აფხაზები ქართველებისთვის საარჩევნო უბნების გახსნას არ აპირებენ
აფხაზეთის დე ფაქტო ხელისუფლება 5 იანვრისთვის დანიშნულ საქართველოს საპრეზიდენტო არჩევნებთან დაკავშირებით არც ერთ საარჩევნო უბანს არ გახსნის.
დე ფაქტო საგარეო საქმეთა მინისტრის სერგეი შამბას განცხადებით, აფხაზეთი არ არის საქართველოს ნაწილი და არც აპირებს მის პოლიტიკურ ცხოვრებაში მონაწილეობას.
"აფხაზეთში არავითარი საქართველოს საპრეზიდენტო არჩევნები არ ჩატარებულა და არც ჩატარდება. ოფიციალურ თბილისს არც მოუმართავს ჩვენთვის საარჩევნო უბნების გახსნასთან დაკავშირებით, რადგან პასუხი წინასწარ იცოდნენ - აფხაზეთი არ არის საქართველოს ნაწილი", - განაცხადა სერგეი შამბამ.
მისივე თქმით, აფხაზეთში ქართველებს სურვილის შემთხვევაში შეეძლებათ ჩავიდნენ "მეზობელ სახელმწიფოში" და საკუთარი არჩევანი იქ გააკეთონ. "ჩვენ არავის არაფერს ვუკრძალავთ. თუ უნდათ, შეუძლიათ წავიდნენ და საქართველოში იცხოვრონ",  - აცხადებს სეპარატისტული ხელისუფლების წარმომადგენელი.
როგორც ცნობილია, აფხაზეთის დე ფაქტო ხელისუფლების გადაწყეტილებით, გადაკეტილია ადმინისტრაციული საზღვარი, ყველა შემოვლით გზაზე კი ჩაყენებულია შეიარაღებული ძალები.
საარჩევნო უბნები არ გაიხსნება ე.წ. სამხრეთ ოსეთშიც. ცნობისათვის: რუსეთის სახელმწიფო სათათბიროს არჩევნებზე, რომელიც 2 დეკემბერს გაიმართა, აფხაზეთსა და ე.წ. სამხრეთ ოსეთში დაახლოებით 30 საარჩევნო უბანი იყო გახსნილი.

Abkhaz Authorities Do not Intend to Open Polling Stations for Georgians
Abkhaz de-facto authorities will not open  a singloe polling station for Georgian presidential elections on January 5 2008.
According to Sergei Shamba, Abkhazian de-facto Minister of Foreign Affairs, Abkhazia is not a part of  Georgia and does not intend to participate in Georgian political life.
”Georgian presidential elections have never been held in Abkhazia and it will never be.Georgian central government has not applied to us to open polling stations because they know the answer beforehand, Abkhazia is not part of Georgia,”stated Sergei Shamba.
According to him, if Georgian people in Abkhazia desire to participate in the elections they can go to ”neighbouring country” and vote there.”We do not forbid them to. If they want they can go and live in Georgia,” stated the representative of the separatist government.
According toAbkhazian de-facto government, the administrative border is blocked and armed forces are placed at the border.
Polling districts will not open in de-facto South Osetia too. It must be pointed out that on December 2, approximately 30 polling stations were open in Abkhazia and South Osetia for Russian Duma elections.