რეგიონული ჟურნალისტები ტელეკომპანია „მზის“ კორესპონდენტის დაუყოვნებლივ გათავისუფლებას ითხოვენ
საქართველოს რეგიონებში მომუშავე ჟურნალისტები ტელეკომპანია „მზის“ ჟურნალისტის მალხაზ ბასიალაიას დაკავების ფაქტს აპროტესტებენ და მის დაუყოვნებლივ გათავისუფლებას მოითხოვენ.
როგორც „ადამიანის უფლებათა ცენტრს“ კახეთის, სამცხე - ჯავახეთის, აჭარის, შიდა ქართლის და იმერეთის რეგიონებში მომუშავე ჟურნალისტებმა აცნობეს, ისინი მიმართავენ ყველა საერთაშორისო ორგანიზაციას და დოპლომატიური კორპუსის წარმომადგენლებს, სასწრაფოდ მოახდინონ რეაგირება ჟურნალისტის გათავისუფლებისათვის.
მოთხოვნის დაუკმაყოფილებლობის შემთხვევაში, რეგიონული ჟურნალისტები საქართველოში რუსეთის ფედერაციის საელჩოს წინ საპროტესტო აქციის გამართვას აპირებენ.
„ადამიანის უფლებათა ცენტრი“ უერთდება რეგიონული ჟურნალისტების მოთხოვნას და კატეგორიულად გმობს მომხდარ ფაქტს.
როგორც ცნობილია, ტელეკომპანია „მზის“ სამეგრელოს ბიუროს უფროსი მალხაზ ბასილაია 26 თებერვალს, ზუგდიდში, ენგურის ხიდზე, პროფესიული მოვალეობის შესრულებისას დააკავეს.

Georgian Journalists Demand Immediate Release of the Correspondent for the TV Company “Mze”
Journalists working in the regions of Georgia protest the detention of the journalist Malkhaz Basilaia for the TV Company “Mze” and demand his immediate release.
The Human Rights Center’s journalists working in the regional offices in Samtskhe-Javakheti, Adjara Autonomous Republic, Shida Kartli and Imereti, appeal to all international organizations and diplomatic corps to react on the situation and release the detained journalist immediately.
Unless the demand is satisfied the regional journalists intend to hold protest demonstration in front of the Embassy of the Russian Federation in Georgia.
The Human Rights Center has joined the appeal and categorically condemns the fact.
Malkhaz Basilaia, the head of the Samegrelo Bureau of the TV Company “Mze” was arrested on February 26 while he was implementing his professional activities near the Enguri Bridge.