არასამთავრობოები სასამართლოსგან გირგვლიანის მკვლელობის საქმის გამჭვირვალედ და ობიექტურად განხილვას ითხოვენ
თბილისი.28.06.06.მედიანიუსი. არასამთავრობო ორგანიზაციათა კოალიცია “სამოქალაქო საზოგადოება დემოკრატიული საქართველოსათვის” თბილისის საქალაქო სასამართლოსგან სანდრო გირგვლიანის მკვლელობის საქმის გამჭვირვალედ და ობიექტურად განხილვას, ხოლო მკვლელობაში ეჭვმიტანილების მიმართ სამართლიანი განაჩენის  გამოტანას მოითხოვს.
კოალიციის განცხადებით, ყველასათვის ცნობილია, რომ გირგვლიანი პოლიციელებმა შსს-ს მაღალჩინოსნების დავალებით მოკლეს. მკვლელების მიმართ დაგროვილმა სამხილებმა ხელისუფლება აიძულა საზოგადოებრივი აზრის დასაშოშმინებლად და საერთაშორისო ორგანიზაციების თვალის ასახვევად დაეპატიმრებინა მკვლელობის უშუალო შემსრულებლები. თუმცა, ამ უკანასკნელებს ყოველნაირად უმსუბუქებენ ბრალს და ეჭვმიტანილები, სხვა პატიმრებისაგან განსხვავებით, კომფორტულ საკანში იმყოფებიან.
კოალიციის წევრები მიიჩნევენ, რომ სავარაუდოდ, ხელისუფლების წარმომადგენლები ნანობენ იმას, რომ საქმე ტრადიციულად არ დამთავრდა, ანუ ვერ მოხერხდა  გირგვლიანისა და მისი მეგობრის მხრიდან შეიარაღებული წინააღმდეგობის ინსცენირება. ასეთ შემთხვევაში გირგვლიანის მკვლელობა “გმირი პოლიციელების” მიერ კიდევ ერთი ბანდიტური ჯგუფის განადგურებად მოინათლებოდა.

NGOs Demand A Fair and Transparent Trial for Girgvliani’s Case
Tbilisi, 28.06.06, ‚Media News’ – NGO Coalition ‘Civil Society for Democratic Georgia’ Demands Fair and Transparent Discussion of Girgvliani’s Case and Punishment of the Criminals.
According to the coalition, it is well known that Girgvliani was murdered on the orders of high ranking officials from the Ministry of Internal Affairs. The state tried to calm society and international organizations by arresting people who were personally involved in the murder. However, these arrested persons are being held in the best cells in prison.
The members of the coalition believe that the state is probably regretting that the case had such a large resonance in society and did not end in the normal way. The state was unable to falsely accuse Girgvliani and his friend of a gun attack. If the state had succeeded, the two victims would have been portrayed as a criminal group and the police officers as heroes.