რუსეთის ფედერაციaში გამეფებულ ანტიქართულ კამპანიას ადამიანის სიცოცხლე შეეწირა
თბილისი.18.10.06.მედიანიუსი. საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტროს ინფორმაციით, 2006 წლის 16 ოქტომბერს ღამით, რუსეთის ფედერაციიდან დეპორტირების მიზნით სანკტ-პეტერბურგის გამანაწილებელში მყოფი 26 პირი ავტობუსით, ბადრაგის თანხლებით, გადაიყვანეს მოსკოვის მიმართულებით. მგზავრებს შორის იმყოფებოდა საქართველოს მოქალაქე, 48 წლის თენგიზ ტოგონიძე, რომელიც დაავადებული იყო ასთმით.
მიუხედავად ჯანმრთელობის მდგომარეობის გაუარესებისა, დაკავების პერიოდში ბოლო ორი კვირის განმავლობაში თენგიზ ტოგონიძე მოკლებული იყო სამედიცინო დახმარებასა და სუფთა ჰაერზე ყოფნის საშუალებას. საკონსულო სამსახურის თანამშრომლების ჩარევის შემდეგ იგი შეამოწმა ექიმმა და აუცილებელი დახმარება აღმოუჩინა, რაც, სამწუხაროდ, დაგვიანების გამო, საბოლოო ჯამში არაეფექტიანი აღმოჩნდა.
ასევე არ იყო დაცული მრავალსაათიანი მგზავრობის ელემენტარული პირობები დაკავებულების გადაყვანისას. მგზავრთა განცხადებით, სუფთა ჰაერის მიღების მიზნით ფანჯრის გამოღებაც კი შეუძლებელი იყო. მგზავრობისას  ტოგონიძე თავს შეუძლოდ გრძნობდა, თუმცა მისთვის რუს ძალოვნებს ყურადღება არ მიუქცევიათ. მოსკოვის საერთაშორისო აეროპორტ დომოდედოვოში მისვლისთანავე მისი მდგომარეობა საგრძნობლად გაუარესდა. სამწუხაროდ, მისი გადარჩენა ვერ მოხერხდა და მიმდინარე წლის 17 ოქტომბერს დილით იგი გარდაიცვალა.
საქართველოს საგარეო უწყებაში აცხადებენ, რომ დეპორტირების ყოველი შემთხვევის შესწავლა საფუძველს გვაძლევს განვაცხადოთ, რომ ხშირ შემთხვევაში რუსეთის ხელისუფლების მხრიდან ეს აქტი ყოველგვარი საფუძვლის გარეშე ხორციელდება, ანუ გამოძევებული მოქალაქეების მნიშვნელოვან ნაწილს სავიზო და სხვა სახის დოკუმენტები წესრიგში აქვთ. კანონმორჩილი პირები აჰყავთ სახლებიდან და გადაჰყავთ იზოლატორებში, სადაც, უმეტეს შემთხვევაში, ამყოფებენ გაუსაძლის, არაადამიანურ პირობებში. ადამიანები არათუ მოკლებულნი არიან სამედიცინო დახმარებას, არამედ ელემენტარული მოთხოვნების დაკმაყოფილების საშუალებასა და ადამიანისათვის შესაფერის მოპყრობას. ზემოაღნიშნული წარმოადგენს ადამიანის ფუძემდებლური უფლებებისა და თავისუფლებების, ყველა მოქმედი საერთაშორისო წესისა და პროცედურის უხეშ დარღვევას, რაც, სამწუხაროდ, ასე დამახასიათებელი გახდა ბოლო დროს რუსეთისათვის ქართველებთან მიმართებაში.
თენგიზ ტოგონიძის დაღუპვის ფაქტი ზემოთქმულის ნათელი დადასტურებაა და კიდევ ერთხელ ააშკარავებს იმ მდგომარეობას, რომელშიც იმყოფებიან საქართველოს  მოქალაქეები და ეთნიკური ქართველები.
საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტრო გამოხატავს ღრმა მწუხარებას მომხდარი ტრაგიკული ფაქტის გამო და სამძიმარს უცხადებს განსვენებულის ახლობლებს.
საქართველოს მხარე მკაცრად გმობს რუსეთის ხელისუფლების მიერ ელემენტარული ჰუმანიტარული ნორმების უგულებელყოფას და კატეგორიულად მოითხოვს რუსეთის მხარისაგან, აღკვეთოს ქვეყანაში გამეფებული ანტიქართული ისტერია, ღირსეულად მოეპყროს საქართველოს მოქალაქეებს, რომლებსაც იძულებით ატოვებინებენ რუსეთის ფედერაციის ტერიტორიას.
საქართველო მოუწოდებს რუსეთის ხელისუფლებას, მკაცრად დაიცვას  ადამიანის უფლებათა საყოველთაოდ აღიარებული საერთაშორისო დოკუმენტების, როგორიცაა, მაგალითად, ადამიანის უფლებათა და ძირითად თავისუფლებათა დაცვის ევროპული კონვენცია, პრინციპები და დებულებები.
საქართველოს ხელისუფლება მოუწოდებს მსოფლიო დემოკრატიულ თანამეგობრობასა და საერთაშორისო ორგანიზაციებს, სათანადო შეფასება მისცენ რუსეთის ხელისუფლების არაჰუმანურ და ქსენოფობიურ ქმედებებს. ასევე, მკაცრად მოითხოვონ რუსეთის ფედერაციისაგან ადამიანის საყოველთაოდ აღიარებული უფლებებისა და თავისუფლებების დაცვა.

Tbilisi. 18.10.06. Media-news. According to the Ministry of Foreign Affairs of Georgia, on October 16, 2006, 26 people were escorted to Moscow from St. Petersburg’s police custody to deport them from Russian Federation to Georgia. Tengiz Togonidze, a 46-year-old Georgian citizen was among passengers who suffered from Asthma.
Although his health was worsening, Mr. Tengiz Togonidze was deprived from medical assistance and even from being on fresh air during his two weeks' detention.
Only after the intervention of the Georgian consulate, the medical assistance was provided to him, but in vain as it was too late.
There were no elementary conditions for detainees during long-time journey as well. The passengers stated that it was impossible to open the window. Mr. Togonidze felt bad during the journey, but Russian policemen did not pay any attention to him.
Having arrived at Domodzedovo International Airport in Moscow, his health worsened. Unfortunately it was impossible to save his life and he died in the morning of October 17.
Based on the cases Georgian Foreign Affairs Ministry declares that Russian Government carries out the process without any legal basis. The most part of deported Georgian citizens had valid visas and all other necessary documents. Legal residents are removed from their houses and taken to police departments, where they endure inhuman and cruel treatment and are left without medical assistance. Above mentioned is the violation of Basic Human Rights and Freedom, International Regulations and Procedures.
The death of Tengiz Togonidze is a proof of the abovementioned situation and indicates to the terrible conditions of ethnic Georgians in Russia.
Foreign Affairs Ministry expresses its concern about the tragedy and condoles with the relatives on loss of Mr. Togonidze.
Georgia denounces ignoring all essential Humanitarian Norms by the Russian Government and categorically demands to halt anti-Georgian hysteria and respect Georgians, who are forced to leave in Russian federation.
Georgia calls for Russia to the defense of the international documents on human rights, such as “European convention of human rights and basic freedoms”, its main principles and regulations.
The Georgian Government also calls for the International Organizations and World Democratic Commonwealth to respectively estimate inhuman and xenophobic actions from Russia and urge from Russia to the defense of human rights