გორში სახალხო დამცველის წარმომადგენლებმა საჯარო ინფორმაციის გაცემის პროცედურები შეამოწმეს
სახალხო დამცველის წარმომადგენლებმა სამხარეო ადმინისტრაციის და რაიონის გამგეობის კანცელარიის თანამშრომლების მუშაობა საჯარო ინფორმაციის გაცემის დროს ადგილზე შეისწავლა.
სოზარ სუბარის წარმომადგენლები იმ პროცესს დაესწრნენ, როდესაც ადგილობრივი ჟურნალისტები სამთავრობო უწყებებში განცხადებით მიმართავდნენ.
სამხარეო ადმინისტრაციაში „ადამიანის უფლებათა საინფორმაციო და სადოკუმენტაციო ცენტრის“ გორის წარმომადგენლის განცხადება კანცელარიის უფროსმა რეგისტრაციაში იმ დრომდე არ გაატარა, ვიდრე კანცელარიის უფროსმა არ შეიტყო რომ ჟურნალისტს სახალხო დამცველის წარმომადგენელი ახლდა . „რატომ არ მითხარით თავიდანვე, რომ თქვენ სახალხო დამცველის წარმომადგენელი ხართ?” – ცხარობდა კანცელარიის უფროსი ალექსი ჯალაბაძე.
ჯალაბაძე კი ჟურნალისტს უხსნიდა, რომ განცხადებას დღის ბოლოს 6 საათზე გაუტარებდა რეგისტრაციაში. ამისთვის იშველიებდა „ზოგადი ადმინისტრაციული კოდექსის“ 79 მუხლს. „მე ამ წუთში არ მცალია. 6 საათზე მოდი და გავატარებ რეგისტრაციაში. კანონში მიწერია, რომ რეგისტრაცია იმ დღესვე უნდა გაატაროო, მაგრამ იმის უფლება მაქვს, რომ დღის განმავლობაში გავატარო რეგისტრაციაში. მერე მოდი და პასუხსაც მაშინ მოგცემ” – აცხადებდა ჯალაბაძე.
უფრო „კურიოზული“ მომენტი შეიქმნა გორის რაიონის გამგეობაში. გამგეობის კანცელარიის სპეციალისტები „ადამიანის უფლებათა საინფორმაციო და სადოკუმენტაციო ცენტის“ ჟურნალისტს და სახალხო დამცველის წარმომადგენელს უხსნიდნენ, რომ ჟურნალისტის განცხადება ჯერ რაიონის გამგებელმა უნდა ნახოს, რომელიც შემდეგ ჩვენ დაგვაწერსო.
სახალხო დამცველის წარმომადგენლების თქმით, სამხარეო ადმინისტრაციამ და რაიონის გამგეობამ კანონი დაარღვიეს. ზოგადადმინისტრაციული კოდექსის 79-ე მუხლის მე-2 პუნქტის თანახმად, განმცხადებელს რეგისტრაციის ნომერი დაუყოვნებლივ უნდა ეცნობოს. აღნიშნულთან დაკავშირებით, სამხარეო ადმინისტრაციის და  გამგეობის თანამშრომლებმა სახალხო დამცველის წარმომადგენლებისთვის ახსნა-განმარტების მიცემაზე უარი თქვეს.

The Representatives of the Ombudsman’s Office Check Procedures of Issuing Public Information in Gori
Representatives of the Ombudsman’s Office studied the procedures regarding the issuing of public information from the Regional and Local Administration Chancellery.
Staff of the Ombudsman’s Office monitored the process, when local journalists asked for the public information. A letter by a representative of the ‘Human Rights Information and Documentation Centre’ was not registered before the staff of the Regional Administration found out, that a representative of the Ombudsman was with the journalist. “Why have not you told me, that you are from the Ombudsman’s office?” – asked the head of the Chancellery Alex Dgalabadze.
Dgalabadze tried to explain to the journalists that he was going to register their letters after 6 o’clock, because he was very busy before that. “I have the right to register the letters on the day of submission. Come later and I will give you the answer then,” said Dgalabadze.
A curious fact was uncovered in the Gori Administration: Representatives of the Chancellery tried to explain to the representatives of the Ombudsman’s office and the Human Rights Information and Documentation Centre, that the journalists’ inquiry should been have been sent to the Local Governor and only after that do they have the right to register it.
According to the Ombudsman’s Office, the Regional and Local Administration has violated article 79, part 2. According to the legislation, the applicant should receive the registration number immediately. The representatives of the Local Administration refused to comment.