27 სექტემბერს, სოხუმის დაცემიდან 13 წლისთავზე, მდინარე ენგურის მთავარ ხიდზე, რომელიც აკავშირებს გალისა და ზუგდიდის რაიონებს,  მშვიდობიანი აქცია ჩატარდა. აქციაში 200მდე ადამიანი მონაწილეობდა.
ქაშუეთის ეკლესიის მოძღვარი მამა კონსტანტინე, მასთან ერთად თბილისიდან ჩამოსული მართლმადიდებლური ეკლესიის მრევლი, სხვადასხვა კონფესიების წარმომადგენლები (იუდეველები, მუსულმანები), საქართველოს პირველი პრეზიდენტის ზვიად გამსახურდიას ეროვნული გვარდიის სარდალი ვახტანგ (ლოთი) ქობალია, ზვ. გამსახურდიას მომხრეები, ზუგდიდ-ცაიშის ეპარქიის მრევლი 15 სააათზე უკვე ენგურის ხიდზე იყო. აქციის მონაწილეებს განზრახული ჰქონდათ გადასვლა აფხაზეთში და ოჩამჩირის რაიონის სოფელ ილორში წმ. გიორგის სახელობის ქართულ ეკლესიაში პარაკლისის გადახდა. ლოთი ქობალიამ და მამა კონსტანტინემ  წინა დღით გაავრცელეს განცხადება, რომელშიც ნათქვამი იყო, რომ 27 სექტემბერს ისინი აპირებდნენ აფხაზეთში გადასვლას მშვიდობიანი მისიით. ამ მიზნით, მათ მიმართეს აფხაზეთის თვითგამოცხადებული რესპუბლიკის პრეზიდენტის წარმომადგენელს გალის რაიონში რუსლან ქიშმარიას და სთხოვეს გადასვლის ნებართვა. როგორც ლ. ქობალიამ განაცხადა, აფხაზებს უარი არ უთქვამთ, თუმცა ქიშმარიამ განუმარტა მათ, რომ ამისათვის სოხუმის ნებართვა იყო საჭირო.
ენგურის ხიდზე აქციის მონაწილეებს შეუერთდა ზუგდიდ-ცაიშის ეპარქიის მრევლის გარკვეული ნაწილი. მათ ხიდამდე მიაბრძანეს ხელთუქმნელი მაცხოვრის სასწაულმოქმედი ხატის ასლი (ანჩისხატი). ხატი იმ დილით დააბრძანეს ზუგდიდის ვლაქერის ღვთისმშობლის სახელობის საკათედრო ტაძარში და იმ დღესვე წირვა-ლოცვა აღავლინა ზუგდიდ-ცაიშის ეპისკოპოსმა მეუფე გერასიმემ. უნდა აღინიშნოს, რომ მეუფე გერასიმე და ეპარქიის სამღვდელოება არ მონაწილეობდა ენგურის ხიდზე გამართულ აქციაში.
ენგურის ხიდზე მისულთ, საკმაოდ სერიოზული წინააღმდეგობა შეხვდათ რუსეთის სამშვიდობო ძალების 301-ე პოსტის ჯარისკაცებისა და გაეროს სამხედრო დამკვირვებელთა მისიის წარმომადგენლების მხრიდან. მათ მშვიდობიანი აქციის მონაწილეებს სასტიკად აუკრძალეს არათუ აფხაზურ მხარეს გადასვლა, არამედ უბრალოდ რუსეთის სამშვიდობოთა შლაგბაუმის გადალახვაც კი.
ამ ფაქტის გამო, მამა კონსტანტინემ და ლ. ქობალიამ საკმაოდ მკვეთრი განცხადებები გააკეთეს: „აი აქ გამოჩნდა, თუ ვის არ უნდა ჩვენი შერიგება აფხაზ ძმებთან, აი ვინ არის ხელისშემშლელი სამშვიდობო პროცესებისა. ჩვენ რომ შევრიგდეთ, ისინი აქ ვეღარ დადგებიან და დოლარებს ვეღარ მიიღებენ”. მართალია აფხაზეთში ვერ გადავიდნენ, მაგრამ იქვე, ენგურის ხიდზე გადაუხადეს პარაკლისი აფხაზეთში დაღუპულ მეომრებს, როგორც ქართველებს, ასევე აფხაზებს.

Demonstration on Enguri Bridge
On September 27, the thirteenth anniversary of Sukhumi’s downfall, peaceful demonstration was held on the Enguri Bridge, the main bridge connecting Gali and Zugdidi districts. Nearly 200 people took part in the demonstration.
The priest from Kashueti Church, Father Konstantine with Orthodox parish from Tbilisi, representatives of different confessions (Judaic, Muslims), Vakhtang (Loti) Kobalia, Commander of the National Guard during late Georgian President Zviad Gamsaxurdia’s Governance, Gamsakhurdia’s supporters and the parish from Zugdidi-Tsaishi Eparchy were at the Enguri Bridge at 15:00 already. The participants wanted to travel to Abkhazia and hold public Prayer in St, George’s Georgian Church in the village of Ilori, Ochamchire district.
On the previous day loti Kobalia and Father Konstantine spread information stating their plans of entering Abkhazia with peaceful intentions. Because of aforementioned reason they applied to Ruslan Kishmaria, the representative of self-proclaimed Abkhazian President to Gali district and asked permission. As L. Kobalia said, The Abkhazians did not refuse, however Kishamria explained them that Sukhumi was to give them permission.
The participants were joined by Zugdidi-Tsaishi Eparchy parish on the Enguri Bridge. They carried Miraculous Icon of The Christ (Anchiskhati) to the bridge. They placed the Icon in Zugdidi Vlakeri’s Godmather;s Church in the morning and the service was held by Zugdid-Tsaishi Eparchy Episcope, Bishop Gerasime in the church on that day. It must be pointed out that neither Bishop Gerasime, nor Eparchy’s priests took part in the demonstration on the bridge.
Having arrived at the bridge the participants were seriously resisted by the soldiers from 301st block post under Russian Peace-keepers and representatives of the UN Military Observers. They severely forbade the demonstrators not only travel to Abkhazian side but also to cross the Russian shlagbaum.
Because of the incident both Father Konstantine and Loti Kobalia made firm statements. “The fact has proved who prevents the process of our making friend with Abkhazian brothers. That is who prevents peace-keeping process. If we reconcile they wouldn’t remain here any more and thus they wouldn’t earn dollars.” Though they could not go to Abkhazia but they held the public service in favor of the killed people, both Georgian and Abkhazian, in Abkhazia on the bridge.