ილია II-მ ქურმუხის წმინდა გიორგის ეკლესიასთან დაკავშირებით აზერბაიჯანულ მხარეს მიმართა
სრულიად საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქმა, უწმინდესმა და უნეტარესმა ილია მეორემ თხოვნით მიმართა სრულიად კავკასიის მუსლიმთა სამმართველოს უფროსს შეიხ-ულ ისლამ ალაჰ შუქურ ფაშა ზადეს და საქართველოში აზერბაიჯანის საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩს ნამიგ ალიევს, რათა ხელი შეუწყონ გიორგობის დღესასწაულზე ქურმუხის წმინდა გიორგის სახელობის ეკლესიაში ქართველი მომლოცველების დაუბრკოლებლად ჩასვლას.
მიმართვაში ნათქვამია, რომ ქურმუხის ტაძარში ღვთისმსახურება მისი კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლად გამოცხადების გამო შეწყდა, თუმცა, კათოლიკოს-პატრიარქი სრულიად კავკასიის მუსლიმთა სამმართველოს უფროსს შეახსენებს, რომ თბილისის ჯუმა-მეჩეთიც კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლია, მაგრამ დედაქალაქში მცხოვრები მუსლიმები იქ დაუბრკოლებლად განაგრძობენ ღვთისმსახურებას.
ილია მეორე შეიხულ ისლამ ალაჰ შუქური ფაშა ზადეს შესაბამის ორგანოებთან შუამდგომლობას სთხოვს, რათა ქურმუხის წმინდა გიორგის სახელობის ტაძარში ღვთისმსახურება კვლავ აღდგეს.

Catholicos-Patriarch of All Georgia and Archibishop of Mtskheta and Tbilisi, his Holiness and Beatitude Ilia II petitioned the Head of the Muslim Department of All Caucasus, Sheikh-ul Islam Allah Shukur Fasha Zade and Namig Aliev, Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of Azerbaijan to Georgia. The Catholicos-Patriarch requested support for Georgian parishioners to arrive unencumbered to St. George’s Church in the Kakhi Region of Azerbaijan on November 23, St. George’s Holiday.
The petition stated that religious services were suspended in Kurmukho St. George’s Church as it was declared a cultural monument. The Catholicos-Patriarch reminded the Head of the Muslim Department of All Caucasus that the Juma mosque in Tbilisi is also a cultural monument and Muslim residents of the capital are still permitted to hold services without difficulty.
Ilia II requested that Sheikhul Islam Alah Shukur to mediate between Georgian parishioners and the corresponding bodies in Azerbaijan to restore religious services in Kurmukho.