უოლტერ კელინი: დევნილთათვის სახელმწიფო დახმარება ხარვეზების გარეშე უნდა განხორციელდეს
გაეროს გენერალური მდივნის სპეციალური წარმომადგენლის, უოლტერ კელინის ოფიციალური ვიზიტი საქართველოში დასრულდა.
ვიზიტის მიზანი დევნილთა მიმართ ეროვნული სტრატეგიის შემმუშავებელი სამთავრობო კომისიის მიერ მომზადებული ეროვნული სტრატეგიის განხილვა და მის განსახორცილებლად საერთაშორისპო მხარდაჭერის გამოხატვა იყო.
“საქართველოში იძულებით გადაადგილებული პირების უფლებები, სახელმწიფო პოლიტიკის მოსაზრებებიდან გამომდინარე, ათ წელზე მეტი ხნის განმავლობაში სათანადოდ არ იყო დაცული. საკმაოდ რთულია ქაღალდზე არსებული სიტყვების რეალობად ქცევა იმისათვის, რომ საქართველოში დევნილების ხანგრძლივი ტანჯვა დასრულდეს," აცხადებს კელინი.
გაეროს ექსპერტის განცხადებით, სტრატეგიის ერთ-ერთ ყველაზე ძლიერ მხარეს სწორედ ის წარმოადგენს, რომ სტრატეგია ფართო კონსულტაციური პროცესის შედეგად შემუშავდა, სადაც ჩართულები იყვნენ სახელმწიფო ორგანიზციები, დევნილთა ასოციაციები, სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლები და ასევე საერთაშორისო საზოგადოება.
მან ხელისუფლებას და პარლამენტს სტრატეგიის დაუყოვნებლივი მიღებისაკენ მოუწოდა.
“ამავე დროს სახელმწიფო დახმარება უმწეო დევნილთათვის ამჟამინდელ დონეზე უნდა შენარჩუნდეს. რეფორმის პროცესში კომუნალური მომსახურების სფეროში ახალი ხარვეზების წარმოქმნას თავი უნდა ავარიდოთ”, - განაცხადა უოლტერ კელინმა.
გაეროს ექსპერტი მხარს უჭერს საერთაშორისო ორგანიზაციების კერძოდ, გაეროს საქართველოში მოქმედი გუნდის მონდომებას გააგრძელონ დევნილთათვის სახელმწიფოს ძალისხმევის მხარდაჭერა, ასევე, მოუწოდებს დონორებს მხარი დაუჭირონ და გაიღონ ხელისუფლებისათვის საჭირო რესურსები.

Walter Kelin: The State Aid for IDPs Should be Implemented Without Any Failures
The official visit of the Special Representative of the UN Secretary General in Georgia, Walter Kelin, is finished. The goal of his visit in Georgia was to discuss the national strategy of the governmental commission which was created to work on the national strategy. Kelin arrived here to express international support in implementation the strategy.
“The rights of the IDPs was not protected properly during more than ten years because of the state policy. It is too difficult to realize the written statements in reality; however, it can cause the end of the long-term torture of IDPs in Georgia.,” said Kelin.
According to the UN expert, the principal point of the strategy is that it was prepared after a long consulting. In the strategy preparing have been involved governmental organizations, IDP Associations, representatives of the public society and international society.
Kelin recalled the government and the Parliament to vote the strategy through.
“Simultaneously,  the state aid for the poor IDPs should be retained on the same level. During the reform, we should avoid the failures in the field of communal service,” said Walter Kelin.
Kelin recalls the donor organizations to support the Georgian Government and apportion corresponding funds to them.