არასრულწლოვანთა ადმინისტრირებაზე სემინარი ჩატარდა
არასამთავრობო ორგანოზაცია „ადამიანის უფლებათა საინფორმაციო და სადოკუმენტაციო ცენტრის“ ინიციატივით სახალხო დამცველის ოფისში ჟურნალისტებისთვის სემინარი ჩატარდა. პროექტი, რომელიც აღნიშნულმა ცენტრმა UNICEF-ის ფინანსური დახმარებით ახორციელებს, არასრულწლოვანთა სამართლის ადმინისტრირების რეფორმის მხარდაჭერას ეხება. ტრენერები იყვნენ „ადამიანის უფლებათა საინფორმაციო ცენტრის“ იურისტი ნინო ტოგონიძე და გიორგი აფრიაშვილი ასევე სახალხო დამცველის აპარატის გამოძიებისა და მონიტორინგის დეპარტამენტის უფროსი გიგა გიორგაძე.
რაც შეეხება სემინარზე განხილულ თემებს, ეს იყო: იუვენალური იუსტიციის ცნება; იუვენალური იუსტიციის მოდელები საზღვარგარეთის ქვეყნებში;  საერთაშორისო აქტები, რომლებიც არასრულწლოვანთა მიმართ მართლმსაჯულების განხორციელებას არეგულირებს და საქართველოში  არასრულწლოვანთა სასამართლო მოდელი.
როგორც ტრენერმა ნინო ტოგონიძემ გვითხრა, აღნიშნული პროექტის ფარგლებში ტრენინგი სხვადასხვა მიზნობრივ ჯგუფებს შორის ტარდება. ეს ჯგუფებია: იურისტები, მოსამართლეები, პროკურორები, არასრულწლოვანთა აღმზრდელობითი დაწესებულების ადმინისტრაცია, ბავშვთა სოციალური ადაპტაციის ცენტრის ადმინისტრაცია და არასრულწლოვანთა აღმზრდელობითი დაწესებულების პატიმრები.
პროექტის ფარგლებში ბავშვთა სოციალური ადაპტაციის ცენტრში იურიდიული და ფსიქოლოგიური დახმარების ცენტრიც გაიხსნა, სადაც „ადამიანის უფლებათა საინფორმაციო და სადოკუმენტაციო ცენტრის“ ფსიქოლოგი და იურისტი მუშაობს.  ასევე, პროექტის ფარგლებში  იუსტიციის სამინისტროს არასრულწლოვანთა დაწესებულებაში პატიმრებს ინგლისურსა და კომპიუტერს ასწავლიან.

Training Held on Administration of Juvenile Justice
The Human Rights Information and Documentation Centre, in cooperation with UNICEF held a training-course on the Administration of Juvenile Justice for journalists. The training aimed to support juvenile justice reform in Georgia. The trainers were Nino Togonidze and Giorgi Apriashvili, both lawyers with the Human Rights Information and Documentation Center and Giga Giorgadze, the Head of the Investigation and Monitoring Department at the Public Defender’s Office.
The following topics were discussed during the training: concepts of juvenile justice, international documents concerning the status of juveniles, the prevention of juvenile delinquency and the model of a Juvenile Court in Georgia.
According to trainer Nino Togonidze, the target group of the project varies. The different target groups are: lawyers, prosecutors, judges, the administration of Juvenile Centres and the detainees there, and the administration of the Social Adaptation Centre for children.
Jurisdiction and Physiological Consultation Centres within the Social Adaptation Center have been established within the framework of the project. A lawyer and physiologist with the Human Rights Information and Documentation Center work there. Prisoners at the Juvenile Detention Centre within the Ministry of Justice are being taught English and Computer Skills.