პარლამენტის იურიდიულმა კომიტეტმა განიხილა სასამართლოში ფოტო-კინო-ვიდეოგადაღების და აუდიო ჩაწერის აკრძალვის შესახებ კანონპროექტი
22 ივნისი, 2007
პარლამენტის იურიდიულ საკითხთა კომიტეტმა, პირველი მოსმენით, განიხილა  „საერთო სასამართლოების შესახებ“ ორგანულ კანონში ცვლილების პროექტი, რომელიც სასამართლოს შენობასა და სასამართლოს სხდომათა დარბაზში ფოტო-კინო-ვიდეოგადაღების და აუდიო ჩაწერის აკრძალვას ითვალისწინებს.
წარმოდგენილი პროექტის მიხედვით, საერთო სასამართლოს შესახებ ორგანული კანონის მე-12 მუხლის  მე-4 პუნქტი უნდა ჩამოყალიბდეს შემდეგ რედაქციით: „სასამართლოს შენობაში, ასევე სასამართლოს სხდომის დარბაზში საქმის განხილვის ფოტო- კინო, ვიდეო გადაღება და აუდიო ჩაწერა დაუშვებელია, გარდა იმ შემთხვევისა, როდესაც აღნიშნული ხორციელდება სასამართლოს მიერ. სასამართლო უფლებამოსილია გაავრცელოს მის ხელთ არსებული სასამართლო პროცესის ფოტო-კინო-ვიდეო გადაღების და აუდიო ჩაწერის მასალები, თუ ეს არ ეწინააღმდეგება კანონს“.
ცვლილებების ავტორთა აზრით,   სასამართლო სხდომაზე სტენოგრაფირების, ფოტო-კინო-ვიდეო გადაებისა და აუდიო ჩაწერის, აგრეთვე რადიოთი და ტელევიზიით ტრანსლაციის ამჟამად არსებული წესი, „ერთი მხრივ, უზრუნველყოფს სასამართლო პროცესზე განვითარებული მოვლენების თაობაზე საზოგადოების ინფორმირებულობას, მაგრამ მეორე მხრივ, სასამართლო სხდომის მიმდინარეობისას სხდომის დარბაზში ტელეკამერების ყოფნა ხელს უწყობს პროცესის ანგაჟირებას და მხარეთა მიერ შეგნებული პროვოკაციების მოწყობას. ასეთ ვითარებაში სასამართლო საქმის განხილვა სცილდება სამართლებრივი ნორმებით დადგენილ ჩარჩოებს და მტკიცებულებათა წარდგენისა და განხილვის ნაცვლად დატვირთულია ემოციური განცხადებებითა და გამოსვლებით, რაც არ უწყობს ხელს საქმის სრულყოფილ და ობიექტურ განხილვას და ფსიქოლოგიურ ზემოქმედებას ახდენს მოსამართლეზე. გარდა სასამართლოზე ზემოქმედებისა, აღნიშნული მიმართულია მცდარი საზოგადოებრივი აზრის ფორმირებისაკენ. სწორედ საზოგადოებრივი აზრის წინასწარ, ანუ სასამართლო გადაწყვეტილების გამოტანამდე ფორმირება, წარმოადგენს სასამართლოზე პირდაპირი ფსიქოლოგიური ზემოქმედების კიდევ ერთ მაგალითს. ამასთან, მასმედიით კეთდება ყოველგვარ სამართლებრივ საფუძველს მოკლებული განცხადებები და კომენტარები, ხოლო ასეთი ფორმით საზოგადოებრივი აზრის ფორმირება, ხშირ შემთხვევაში შეუსაბამოა სამართლებრივ რეგლამენტაციასთან და მიზნად ისახავს სასამართლოს დისკრედიტაციას“.
კანონპროექტის ავტორები ასევე თვლიან, რომ სასამართლო სხდომათა დარბაზში ფოტო-კინო-ვიდეო გადაღების და აუდიო ჩაწერის აკრძალვით  არ იზღუდება სასამართლო პროცესის საქვეყნოობის პრინციპი, რადგან  ნებისმიერ დაინტერესებულ პირს, მათ შორის მასმედიის წარმომადგენლებს, თავისუფლად შეუძლიათ დაესწრონ სასამართლო პროცესს, ჟურნალისტებს შეეძლებათ გააკეთონ ჩანაწერები და გაახმოვანონ პროცესზე მომხდარი მოვლენები, გაესაუბრონ  რესპოდენტებს.
აქვე მიუთითებენ, რომ კანონპროექტის მიღება არ ეწინააღმდეგება ევროკავშირის დირექტივებს, საქართველოს ორმხრივ და მრავალმხრივ ხელშეკრულებებს, არ წარმოიქმნება საერთაშორისო ორგანიზაციებში საქართველოს წევრობასთან დაკავშირებული ვალდებულებები.

Legal Committee Discussed Bill on Prohibiting Photo-film-video Shooting and Audio Recording in Courtrooms
June 22, 2007
The legal Committee discussed the project on amendments to be made to the Organic Law of Georgia on Courts of General Jurisdiction under which photo-film-video shooting and audio recording shall be prohibited in the court building and courtrooms.
Under the present project Article 12, Paragraph 4 of the Organic Law of Georgia on Courts of General Jurisdiction is to be formulated under the wording: “Photo-film-video shooting and audio recording shall be impermissible during the trial in the court building and courtroom. The court is entitled to spread photo-film-video shooting and audio recording materials, unless it contradicts the law”.
According to the authors of the amendments the present law on photo-film-video shooting and audio recording and also TV and radio broadcasting at the court trial “on the one hand contributes to informing the audience of the trial proceedings, but on the other hand cameras in the courtrooms incite staging the trials and provocations by both sides. Under the circumstances the trial goes beyond the legal norms and instead of presenting the proof and discussions the trial process is overwhelmed with agitated statements hampering the trial process and psychologically affecting the judge. Apart from hindering the trial proceedings the aforementioned contributes to the formation of wrong public opinion. The formation of the public opinion ahead of the court adjudication is another example of direct psychological affect over the court. Besides, absolutely groundless statements and comments are aired through mass media outlets, and the formation of public opinion in this way, mainly contradicting to legal regulations, aims at court discredit”.
The authors of the bill also consider that the prohibition of photo-film-video shooting and audio recording does not restrict the principle of publicity of the trial, while any individual, among them mass media representatives are free to attend the trail, the journalists can make notes and publicize the court proceedings and take interviews.
The adoption of the bill, as of being underlined, contradicts neither the EU directives nor Georgia’s bilateral and multilateral agreements.