"ჰუმან რაითს ვოთჩი" ხელისუფლებას 7 ნოემბერს გადამეტებული ძალის გამოყენებაში ადანაშაულებს
ადამიანის უფლბათა დამცველი საერთაშორისო ორგანიზაციის "ჰუმან რაითს ვოთჩის" შეფასებით, საქართველოს ხელისუფლებამ 7 ნოემბერს თბილისში დემონსტრანტების დასაშლელად გადამეტებული ძალა გამოიყენა.
7 ნოემბერს განვითარებული მოვლენები ორგანიზაციამ  შეაჯამა 102-გვარდიან ანგარიშში, რომლის სახელწოდებაა "ზვარს გადასვლა: საქართველოში დემონსტრანტების ძალის გამოყენებით დაშლა და ტელევიზია "იმედის" დარბევა."
ანგარიშის პრეზენტაცია დღეს თბილისში, სასტუმრო "ქორთიარდ მერიოტში" გაიმართა. როგორც "ჰუმან რაითს ვოთჩის" ევროპისა და ცენტრალური აზიის განყოფილების წარმომადგენელმა ჯეინ ბიუქანანმა განაცხადა, 7 ნოემბერს ადამიანის უფლებების შელახვის ხუთი შემთხვევა გამოვლინდა. ესენია: მოშიმშილეების დარბევა პარლამანეტის შენობის წინ, დემონსტრაციის დაშლა შოთა რუსთაველის გამზირსა და რიყეზე, "იმედზე" თავდასხმა და მის შენობასთან შეკრებილი ჟურნალისტებისა და დემონსტრანტების დარბევა.
ორგანიზაციის შეფასებით, ხელისუფლებამ ხუთივე შემთხვევაში გადამეტებული ძალა გამოიყენა და საპროტესტო აქციის მოსალოდნელ დაშლაზე მომიტინგეები მხოლოდ ერთხელ, შოთა რუსთაველის გამზირზე გააფრთხილა.
ჯეინ ბიუქანანის თქმით, პოლიცია კუდში მისდევდა დემონსტრანტებს და დაუზოგავად სცემდა მათ. "ეს ქმედება ჰგავდა ადამიანების დასჯას და არა მიტინგის დაშლას, რითიც სამართალდამცველებმა კანონმდებლობა დაარღვიეს. თუმცა, როგორც კვლევამ გვიჩვენა, ხელისუფლება ამგვარი ქმედებისადმი შემწყნარებელია", - აღნიშნა ჯეინ ბიუქანანმა.
როგორც "ჰუმან რაითს ვოჩის" მკვლევარმა კავკასიაში, გიორგი გოგიამ განაცხადა, ორგანიზაცია საქართველოს ხელისუფლებას მომხდარზე დამოუკიდებელი, საჯარო, გამჭვირვალე და შედეგიანი გამოძიების ჩატარებისკენ მოუწოდებს. ხელისუფლებამ მთელი რიგი ღონისძიებები უნდა გაატაროს იმისათვის, რომ მომავალში მსგავსი შემთხვევები აღარ განმეორდეს. ორგანიზაციის რეკომენდაციაა ასევე იმ ძალების ზუსტი სიიის გამოქვეყნება, რომლებიც დემონსტრანტების დარბევაში მონაწილეობდნენ." - აღნიშნა გიორგი გოგიამ.
"ჰუმან რაითს ვოთჩის" რჩევითვე, შინაგან საქმეთა სამინისტრომ დაუყოვნებლივ უნდა გაათავისუფლოს სამსახურიდან სამართალდამცავი ორგანოების ყველა თანამშრომელი, რომლის საქმესაც 7 ნოემბერს ჩადენილ შესაძლო დანაშაულებზე იძიებენ, ყველა დამნაშავე კი სათანადოდ უნდა დაისაჯოს.

According to the assessment of the international human rights organization Human Rights Watch, the Georgian government used excessive force in order to disperse the demonstration on November 7.
The events of November 7 have been filed in 102-page report named Crossing the Line: Georgia’s Violent Dispersal of Protestors and Raid on Imedi Television
The presentation of the report has been held today in hotel Courtyard Marriot. According to Jane Buchanan of the Europe and Central Asia Division of Human Rights Watch, five facts of human rights abuses have been revealed on November 7. They are: dispersal of participants of a hunger strike in front of the parliament, dispersal of the demonstration on Rustaveli Avenue and Rike, attack on Imedi TV and dispersal of civilians and journalists gathered in front of the Imedi building.
The assessment of the organization reads that in all five cases, the government used excessive force and warned demonstrators about a possible dispersal only once, that is on Rustaveli Avenue.
According to Jane Buchanan, the police followed demonstrators and beat them brutally. “This kind of act resembled punishing people and not just the dispersal of the manifestation, that constitutes an unlawful act. Moreover, the research showed that the government is tolerant towards such acts,” - Jane Buchanan mentioned.
According to Giorgi Gogia, a researcher of the Europe and Central Asia Division of Human Rights Watch, the organization calls on the Georgian government to launch an independent, public, transparent and effective investigation into the events of November 7. The government should carry out plenty of measures to avoid such events in the future. Human Rights Watch demands to publicise the exact list of individuals taking part in the dispersal – mentioned Giorgi Gogia.
HRW recommends to immediately fire every official of the Ministry of Internal Affairs, who have been accused of violating human rights on November 7 and to appropriately punish every perpetrator.
To view the Human Rights Watch report, “Crossing the Line: Georgia’s Violent Dispersal of Protestors and Raid on Imedi Television” please visit: