ევროკომისიის ოფიციალური განცხადება რასიზმისა და არატოლერანტობის წინააღმდეგ.
ევროკომისიის განცხადება რასიზმისა და არატოლერანტობის შესახებ იმ მიმდინარე მოვლენების გამოძახილია, რომელიც რუსეთის ფედერაციაში ქართველების დისკრიმინაციის სახით ვლინდება.
სტრასბურგი, 18.12.06 – ევროკომისიის 46 წევრი ქვეყნის წარმომადგენლები რასიზმისა და ეთნიკური დისკრიმინაციის წინააღმდეგ,  რუსეთში ქართული წარმოშობის ადამიანების წინააღმდეგ მიმართულ ქმედებების გამო ღრმა მწუხარებას გამოხატავენ.
სამწუხაროდ, დაპატიმრებები და დეპორტაციების სერია, რომლებიც ხშირ შემთხვევაში ისეთი საპატიო მიზეზებით იყო შენიღბული, როგორიცაა კრიმინოგენული სიტუაციის შემცირება და ბრძოლა არალეგალური მიგრაციისა წინააღმდეგ, რამდენიმე შემთხვევაში ფატალური შედეგით დასრულდა. ევროკომისია რასიზმისა და არატოლერანტობის წინააღმდეგ (ECRI) სასტიკად გმობს ისეთ ქმედებებს, რომლებიც კონკრეტული ეთნიკური ჯგუფების წინააღმდეგაა მიმართული.
იმისათვის, რომ რუსეთის ფედერაციამ  ყველა ის რეკომენდაცია დაიცვას, რომელიც 2006 წლის 16 მაისს გამოქვეყნდა, ECRI რუსეთის ხელისუფლებისაგან მოითხოვს გარანტიებს, რომ  რუსეთში კანონი, როგორც ქართული წარმოშობის, ასევე სხვა ეროვნული უმცირესობის წარმოადგენლების შესახებ, სრულდება და ევროსაბჭოს პრინიპული დამოკიდებულება დისკრიმინაციის წინააღმდეგ მკაცრად კონტროლდება.
ევროკომისია რასიზმისა და არატოლერანტობის წინააღმდეგ (ECRI) არის ევროსაბჭოს დამოუკიდებელი ადამიანთა უფლებების დამცველი ორგანო რასიზმის, ქსენოფობიის, ანტისემიტიზმისა და არატოლერანტობის განხრით. ECRI - ს ქმედებები მოიცავს ბრძოლას აგრესიასთან, დისკრიმინაციასთან და უსამართლობასთან, რომელიც მიმართულია  ეროვნების, ფერის, ენისა და აღმსარებლობის ადამიანების წინააღმდეგ. ECRI სამი ძირითადი მიმართულებით მუშაობს: ერთი ქვეყნის მიერ მეორე ქვეყნის მონიტორინგი, ზოგადი თემები და მუშაობა სამოქალაქო საზოგადოებასთან ერთად.

Statement of the European Commission against Racism and Intolerance
Statement of the European Commission against Racism and Intolerance on recent events affecting persons of Georgian origin in the Russian Federation (adopted on 15 December 2006 at ECRI’s 41st plenary meeting)
Strasbourg, 18.12.2006 - From the standpoint of its mandate to combat racism and racial discrimination in the 46 member States of the Council of Europe, the European Commission against Racism and Intolerance (ECRI) wishes to express its deep concern about recent events affecting Russian citizens of Georgian origin and Georgian citizens in the Russian Federation.
These events, which have in many cases occurred under the pretext of the need to clamp down on crime and illegal immigration, have included detentions, deportations, in some cases resulting in deaths, and reported cases of harassment. ECRI deeply regrets these measures, which have been directed by certain public authorities specifically at a particular ethnic group.
In keeping with the recommendations contained in its third report on the Russian Federation published on 16 May 2006, ECRI emphasises the need for the Russian authorities to ensure that, in respect of persons of Georgian origin as well as all other minority groups within the Russian Federation, the rule of law is maintained and the principle of non-discrimination as embodied in Council of Europe standards is strictly observed.
The European Commission against Racism and Intolerance (ECRI) is the Council of Europe’s independent human rights monitoring body in the field of combating racism, xenophobia, antisemitism and intolerance. ECRI's action covers all the measures needed to combat violence, discrimination and prejudice against persons or groups of persons on grounds of race, colour, language, religion, nationality or national or ethnic origin. ECRI's programme of activities comprises three aspects: (1) country-by-country monitoring; (2) work on general themes; and (3) activities in relation with civil society.