პარლამენტმა საზოგადოებრივი მაუწყებლის სამეურვეო საბჭოს ცხრა წევრი აირჩია
პარლამენტმა ფარული კენჭისყრით საზოგადოებრივი მაუწყებლის სამეურვეო საბჭოს ცხრა წევრი აირჩია. პირველ ვაკანტურ თანამდებობაზე გაიმარჯვა გამომცემელმა ბაკურ სულაკაურმა, რომელსაც მხარი 156 დეპუტატმა დაუჭირა, წინააღმდეგი 6 დეპუტატი აღმოჩნდა.
მეორე ვაკანტურ თანამდებობაზე 170-მა დეპუტატმა ორის წინააღმდეგ მხარი დაუჭირა საქართველოს მეცნიერებათა აკადემიის მთავარ მეცნიერ-თანამშრომელს გიორგი ანჩაბაძეს. მესამე ვაკანტურ თანამდებობაზე პარლამენტმა 168 ხმით ერთხმად აირჩია სტუდია "მარაოს" დამფუძნებელი და სამხატვრო ხელმძღვანელი ერეკლე ტრიპოლსკი. სამეურვეო საბჭოს მეოთხე წევრი გახდა ევრაზიის ტელევიზიისა და რადიოაკადემიის ნამდვილი წევრი, მომღერალი ირმა სოხაძე. მას მხარი დაუჭირა 139-მა დეპუტატმა 20-ის წინააღმდეგ. მეხუთე ვაკანტურ თანამდებობაზე 169 დეპუტატმა 2-ის წინააღმდეგ მხარი დაუჭირა საერთაშორისო აუდიტორული კომპანია "კაპე ემ ჯეს" აღმასრულებელ დირექტორს ზურაბ ხარატიშვილს. სამეურვეო საბჭოს მეექვსე წევრი გახდა კინოსტუდია "ქართული ფილმის" და ტელეფილმების დამდგმელი რეჟისორი მიხეილ ჭიაურელი. მას მხარი დაუჭირა 169 დეპუტატმა, წინააღმდეგი კი 3 აღმოჩნდა. მეშვიდე ვაკანტურ თანამდებობაზე პარლამენტმა 170 ხმით 2-ის წინააღმდეგ მხარი დაუჭირა ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის სოციალურ-პოლიტიკურ მეცნიერებათა ფაკულტეტის სრულ პროფესორს ჟურნალისტიკის მიმართულებაზე, მარინა ვეკუას. მერვე წევრი გახდა ილია ჭავჭავაძის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის საზოგადოებასთან ურთიერთობის დეპარტამენტის უფროსი ლევან გახელაძე. მას მხარი დაუჭირა 146-მა დეპუტატმა, წინააღმდეგი კი 5 აღმოჩნდა. სამეურვეო საბჭოს ბოლო, მეცხრე წევრი გახდა გაზეთ "24 საათის" მთავარი რედაქტორი მამუკა ფაჩუაშვილი. მის კანდიდატურას მხარი დაუჭირა 156-მა დეპუტატმა, წინააღმდეგი კი ცხრა აღმოჩნდა.
საზოგადოებრივი მაუწყებლის სამეურვეო საბჭოს ახლად არჩეულ წევრებს პარლამენტის თავმჯდომარემ ნინო ბურჯანაძემ წარმატებული საქმიანობა უსურვა და იმედი გამოთქვა, რომ ისინი ახალ სტანდარტებს დააწესებენ, რომელიც სხვა ტელევიზიებისთვისაც მაგალითი იქნება.

Nine Members Elected to Board of Trustees of Georgian Public Broadcasting
Georgian Parliament has elected nine members of the Board of Trustees of the GPB through a secret balloting process. First winner was publisher Bakur Sulakauri who was supported by 156 MPs with only 6 MPs in opposition.
170 Mps voted for and 2 voted against Giorgi Anchabadze, scientist-in-chief of the Georgian Academy of Science. Erekle Tripolski, the head and founder of the Studio “Marao” received the vote168 MPs. The fourth member of the Board of Trustees is the singer Irma Sokhadze, who is an actual member of the Euro-Assian Television and Radio Academy. She was supported by 139 MPs against 20 MPs. Zurab Kharatishvili; executive director of the International Audit Company “Cape MG” takes the fifth place on the board with the support of 169 MPs against two. Mikheil Chiaureli, film director of the “Georgian Movie” is the sixth member of the board, with the vote of 169 MPs and 3 in opposition. Marina Vekua, professor in the School of Journalism, Ivane Javakhishvili State University takes the seventh seat on the board with the support of 170 MPs against 2. Levan Kheladze, the head of the Public Relations Department of the Ilia Chavchavadze State University, is the eighth member of the board. Ee was supported by 146 MPs. The final ninth member of the board is Mamuka Pachuashvili, editor-in-chief of the newspaper “24 Hours”. 156 MPs voted for him and nine voted against.
Nino Burjanadze, the chairperson of the Georgian Parliament congratulated the newly elected members of the Board of Trustees of the GBP and wished them all success with their new positions. She hoped that new board will bring new standards of excellence to the publicly funded TV Company, which will be set an example for other TV Stations to follow.