,,მიწის ყივილი” თუ გაუსაძლისი პირობები - ნინოწმინდის სოფლებიდან დუხობორები მიდიან
გზა მძიმეა. ტამბოვის ოლქი-უკრაინა-საქართველო და ისევ თავიდან საქართველო-ტამბოვის ოლქი. 167 წლის შემდეგ დუხობორების მიერ განვლილი გზის მარშრუტი ისევ მეორდება. დუხობორები საქართველოს ტოვებენ და იმ ადგილებში ბრუნდებიან, საიდანაც სექტანტობაში დადანაშაულებული მათი  წინაპრები მეფის ბრძანებით ჯერ უკრაინაში გადმოასახლეს, შემდეგ კი კავკასიაში გამოაძევეს. საქართველოს დატოვების მიზეზად დუხობორები მძიმე სოციალურ ფონსა და ეროვნული ნიშნით შევიწროებას ასახელებენ.
დუხობორების 50 ოჯახი, ანუ 750 რუსი საცხოვრებლად ნინოწმინდიდან ტამბოვის ოლქში დეკემბრის თვეში გადავიდა. ისინი რუსეთის პრეზიდენტის ვლადიმერ პუტინის სპეციალური პროგრამა ,,თანამემამულეებთან დაბრუნების~ ფარგლებში საცხოვრებელ ადგილს იცვლიან.
დღეს რომ სოფელ გორელოვკას ესტუმრო, ბაზრობა გეგონება. იყიდება ყველაფერი: ბინები, ავეჯი, სხვადასხვა საყოფაცხოვრებო ნივთები.
დუხობორების ლიდერები რუსეთში უკვე გადასახლდნენ. მათგან ერთ-ერთი უკანასკნელი - ტატიანა ჩუჩმაევა - წელს გაემგზავრა. ის ყოველთვის ხმამაღლა აცხადებდა, რომ დუხობორების გადასახლებას მათი პრობლემებისადმი ადგილობრივი ხელისუფლების მხრიდან გულგრილმა მიდგომამ შეუწყო ხელი.
ჩუჩმაევა დიდი ხნის განმავლობაში ნინოწმინდის რაიონის გამგებლის მოადგილე იყო. ბოლო ორი წელია, ხელისუფლების ადგილობრივ ორგანოებში დუხობორების წარმომადგენელი აღარავინ ყოფილა როგორც დუხობორები აცხადებენ - ,,ჩვენი პრობლემები მუდმივად ყურაღღების მიღმა რჩებოდა”.
დუხობორებისთვის ეს საქართველოდან რიგით მესამე მასიური გადასვლაა.  სოფლებიდან წასვლის შემდეგ აქ შორეული სოფლების მცხოვრები სომხები და აჭარაში მეწყერისგან დაზარალებული ქართველები ჩასახლდნენ. ახალ და ძველ მოსახლეებს შორის პრობლემები სწორედ მაშინ გაჩნდა.
ბევრი ადგილობრივი რუსი ამბობს, რომ მათი ეროვნული ნიშნით შევიწროება დაიწყო და სწორედ ეს გახდა დუხობორების რუსეთში გამგზავრების ერთ-ერთი მიზეზი.
საქართველოდან რუსეთში დუხობორების მასობრივი დაბრუნება საბჭოთა კავშირის დაშლის შემდეგ დაიწყო. ადგილობრივმა დუხობორებმა უკრაინის საზღვრის ახლოს, რუსეთის სამხრეთ-დასავლეთ რაიონებში დაიწყეს დასახლება. უკანასკნელი 16 წლის განმავლობაში ჯავახეთში დუხობორთა რაოდენობა, რომელიც 3500-ს შეადგენდა, დაახლოებით 4.5-ჯერ შემცირდა. ამჟამად კი დუხობორთა რიცხვი დაახლოებით 70 შეადგენს, რომლებიც ნინოწმინდის დატოვებას აპრილის თვეში აპირებს.

Nostalgia or Unbearable Living Conditions-Dukhobors Abandon Villages in Ninotsminda District
The road is difficult. Journey from Tambov District in Ukraine to Georgia and now back to Tambov again. The itinerary once taken by Dukhobors repeats 167 years later. Dukhobors leave Georgia for those places from where their ancestors, blamed for sectarianism, were exiled by the king initially to the Ukraine and then to the Caucasus. The reason of leaving Georgia for Dukhobors is hard social conditions and oppression on ethnic grounds. 50 families of Dukhobors, or 750 Russians moved to Tambov district from Ninotsminda in December. They change their residential area within the framework of the special program "Repatriation of Our Compatriots" initiated by Vladimer Putin, the president of Russia. Village Gorelovka looks like a market today. Everything is on sale: houses, furniture, and household stuff. Leaders of Dukhobors have already moved to Russia. Tatiana Chuchmaeva left this year. She always stated loudly that local government was indifferent to their problems and it supported their migration.  Chuchmaeva was deputy governor of Ninotsminda district for a long time .For the last two years Dukhobors had not had any representative to the local government. Dukhobors claimed that “no one paid attention to our problems".  It is the third massive repatriation of Dukhabors from Georgia into Russia. Armenian residents of distant villages and Georgian people, damaged by landslide in Ajara Region, settled in their villages. First problems appeared soon after that between old and new inhabitants.
Most local Russians say that the oppression on ethnic grounds has begun and it was one of the reasons for Dukhabors’ repatriation. Large-scaled repatriation began after the collapse of the Soviet Union. Local Dukhobors settled near the border to the Ukraine in the south-west regions of Russia. The number of Dukhobors initially was 3500 in Javakheti region and finally it had reduced 4, 5 times. Now their total number is about 70 and they too are leaving Ninotsminda in April.