პარლამენტმა სასამართლოში ფოტო-კინო-ვიდეოგადაღება აკრძალა
საქართველოს პარლამენტმა, 11 ივლისს, რიგგარეშე სხდომაზე, 117 ხმით 18-ის წინააღმდეგ, , მესამე მოსმენით,  „საერთო სასამართლოების შესახებ“ კანონში ცვლილება მიიღო, რომელიც სასამართლოს შენობასა და სასამართლოს სხდომათა დარბაზში ფოტო-კინო-ვიდეოგადაღების აკრძალვას ითვალისწინებს.
სასამართლო სხდომებზე მხოლოდ აუდიო და სტენოგრაფიული ჩაწერაა ნებადართული, თუმცა მოსამართლეს უფლება აქვს მოტივირებული გადაწყვეტილებით ესეც აკრძალოს.
საპარლამენტო ოპოზიცია პარლამენტის იურიდიული კომიტეტის ამ ინიციატივას „სიტყვისა და ინფორმაციის თავისუფლებაზე შეტევას“ უწოდებს.
კანონპროექტის ინიციატორი იურიდიული კომიტეტის პოზიციით კი , ხელისუფლებას სურს აღკვეთოს მავნე პრაქტიკა, როცა სასამართლო  დარბაზებში, ტელეკამერების თანდასწრებით, ხდება პროცესის ანგაჟირების და  ჩაშლის მცდელობები.

Parliament Prohibited Photo-Film-Video Recording in the Court
On July 11, the Georgian Parliament adopted the new amendment to the Law on “Common Court” at the special session. The amendment was voted for by 117 voices against 16 and it envisages the prohibition of photo-film-video recording of trials in the court building and court rooms.
Only audio and stenographic recording is allowed at court hearings. However, judge can prohibit it based on solid motivations.
Parliamentary opposition considers that the initiative of the Legal Committee is “Suppression of the Freedom of Expression and Information”. As for the representatives of the Legal Committee they claim that the government wants to eradicate harmful attempts of prevention and exasperation of the process in the court.