“თანასწორობის ინსტიტუტის” დაპატიმრებული წევრების გათავისუფლების მოთხოვნით სასამართლოში სარჩელი შეაქვთ
თბილისი.21.07.06.მედიანიუსი. არასამთავრობო ორგანიზაციებისა და ადვოკატ გელა ნიკოლეიშვილის საჩივარი არასამთავრობო ორგანიზაცია “თანასწორობს ინსტიტუტის” დაპატიმრებული წევრების გათავისუფლების მოთხოვნით, უკვე მზად არის. ლაპარაკია “ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის”, “კონსტიტუციის 42-ე მუხლის”, “ყოფილი პოლიტპატიმრები-ადამიანის უფლებებისათვის” და ამავე ორგანიზაციის წარმომადგენლის, გელა ნიკოლეიშვილის საჩივარზე, რომლითაც ისინი თბილისის სააპელაციო სასამართლოს მოსამართლის, ეკა ტყეშელაშვილის განკარგულების გაუქმებას ითხოვენ.
სამართალდამცველებმა 29 ივნისს სწორედ ამ განკარგულების საფუძველზე დააკავეს თბილისის სააპელაციო სასამართლოს ეზოში წესრიგის დარღვევისას “თანასწორობის ინსტიტუტის” ხუთი წევრი: ირაკლი კაკაბაძე, ლაშა ჩხარტიშვილი, ჯაბა ჯიშკარიანი, ზურაბ რთველიაშვილი და დავით დალაქიშვილი. მათ უფლებებს ადვოკატი გელა ნიკოლეიშვილი იცავს.
როგორც “მედიანიუსს” “კონსტიტუციის 42-ე მუხლის” გამგეობის თავმჯდომარემ მანანა კობახიძემ უთხრა, ეკა ტყეშელაშვილის განკარგულება  საქართველოს უზენაეს სასამართლოში გასაჩივრდება. “საჩივარი მზად არის. თუმცა, მას უშუალოდ დაპატიმრებულთა ხელმოწერები სჭირდება. თუ მათთან შესვლა და საჩივრის შეტანაზე თანხმობა დღესვე  მოვახერხებთ, საჩივარს სასამართლოში  დღესვე შევიტანთ“ - თქვა მანანა კობახიძემ.

NGOs Demand Releasing of the Members of ‘Egalitarian Institute’
Tbilisi, 21.07.06, ‘Media News’ – The appeal prepared by the lawyer Gela Nikoleishvili and NGOs, demanding the release of members of ‘Egalitarian Institute’ is ready. ‘Georgian Young Lawyers Association’, ‘Article 42 of the Constitution’, ‘Former Political Prisoners for Human Rights’ and the lawyer Gela Nikoleishvili will appeal Tbilisi Court of Appeal, insisting abolition of Judge Eka Tkeshelashvili’s decision.
Five members of ‘Egalitarian Institute’ – Irakli Kakabadze, Jaba Jishkariani, Lasha Chkhartishvili, Zurab Rtveliashvili and David Dalakishvili were detained for thirty days by the decision of the judge of Tbilisi Appeal Court Eka Tkeshelashvili. The reason of their arrest was a protest action they held in front of Court building.
According to Manana Kobakhidze, head of board of ‘Article 42 of the Constitution’, Tkeshelashvili’s decision will be appealed in the Supreme Court. “The appeal is ready, we only need signatures from arrested. If we can meet and sign the letter today, we will appeal to the Court immediately”, declared Manana Kobakhidze.