ეთნიკურ უმცირესობათა ორგანიცაზიების განცხადება
საქართველოში მომხდარმა უკანასკნელმა მოვლენებმა კიდევ ერთხელ ნათელი გახადეს, რომ ქვეყნის ხელისუფლებას არ გააჩნია დიალოგის წარმართვის უნარი არა მარტო ოპოზიციასთან, არამედ საკუთარ ხალხთანაც კი. დემონსტრანტების ცემა და დევნა, შემდეგ ტელეკომპანია „იმედი”-ს დარბევა და სხვა მასობრივი ინფორმაციის საშუალებათა ნაწილის, მათ შორის სატელევიზიო არხების, რადიოებისა და გაზეთების მუშაობის შეჩერება ბოლო წვეთად იქცა, რომელმაც საქართველოს ხალხის მოთმინების ფიალა გადაავსო. მმართველი ელიტის ქმედებათა არაადეკვატურობამ საზოგადოებაში მიმდინარე მოვლენების მიმართ, შიშის დანერგვამ, ფსიქოლოგიურმა ზეწოლამ და ძალადობამ, რომლებსაც უკანასკნელი ოთხი წლის მანძილზე რეჟიმის პოლიტიკა ეყრდნობოდა, წარმოქმნეს უფსკრული ხალხსა და ხელისუფლებას შორის. დემოკრატიულ სისტემაში აბსოლუტურად მიუღებელმა მეთოდებმა, რომლებსაც ხელისუფლება იყენებდა არა მხოლოდ 7 ნოემბერს მომიტინგეების დარბევისას და მედიაზე უხეში ზეწოლის გამხორციელებისას, და რომლებიც ასევე მართვის პრაქტიკულად მთელ პერიოდის ახასიათებდნენ, ხალხის ნდობის საბოლოო დაკარგვამდე მიიყვანეს. სხვა არანაკლებ მნიშვნელოვან და საყურადღებო ფაქტორად ასევე მივიჩნევთ ხელისუფლების მიერ საკუთარი ქმედებების არგუმენტირებას, რომელიც გამოიხატება საქართველოს პროდასავლური ორიენტაციის ვექტორის ხელყოფისგან დაცვაში, რამაც ასევე შეიძლება გამოიწვიოს მრავალი ჩვენი თანამემამულის გაღიზიანება და უკურეაქცია.
ზემოთქმულთან დაკავშირებით, ჩვენ, ქვემორეხელისმომწერნი, მიზანშეწონილად მივიჩნევთ და მხარს ვუჭერთ ინიციატივას, საპრეზიდენტო არჩევნების კონსტიტუციით დაშვებულ ვადებში ჩატარებასთან დაკავშირებით. ჩვენი აზრით, ეს არის ის გზა, რომელიც ხალხს დაუბრუნებს დემოკრატირულ სახელმწიფოში ცხოვრების იმედს, სახელმწიფოში, რომელიც არ შეირყევა დრო და დრო გადატრიელებებითა და რევოლუციებით. ამავე დროს დარწმუნებულნი ვართ, რომ არჩევნები შექმნილი კრიზისიდან გამოსსვლელ გზად შეიძლება იქცეს და დაეხმაროს საქართველოს საერთაშორისო არენაზე შელახული ნდობის აღდგენაში იმ შემთხვევაში, თუკი აღდგება ყველა მედიის მუშაობა და პრეზიდენტობის ყველა კანდიდატს წინასაარჩევნო კამპანიის წარმართვის საშუალება მიეცემა იმ მასშტაბით, რომელსაც ის საჭიროდ მიიჩნევს.
ამ ვითარებაში დიდი მნიშვნელობა აქვს ღია დემოკრატიული არჩევნების ჩატარებას, რის გარანტად, ჩვენი აზრით, შეიძლება იქცეს მათზე შესაბამისი რაოდენობის საერთაშორისო დამკვირვებლების დასწრება, განსაკუთრებით უმცირესობებით კომპაქტურად დასახლებულ რეგიონებში, სადაც არჩევნების გაყალბების ალბათობა ტრადიციულად უფრო დიდია.
არნოლდ სტეფანიანი – კავშირი “საერთო-სამოქალაქო მოძრაობა მრავალეროვანი საქართველო”
აგიტ მირზოევი - კავშირი “საერთო-სამოქალაქო მოძრაობა მრავალეროვანი საქართველო”
მიხეილ ავაქიანი – საქართველოს სომეხ ახალგაზრდათა კავშირი
ალი ბაბაევი – კავშირი “საქართველო – ჩემი სამშობლო”
ოლენა პოლიაკი – საქართველოს უკრაინელ ქალთა კავშირი
ლილი საფაროვა – საქართველოს ქურთ-იეზიდთა ეროვნული კონგრესი
ჰარი აუგსტი – საქართველოს გერმანელთა ასოციაცია “აინუნგი”
თენგიზ გაგლოევი – საქართველოს ოსთა ასოციაცია
მიხეილ აიდინოვი – ჟურნალისტთა ასოციაცია “მრავალეროვანი საქართველო”
საბინა ალიევა – საქართველოს აზერბაიჯანლეთა კავშირი “სამოქალაქო ქმედება”
ნუკრი გაბუნია – წმ. დედოფალი იადვიგას სახ. Pოლონური საკვირაო სკოლა
ლაურა ხარიტონიშვილი – კავშირი “ვეჯინი”
რაინა ბელევა-ახალკაციშვილი – საქართველოს ბულგარელთა საზოგადოება “ვზრაჟდანე”
ლევონ ლევანიანი – კავშირი “რეგიონალური სამოქალაქო ინიციატივები სამცხე-ჯავახეთში დემოკრატიის განვითარებისათვის”

Statement of Ethnic Minority Organizations
The recent events in Georgia once again prove the inability of state authorities to establish a dialogue, not only with the opposition, but with the population as well. The slaughter and pursuit of demonstrators, the destruction of the Imedi TV station and suspension of the work of other media outlets, including TV-channels, radio and newspapers, are the last straw for the exhausted patience of Georgia’s population. The inadequate actions of the governing elite regarding the processes undertaken by this regime in the last four years against society—the spreading of fear, psychological pressure and violence— has created a gap between the people and authorities. The methods used by this government, not only on 7th of November when authorities dispersed the demonstration and exerted pressure upon media but also the methods typical of the whole governing period, have resulted in a complete loss of confidence among the public and are absolutely unacceptable in a democratic system. The authorities’ argument that their actions are intended to protect Georgia’s pro-Western orientation from encroachment by other powers provokes irritation in many of our fellow citizens and the opposite reaction from their side.
With this in mind, we, the undersigned, support the initiative to conduct presidential elections expediently, in the space of time allowed by the Constitution, as a way of returning people’s faith that they live in a democratic country, not shaken time to time by coup d'états and revolutions. At the same time, we believe that elections are the way out from the crisis created and will help Georgia to reestablish confidence in international arena. This will only be if the work of all media outlets is resumed and each candidate has the opportunity to conduct a campaign on a scale he considers relevant.
In this situation, great emphasis must be placed on conducting fair, democratic elections, and we think that to guarantee to this a relevant number of observers, especially in the regions compactly settled by minorities where probability of elections falsification is traditionally high, must be included.
Respectfully,
Arnold Stepanian – The Union “Public Movement Multinational Georgia”
Agit Mirzoev – The Union “Public Movement Multinational Georgia”
Mikheil Avakyan – The Union of Armenian Youth of Georgia
Ali Babaev – The Union “Georgia – My Motherland”
Olena Polyak – The Union of Ukrainian Women of Georgia
Lili Safarova – National Congress of Kurds-Yezids of Georgia
Harry Augst – Association of Germans of Georgia “Einung”
Tengiz Gagloev – Association of Ossetians of Georgia
Mikheil Aydinov – Association of Journalists “Multinational Georgia”
Sabina Alieva – The Union of Azerbaijanis of Georgia “Civil Action”
Nukri Gabunia – Polish Sunday School named after St. Queen Jadviga
Laura Kharitonishvili – The Union “Vejini”
Raina Beleva-Akhalkatsishvili – Bulgarian society of Georgia “Vzrajdane”
Levon Levanyan – The Union “Regional Civic Initiatives for Development of Democracy in Samtskhe-Javakheti”