სახალხო დამცველი არასრულწლოვანი დამნაშავის კონფედენციალობის დაცვას ითხოვს
სახალხო დამცველი სოზარ სუბარი ახალი ინციატივით გამოდის, რომელიც მოზარდების უფლებების დაცვის მიზნით, შესაბამის საკანონმდებლო ბერკეტების შექმნას ითვალისწინებს.
სუბარის განცხადებით, ბოლო პერიოდში ქართული მედიით არასრულწლოვანთა კრიმინალის შესახებ გავრცელებულმა ინფორმაციებმა ფართომასშტაბიანი კამპანიის სახე მიიღო. აუცილებელია აღნიშნული ფაქტების გაშუქებისას ორგანიზაციებმა გაითვალისწინონ ბავშვთა უფლებების კონვენცია და დაიცვან მოზარდთა კონფიდენციალურობა.
ამ თემაზე დღეს სახალხო დამცველის თაოსნობით მრგვალი მაგიდა მოეწყო, რომელსაც ადამიანის უფლებათა დამცველი სხვადასხვა ორგანიზაციების წარმომადგენლები, ფსიქოლოგები და გენერალური პროკურატურისა და განათლების სამინისტროს თანამშრომლები ესწრებოდნენ.
სახალხო დამცველის განმარტებით, არასრულწლოვანთა მიმართ არაეთიკურ მიდგომას ცივილიზებულ საზოგადოებაში არათუ არ გააჩნია რაიმე ანალოგი, არამედ ხშირ შემთხვევაში წინააღმდეგობაში მოდის საქართველოს ვალდებულებასთან, დაიცვას არასრულწლოვანი დამნაშავის კონფედენციალურობა.
სუბარის ინიციატივის მიხედვით, არასრულწლოვანთა იდენტიფიკაციის თავიდან აცილების მიზნით აუცილებელია მედიის საქმიანობის საკანონმდებლო რეგულირება.
მისივე აზრით, შესაძლოა, აღნიშნული ეთიკის ნორმების დარღვევის გამო იურიდიულ ან ფიზიკურ პირებზე ადმინისტრაციული პასუხისმგებლობის საკითხის დაყენება.

Public Defender Demands To Protect the Confidentiality of Juvenile offenders
Public Defender, Sozar Subari, proposed a new initiative that aims to create legislative sources to protect the rights of juvenile offenders.
Subari stated that Georgian media sources have actively broadcast the facts of juvenile crimes recently. While revealing similar facts, organizations should take into consideration the Convention of the Rights of the Child and protect the confidentiality of juveniles.
Today, Public Defender organized a round table regarding the issue where representatives of various human rights organizations, psychologists, representatives of the Prosecutor General’s Office and Ministry of Education took part.
The Public Defender defined that unethical treatment of juvenile offenders has no analogy in civilized society and even more, it contradicts Georgia’s responsibilities to protect the confidentiality of juvenile offenders.
According to Subari’s initiative, in order to get rid of identification of juvenile criminals, the legislation on media activities should be regulated.
The Ombudsman thinks that legal or physical entity might be condemned for having breached above-mentioned ethic norms.