„სახალხო ბანკის“ სიღნაღის ფილიალში ადამიანის უფლებებს უხეშად არღვევენ
„ადამიანის უფლებათა საინფორმაციო და სადოკუმენტაციო ცენტრი“ შეშფოთებას გამოთქვამს ს/ს „სახალხო ბანკის“ სიღნაღის ფილიალის ხელმძღვანელობის მხრიდან ადამიანების შეურაცხყოფასთან დაკავშირებით.
ამის შესახებ „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ გურჯაანის ოფისს სიღნაღის რაიონში მცხოვრებმა პენსიონერებმა აცნობეს. მათი თქმით, ბანკში კუთვნილი პენსიის მისაღებად მისულებს, ბანკის მმართველი ნანა ნარინდოშვილი და მისი მოადგილე მერაბ კანდელაკიშვილი უმიზეზოდ დაჰყვირიან, შეურაცხყოფას აყენებენ, თანხის გაცემას აჭიანურებენ და ა.შ.
ცენტრის წარმომადგენელი 27 ივლისს თავად გახლდათ „სახალხო ბანკის“ სიღნაღის ფილიალში მოქალაქეების ამ და სხვა საჩივრებთან დაკავშირებით, რა დროსაც ხსენებულმა პირებმა მას უკიდურესი სიტყვიერი შეურაცხყოფა მიაყენეს და ბანკის შენობის დატოვება უბრძანეს, წინააღმდეგ შემთხვევაში კი პოლიციით დაემუქრნენ, რაც ბანკის ხელმძღვანელობას არ დასჭირდა, რადგან ცენტრის წარმომადგენელმა შენობა თავად დატოვა.
ინფორმაციისათვის, ს/ს „სახალხო ბანკის“ სიღნაღის ფილიალის მმართველმა ნანა ნარინდოშვილმა ყოველგვარი საფუძვლისა და დასაბუთების გარეშე ფინანსური ოპერაციების განხორციელება შეუჩერა სიღნაღის რაიონის სოფელ ანაგის საკრებულოს თავმჯდომარესა და ბუღალტერს, რის გამოც ორი თვის განმავლობაში სოფლის საკრებულოსა და საბავშვო - ბაღების თანამშრომლებმა კუთვნილი ხელფასები დროულად ვერ მიიღეს. ნანა ნარინდოშვილმა საკრებულოს ბუღალტერს თანხის გატანის საშუალება მხოლოდ მას შემდეგ მისცა, რაც საქმეში „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ იურისტები ჩაერივნენ.
„ადამიანის უფლებათა საინფორმაციო და სადოკუმენტაციო ცენტრი“ ს/ს „სახალხო ბანკის“ ხელმძღვანელობას შესაბამისი რეაგირებისაკენ მოუწოდებს.

Human Rights Are Violated in Sighnaghi Branch of ‘People’s Bank’
The Human Rights Information and Documentation Centre is concerned by the violation of human rights in Sighnaghi branch of ‘People’s Bank’.
The pensioners living in Sighnaghi district informed the centre about the assault from the representatives of the bank. The director of the bank Nana Narindoshvili and her deputy Merab Kandelakishvili are shouting at pensioners, assaulting them and delaying paying of pensions.
The representative of HRIDC has been to the Sighnaghi branch of the bank on the 27th of July. The director of the bank forced him to leave the office, otherwise threatened with calling police. The representative of HRIDC left the building of ‘People’s Bank’ before the police was called.
‘People’s Bank’ cancelled the financial operations in the village Anaga, Sighnaghi region. As a result of that the local administration has not received money for paying salaries to school and kindergarten teachers. The money was transferred to Anaga, when HRIDC demanded it from Nana Narindoshvili.
The Human Rights Information and Documentation Centre calls the head office of ‘People’s Bank’ to immediate reaction.