წინასწარ პატიმრობაში მყოფი პირების ნაწილმა ხმა ვერ მისცა
არასამთავრობო ორგანიზაცია "საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველო" აღმასრულებელმა თავმჯდომარემ თამუნა ქაროსანიძემ მედიას წინასწარ პატიმრობაში მყოფი ამომრჩევლების მიერ ხმის მიცემის პროცესის მონიტორინგის შედეგები გააცნო.
მისი ინფორმაციით, თბილისში კრწანისის რაიონის #1 საპყრობილეში წინასწარ პატიმრობაში მყოფ ოთხ ამომრჩეველს არ ჰქონდა პირადობის მოწმობა, თუმცა საარჩევნო კომისიამ მათ ხმის მიცემის უფლება მაინც მისცა. თუმცა იმავე ოლქში, ციხის საავადმყოფოში იმავე კომისიამ პირადობის მოწმობის გარეშე მყოფ ამომრჩევლებს ხმის მიცემის უფლება არ მისცა. საარჩევნო კომისიის წარმომადგენლებმა ეს ფაქტი იმით ახსნეს, რომ საავადმყოფოს დირექტორმა გამოკითხა ამომრჩევლები და როგორც აღმოჩნდა, მათ ხმის მიცემის სურვილი არ ჰქონდათ.
კრწანისის #5 საპყრობილეში წინასწარ პატიმრობაში მყოფი 33 პირიდან პირადობის მოწმობა მხოლოდ ერთს ჰქონდა, მაგრამ ის საარჩევნო სიაში არ აღმოჩნდა და შესაბამისად, მონაწილეობა არჩევნებში ვერ მიიღო.
ისნის ქალთა კოლონიის  წინასწარ პატიმრობაში მყოფი 105 ადამიანიდან პირადობის მოწმობა 20 ადამიანს ჰქონდა და არჩევნებში მონაწილეობა ყველა მათგანმა მიიღო. რაც შეეხება #8 საპყრობილეს, სადაც 108-ე და 109-ე უბნებია განთავსებული შესაბამისად, იქ დაფიქსირებული 468 და 542 ამომრჩევლიდან საერთო ჯამში პირადობის მოწმობა 45 ამომრჩეველს აღმოაჩნდა და არჩევნებში მონაწილეობა ყველა მათგანმა მიიღო.
რუსთავის #2 საპყრობილეში ხმა მხოლოდ ციხის თანამშრომლებმა მისცეს.
თამუნა ქაროსანიძის თქმით, ორგანიზაციას ჯერჯერობით არ მიუღია ინფორმაცია ტყიბულიდან, ხელვაჩაურიდან და ხონიდან, რადგან დამკვირვებლებს მობილური ტელეფონის ხმარება ეკრძალებათ.
ქაროსანიძის თქმით, წინასწარ პატიმრობაში მყოფი ამომრჩევლების მიერ ხმის მიცემის პროცესის მონიტორინგისას უმთავრესად ორი სახის დარღვევა ფიქსირდება: წინასწარ პატიმრობაში მყოფ პირებს არ აქვთ პირადობის მოწმობები, რის გამოც იზღუდება მათთვის კონსტიტუციით მინიჭებული ხმის მიცემის უფლება, ხოლო ციხის თანამშრომლები ხმას აძლევენ საპყრობილეში, მიუხედავად იმისა, რომ ისინი საცხოვრებელი ადგილის მიხედვით არიან დარეგისტრირებული.

Part of Pre-trial Detainees Could not Take Part in the Elections
Tamuna Karosanidze, the executive chairwoman of the NGO “Transparency International-Georgia” introduced people with the results of the monitoring they implemented at the pre-trial detention settings.
Karosanidze reported that four detainees at the Tbilisi Krtsanisi Detention Setting (polling station # 1) did not have IDs but the election commission allowed them to vote. However, in parallel to it, the detainees at the jail hospital were not allowed to vote because they did not have IDs. Representatives of the election commission explained that the director of the jail hospital asked the voters and they found out that prisoners did not want to vote.
Only one detainee out of total 33 at the Krtsanisi Detention Setting # 5 had ID; but he was not on the list and could not take part in the elections.
At the Isani Women Detention Setting only twenty prisoners had IDs out of total 105 and all twenty people took part in the elections. As for detention establishment # 8, where polling stations # 108 and 109 are situated, only 45 voters could vote out of total 468 and 542 because of IDs.
Only prison employees could vote at Rustavi detention establishment # 2.
Tamuna Karosanidze said that they have not received information from Tkibuli, Khelvachauri and Khoni because observers are forbidden to use mobile phones.
Karosanidze added that during polls at pre-trial detention settings observers witnessed two kinds of violations: the detainees did not have IDs and their constitutional right on election was restricted; another violation is that the employees of the detention establishment vote in the establishment; though they are registered at the polling stations according to their residential areas.