, their kids have been poisoned by the water in the kindergarten several times”, stated Anjela Khukhua, one of the IDPs.
According to protesters, they have contacted the administration of Gali, the sanitary services and other bodies several times and asked for help, but nobody pays attention to their problems.
“Everyone says that the building is not suitable for living in, so why we are living there and why is there a functioning kindergarten in the building?”
The protest lasted for one hour. No officials came to meet the protesters. The IDPs are concerned with the lack of attention from the government and threaten to hold massive protests.