კახეთში ათასობით საწარმოს თანამშრომლები უხელფასოდ დარჩნენ
მიცვალებულების შემდეგ კახეთში ცოცხალ მეწარმეებს აწიოკებენ. ამჯერად თელავის საგადასახადო ინსპექციამ შეტყობინებები მოქმედ იურიდიულ და ფიზიკურ პირებს დაუგზავნა და საბანკო ანგარიშიდან გადასახადის, საურავისა და ჯარიმის თანხების ჩამოწერის შესახებ აცნობა. კერძო ორგანიზაციების თანამშრომლები წინასაახალწლოდ ხელფასის გარეშე დარჩნენ.
“შეტყობინებაში, რომლის ერთი ეგზემპლარიც, საგადასახადო ინსპექციამ კანონით გადამხედელებსაც უნდა გაუგზავნოს, აღნიშნულია, რომ საგადასახადო დავალიანების გადაუხდელობის შემთხვევაში, გადამხდელის მიმართ განხორციელდება საგადასახადო კოდექსის 84-ე მუხლით გათვალისწინებული საგადასახადო ვალდებულების შესრულების უზრუნველყოფის სხვა ღონისძიებები, რაც გულისხმობს ქონების დაყადაღებას, გაყიდვას და ა.შ., მაგრამ კონკრეტულ შემთხვევებში გადამხდელებს მსგავსი შეტყობინებები არ მიუღიათ და საბანკო ანგარიშებიდან თანხები საგადასახადომ ისე მოხსნა. არსებული მონაცემებით, მარტო კახეთში, ათასობით ინდ-საწარმო და სხვადასხვა ორგანიზაციების თანამშრომლები წინასაახალწლოდ უხელფასოდ და შემოსავლის გარეშე დარჩნენ, რაც იმას ნიშნავს, რომ მათი ისედაც მძიმე სოციალური მდგომარეობა, კიდევ უფრო გაუარესდება”,- აღნიშნავს “ადამიანის უფლებათა ცენტრის” იურისტი ლია ხუროშვილი.
მისივე თქმით, არასამთავრობო ორგანიზაცია, იმ გადამხდელებს, რომლებსაც ბიუჯეტის მიმართ დავალიანება არ გააჩნდათ, სარჩელს უმზადებს თელავის საგადასახადო ინსპექციის წინააღმდეგ, რომელსაც თელავის რაიონულ სასამართლოში უახლოეს დღეებში შეიტანენ. უფლებადაცვით ორგანიზაციაში არ გამორიცხავენ, რომ მოსარჩელეებს, ვინაობის გახმაურების შემდეგ, ფინანსური პოლიციის მხრიდან სერიოზული პრობლემები შეექმნათ.

Thousands of Factory Workers Are Left Without Salaries
Initially dead people, now alive entrepreneurs are raided in Kakheti. Telavi Tax Inspection sent warrants to legal and private entities and informed that the inspection had written of a certain amount of money from their bank accounts to pay their bills, taxes and fines. Thus, before the New Year, workers of the private organizations are left without salaries.
"The warrant, what must be sent to a taxpayer under the law, stated that in the case of having not paid a tax, the payer will be charged under the Tax Code, Article 84. The article envisages enforcement of the responsibilities, including confiscation or a sale of the property. In these particular cases the taxpayers did not receive such warrants and the Tax Inspection seized their money without warning. According to the information, in Kakheti only thousands of workers of individual enterprises and various organizations were left without salaries before the New Year. Thus, their hard living conditions will be even more graved," Lia Khuroshvili, lawyer for the Human Rights Center's Kakheti office said.
According to her, the non-governmental organization is preparing a suit for those taxpayers who had no debts to the budget. They are about to bring a suit against the Telavi Tax Inspection at the Telavi District Court. Human Rights Centre does not exclude that suitors will have problems with the financial police, if their names are published.