საქართველოში ჩეჩენ ლტოლვილთა აღწერა დაიწყო
თბილისი.27.06.06.მედიანიუსი. საქართველოს ლტოლვილთა და განსახლების სამინისტრომ გუშინ ჩეჩნეთის რესპუბლიკიდან ლტოლვილი მოსახლეობის აღწერა დაიწყო. პირველ ეტაპზე რეგისტრაცია პანკისის ხეობის სოფელ დუისში ჩატარდება. ბოლო ორი დღის მონაცემებით ახმეტის რაიონში  რეგისტრაცია 150-ზე მეტმა ლტოლვილმა გაიარა.
როგორც ლტოლვილთა და განსახლების მინისტრი გიორგი ხევიაშვილი აცხადებს, ჩეჩნები აქტიურობენ, რაც სამინისტროს თანამშრომლებს ჩეჩენი ლტოლვილების ზუსტი რაოდენობის დადგენაში დაეხმარება.
„საქართველოში მცხოვრები ლტოლვილების ზუსტი რიცხვი ჯერ კიდევ არ არის დადგენილი. სავარაუდოდ, მათი რაოდენობა 1600 ადამიანს უტოლდება. ლტოლვილთა რეგისტრაციაში ჩვენთან ერთად, იუსტიციის და შინაგან საქმეთა სამინისტროებიც მონაწილეობენ. მნიშვნელოვან დახმარებას გვიწევს გაეროს ლტოლვილთა უმაღლესი კომისარიატიც. უკანასკნელ პერიოდში, ჩვენ 900 ადამიანს ჩამოვართვით ლტოლვილის მოწმობა. ეს ადამიანები საქართველოს მოქალაქეები არიან და წლების განმავლობაში უკანონოდ იღებდნენ იმ დახმარებას, რომელსაც გაერო ჩეჩენ ლტოლვილებს უწევდა,“ – აღნიშნა გიორგი ხევიაშვილმა დღეს გამართულ პრესკონფერენციაზე.
ახმეტის რაიონში ლტოლვილების რეგისტრაცია 9 ივლისამდე გასტანს. 10 ივლისიდან 25 ივლისამდე კი ეს პროცედურა თბილისში, ლტოლვილთა და განსახლების სამინისტროში გაგრძელდება. პროცედურის გავლა საქართველოში რეგისტრირებულ ყველა ლტოლვილს შეუძლია. იმ შემთხვევაში, თუ ლტოლვილის სტატუსის მქონე პირი რეგისტრაციაზე საპატიო მიზეზით ვერ გამოცხადდება, მან ლტოლვილთა და განსახლების სამინისტროს 31 ივლისიდან 30 სექტემბრამდე უნდა მიმართოს.

Registration of Chechen Refugees Starts in Georgia
Tbilisi, 27.06.06, ‘Media News’ – The Ministry of Refugees and Accommodation of Georgia started the registration of Chechen refugees living in Georgia. The first round of registrations will start in the village of Duisi, in the Pankisi Gorge. According to data from the last two days, more than 150 Chechen refugees were registered in the Akhmeta region.
Giorgi Kheviashvili, the Minister of Refugees and Accommodation declares that the Chechen refugees are very actively involved in this process, which will help them to find out the exact number of Chechen refugees.
“We still do not have data on Chechen refugees living in Georgia. Probably the number of Chechen refugees is more than 1600. Besides the Ministry of Refugees and Accommodation, the Ministries of Justice and Internal Affairs are also involved in the process of registration. Also we are supported by the United Nations High Commissioner for Refugees (UNHCR). We have confiscated refugee identity cards from more than 900 people who were illegally receiving aid from the UN, which was intended to be transferred to Chechen Refugees,” stated Giorgi Rekhviashvili.
The registration deadline in the Akhmeta region is July 9th. From the 10th to the 25th of July the procedure will be continued in Tbilisi. Every refugee registered in Georgia can participate in the procedure. If any of the refugees are not able to register during these days, for honorable reasons, they should contact the Ministry of Refugees and Accommodation between the 31st of July and 30th of September.