სახალხო დამცველი ციხეში ადამიანის უფლებათა დარღვევის ფაქტებზე გამოძიების დაწყებას მოითხოვს
თბილისი.26.10.06.მედიანიუსი. 2006 წლის 13 და 15 სექტემბერს სახალხო დამცველის აპარატის თანამშრომლები გიორგი მშვენიერაძე, ზურაბ კვიციანი და კობა ჩოფლიანი იმყოფებოდნენ იუსტიციის სამინისტროს სასჯელაღსრულების დეპარტამენტის რუსთავის #6 საპყრობილისა და მკაცრი რეჟიმის სასჯელაღსრულების დაწესებულებაში, სადაც კარცერების მონიტორინგი განახორციელეს.
მათ მოინახულეს მსჯავრდებულები გენადი წურწუმია, იმედა ბუთხუზი და ბადრი ქეცბაია, რომლებიც საკანში საცვლების ამარა იმყოფებოდნენ. პატიმრების ტანსაცმელი დერეფანში იატაკზე ეყარა, კარცერის მორიგის მაგიდის გვერდით. პატიმარ წურწუმიას განმარტებით, იგი 16 დღე იყო კარცერში და ამ ხნის განმავლობაში საცვლების ამარა იმყოფებოდა.
როგორც დღეს გამართულ პრესკონფერენციაზე სახალხო დამცველმა სოზარ სუბარმა განაცხადა, აღნიშნული ფაქტის გამოძიების თხოვნით მათ გენერალურ პროკურატურას უკვე მიმართეს და დამნაშავეების მკაცრად დასჯა მოსთხოვეს.
`ციხის ადმინისტრაციის წარმომადგენელთა განცხადებით, პატიმრებმა თავად თქვეს უარი ტანისამოსის ჩაცმაზე, რასაც მსჯავრდებულები კატეგორიულად უარყოფენ. მსგავსი ქმედებები შეიძლება შეფასდეს, როგორც წამება (თუკი საცვლების ამარა მყოფ პატიმრებს ღამ-ღამობით სციოდათ), არაადამიანური და ღირსების შემლახავი მოპყრობა. გამოვლენილი დამნაშავეები ამის გამო მკაცრად დაისჯებიან'_ განაცხადა სოზარ სუბარმა.

Public Defender Demands to Launch an Investigation on Facts of Human Rights Violation in Prizon
Tbilisi. 26.10.06. Media-News. On September 13-15, 2006 representatives of Public Defender’s office Giorgi Mshvenieradze, Zurab Kvitsiani and Koba Chofliani visited Rustavi jail # 6 and strict regime detention centres within the Ministry of Justice. They carried out a monitoring of punishment cells.
They visitied condemned Genadi Tsurtsumia, Imeda Butkhuzi and Badri Ketsbaia, who were dressed only in under pants in the cell. Their clothes were spread all over the corridor. According to Tsurtsumia, he had been in the punishment cell for 16 days without any clothes on.
The Public Defender Sozar Subari declared that he has already appealed to the  General Prosecutor's Office to investigate the fact and punish the offenders.
"According to representatives of Prison Administration, the prosoners refused themselves to be dressed . Hoever, the condemned deny the fact. Such treatement can be estimated as a torture. The offenders should be punished severely”, - Mr. Subari stated.