ხელისუფლება კახეთში პრესის გავრცელებას ზღუდავს
უსახურობის საბაბით, ხელისუფლება კახეთში პრესის გამავრცელებელ ჯიხურებსაც დაერია. რამდენიმე საათის წინ, გურჯაანში, ადგილობრივი გამგეობის წარმომადგენლების მითითებით, საგაზეთო ჯიხურების დემონტაჟი განხორციელდა. გავრცელებული ინფორმაციით, აღნიშნული ფაქტი კახეთის ყველა რაიონს შეეხება.
საგულისხმოა, რომ ბოლო ერთი თვის განმავლობაში, გურჯაანში, ზედიზედ არაერთი საგაზეთო ჯიხური გაძარცვეს და დააზიანეს, თუმცა სამართალდამცავები მომხდარით არ დაინტერესებულან.
დღეს, საგაზეთო ჯიხურების აღებას  ხელი  ხალხმა შეუშალა. როგორც ს/ს „საქპრესას“ ადგილობრივმა წარმომადგენელმა ნინო შავკაციშვილმა „ადამიანის უფლებათა ცენტრს“ აცნობა, მიუხედავად პროტესტისა, დაგეგმილია თითქმის ყველა საგაზეთო ჯიხურის დემონტაჟი.
პრესის გამავრცელებელი ჯიხურების აღების პროცესს გურჯაანის მუნიციპალიტეტის გამგებლის პირველი მოადგილე ვალერი ვარდოსანიძე კურირებდა.
სამხარეო ადმინისტრაციაში მომხდართან დაკავშირებით კომენტარს არ აკეთებენ.  ჯერ-ჯერობით გაურკვეველია სად შეიძენს ხვალ მკითხველი გაზეთებს. პრესის გავრცელების შეზღუდვის ფაქტს რეგიონული გაზეთის „იმედის“ წარმომადგენლებიც აპროტესტებენ.

Government Restricts Press Distribution in Kakheti
Government started to dismantle booths for newspapers in Kakheti because they think it makes the town unattractive. Several hours ago representatives of the local authority ordered to dismantle newspaper booths in Gurjaani. All districts in Kakheti will share the fate of Gurjaani too.
It should be taken into consideration that several newspaper booths were robbed and damaged in Gurjaani for the last month. However, law enforcers did not show any interest regarding the incidents.
Today, people tried to resist the authority to remove booths. Nino Shavkacishvili, local representative of the JSC “Sakpress”, said in her conversation with the Human Rights Center that despite protest, local authority plans to dismantle all newspaper booths.
Valeri Vardosanidze, Deputy Governor of the Gurjaani Municipality was in charge of carrying out the removing process.
Nobody makes comments regarding the incident at the Regional Administration. It is not clear yet where people will buy newspapers tomorrow. Representatives of the regional newspaper “Imedi” also protest the restriction of press distribution.