სახალხო დამცველმა იუსტიციის მინისტრს სად-ის სპეცდაცვის ჯარისკაცთა მდგომარეობის შესწავლა სთხოვა
რამდენიმე დღის წინ სახალხო დამცველის წარმომადგენლები თბილისის #6 საპყრობილეში სასჯელაღსრულების დეპარტამენტის სპეციალური დაცვის #14 ქვედანაყოფის ჯარისკაცებს შეხვდნენ. საუბარში ჯარისკაცებმა იმ გაუსაძლის პირობებზე ისაუბრეს, რომელშიც მათ სამსახურის მოხდა უწევთ.
ჯარისკაცთა ინფორმაციით, მათი განთავსების ადგილას არ არის ნორმალური საყოფაცხოვრებო პირობები. ჯარისკაცები არ არიან უზრუნველყოფილნი ნორმალური საკვებით, მათი რაციონი ერთფეროვანია გარდა ამისა, მათ ქვედანაყოფში არ არის დაცული ჰიგიენის მოთხოვნები; არ ხდება სამხედრო ფორმების გამოცვლა, აქვთ წყლის პრობლემა და აბანოთი მხოლოდ კვირაში ერთხელ სარგებლობენ. არა აქვთ კომუნიკაციის საშუალებები და ვერ ახერხებენ ოჯახებთან დაკავშირებას.
ჯარისკაცების განცხადებით, სასჯელაღსრულების დეპარტამენტის სპეციალური დაცვის #14 ქვედანაყოფი არ არის უზრუნველყოფილი სამედიცინო მომსახურებით და საჭიროების შემთხვევაში ექიმი დიდი ხნის დაგვიანებით მიდის.
ამასთან, როგორც ქვედანაყოფის ჯარისკაცები აცხადებენ, ისინი მუდმივად განიცდიან ზეწოლას ზემდგომების მხრიდან. ჯარისკაცებს არც სახალხო დამცველის წარმომადგენლებთან გასაუბრების დამთავრების საშუალება მისცეს.
ამასთან დაკავშირებით სახალხო დამცველმა წერილობით მიმართა საქართველოს იუსტიციის მინისტრს გია ქავთარაძეს და საკითხის შესწავლა და ჯარისკაცების საყოფაცხოვრებო პირობების გაუმჯობესებასთან დაკავშირებით კანონშესაბამისი ზომების მიღება სთხოვა.

Public Defender Demanded Minister of Justice to Study the Situation of Soldiers of Special Security Unit within the Penitentiary Department
Several days ago representatives of the Public Defender’s Office met soldiers from the Special Security Unit # 14 within the Penitentiary Department in Tbilisi Detention Setting # 6. In their conversation, soldiers complained about unbearable conditions they have to serve in.
The soldiers claim that there are not normal living conditions in their accommodations. They cannot receive proper meal - they get similar food everyday. In addition to that, hygiene norms are not preserved in the unit. Their military uniforms are not changed; they have problems with water supply and can take a bath only once a week. Soldiers do not have means of communication and cannot get in touch with their families.
According to militants, Special Security Unit # 14 within the Penitentiary Department is not provided with proper medical assistance and in the case of necessity the doctor arrives later.
In parallel with it, they are abused by officers. The soldiers were not allowed to finish their conversation with the representative of the Public Defender.
Regarding the situation, the Public Defender petitioned to the Georgian Minister of Justice, Gia Kavtaradze and demanded to study the situation and to take immediate measures to improve living conditions for soldiers.