გამოძიების გაჭიანურების გამო პროკურორი თანამდებობიდან გაათავისუფლეს
საქართველოში რომ მოწმის უფლებები დაუცველია, ამას ქ. ახმეტაში მცხოვრები, ლიანა ჩანჩლიაშვილის სიკვდილის პირას მიყვანის ფაქტიც ადასტურებს, რომლის თაობაზეც „ადამიანის უფლებათა საინფორმაციო და სადოკუმენტაციო ცენტრში“ გასულ კვირას პრესკონფერენციაც გაიმართა. 66 წლის ქალბატონი, დაზარალებულის ოჯახის წევრთა თქმით, მეზობლად მცხოვრებმა ახალგაზრდა ბიჭებმა ფიზიკურად მას შემდეგ შეურაცხყვეს და აწამეს, რაც ამ უკანასკნელმა ახმეტის პოლიციას, მისი საცხოვრებელი სახლის წინ მომხდარი მკვლელობის შესახებ, რეალური ჩვენება მისცა.
ლიანა ჩანჩლიაშვილმა ადამიანის უფლებების დამცველებს დასახმარებლად მას შემდეგ მიმართა, რაც როგორც რაიონულ, ასევე სამხარეო სამართალდამცავ უწყებებში არაერთხელ შეტანილ განცხადებებზე პასუხი ვერ მიიღო. უფრო მეტიც, სწორედ საკუთარი უფლებებისთვის ბრძოლა გახდა მისთვის დამღუპველი.
როგორც გასულ კვირას „ადამიანის უფლებათა ცენტრში“ გამართულ პრესკონფერენციაზე გაირკვა, დაზარალებულის მდგომარეობა კიდევ უფრო გაუარესდა და ამჟამად მას ბოლო სტადიის სიმსივნე აქვს.
„ადამიანის უფლებათა საინფორმაციო და სადოკუმენტაციო ცენტრის“ აღმასრულებელი დირექტორი უჩა ნანუაშვილი ამბობს, რომ სამართალდამცავები ამჟამადაც არაფერს აკეთებენ ჩანჩლიაშვილის თავდამსხმელებისა და მწამებელთა დასასჯელად. „ახმეტის პოლიცია და პოლიციის უფროსი ლევან შაშიაშვილი არათუ არაფერს აკეთებს და საქმის მიმართ გულგრილობას იჩენს, არამედ რეალურად მას ბრალი მიუძღვის დაზარალებულის მიმართ არაერთი მუქარისა და შანტაჟის ფაქტებშიც“,- აღნიშნავს უჩა ნანუაშვილი.
ცენტრის ინფორმაციით, ჩანჩლიაშვილის საქმის გახმაურების შემდეგ, თანამდებობიდან გაათავისუფლეს კახეთის საოლქო პროკურატურის პროკურორი ვალერი მოსიაშვილი, რომელსაც უშუალოდ უნდა განეხორციელებინა საპროცესო ზედამხედველობა ჩანჩლიაშვილის წამების ფაქტზე აღძრული სისხლის სამართლის საქმის გამოძიებაზე.

Prosecutor Dismissed For Stalling Investigation
The fact that the rights of eye-witness are not protected in Georgia has once more been underlined by Liana Chanchliashvili’s case, whose health is now in a terrible condition. The Human Rights Information and Documentation Centre hosted a press-conference about her case. The 66 year old lady was tortured and beaten up by her young neighbors after she told the police about a murder that took place in front of her house.
Liana Chanchliashvili pleaded for help to Human Rights Defenders, after several unsuccessful attempts to receive help from the local and regional police. Chanchliashvili’s fight for her rights then became even more dramatic – after the attack, doctors diagnosed her with cancer.
According to Ucha Nanuashvili, Executive Director of the Human Rights Information and Documentation Centre, law enforcers did almost nothing to punish the criminals. “Levan Shashiashvili, the Head of Akhmeta Police and whole department are doing nothing to help the victim and punish the criminals; on the contrary he himself has been involved in several threats and blackmail attempts against the victim”, says Nanuashvili.
According to information from the Human Rights Centre, Valeri Mosiashvili, a Prosecutor from the Kakheti Regional Prosecutor’s Office, was dismissed after the press-conference. Mosiashvili was responsible for the investigation of the case.