შსს-მ სპეცოპერაციის დროს დამწვარი სახლისთვის კომპენსაცია გამოყო
შინაგან საქმეთა სამინისტრო თანახმაა, სპეცოპერაციის შედეგად დამწვარი სახლის სანაცვლოდ მალხაზ გუმაშვილს 13 000 დოლარი გადაუხადოს. მალხაზ გუმაშვილის ინტერესებს სასამართლოში ,,ადამიანის უფლებათა ცენტრი” იცავდა.
მალხაზ გუმაშვილის სახლი, რომელიც პანკისის რაიონის სოფელ დუისში მდებარეობდა სპეცოპერაციის შედეგად დაიწვა.  2005 წლის 3 ივნისს დილის 8 საათისთვის დუისში სპეცნაზმა გუმაშვილის სახლზე იერიში მიიტანა. მიზანი მისი ძმის, ძებნილი ავთანდილ გუმაშვილის დაპატიმრება იყო, რომელიც ამ დროს მალხაზ გუმაშვილთან სტუმრად იმყოფებოდა. ასევე მასთან სტუმრად იყო ბიძაშვილი ვახტანგ გუმაშვილიც. სპეცოპერაციაში ორასამდე პოლიციელი მონაწილეობდა. პოლიციამ სახლს მიზანმიმართულად წაუკიდა ცეცხლი, რათა ძებნილი გარეთ გამოსულიყო. ამის შემდეგ ვახტანგ გუმაშვილი, რომელიც საერთოდ არაფერ შუაში იყო, ხელებაწეული გადმოხტა ფანჯრიდან, რათა პოლიციელებისთვის ეჩვენებინა, რომ წინააღმდეგობის გაწევას არ აპირებდა. მიუხედავად ამისა, მას მაშინვე ცეცხლი გაუხსნეს და ჩაცხრილეს. |
სპეცოპერაცია შუადღემდე გაგრძელდა. დაიჭრა რამდენიმე ადამიანი, ხოლო თავად ავთო გუმაშვილი სახლში დაიწვა. მთლიანად განადგურდა საცხოვრებელი შენობა.  მალხაზ გუმაშვილის დედამ და მცირეწლოვანმა ქალიშვილმა, რომლებიც სპეცოპერაციის დროს სახლში იმყოფებოდნენ, მძიმე ტრავმა მიიღეს. დროთა განმავლობაში ბავშვის ჯანმრთელობის მდგომარეობა საგრძნობლად გაუარესდა, კერძოდ დაუქვეითდა მხედველობა. ის დღემდე ხშირად კარგავს გონებას. საჭიროებს ხანგრძლივ მკურნალობას.
ამ ფაქტთან დაკავშირებით მალხაზ გუმაშვილმა სარჩელი შეიტანა შინაგან საქმეთა სამინისტროს წინააღმდეგ, მოთხოვნით აენაზღაურებინათ მიყენებული მატერიალური ზარალი. მალხაზ გუმაშვილის ინტერესებს სასამართლოში  ,,ადამიანის უფლებათა ცენტრი” იცავდა. საბოლოოდ, გუმაშვილსა და შინაგან საქმეთა სამინისტროს შორის გაფორმდა ხელშეკრულება, რომლის თანახმადაც, შინაგან საქმეთა სამინისტრო კისრულობს ვალდებულებას, დამწვარი სახლის აღსადგენად გადაიხადოს 13 000 აშშ დოლარის ექვივალენტი ლარებში.
ნესტან ლონდარიძე, ,,ადამიანის უფლებათა ცენტრის” ადვოკატი: ,,თავდაპირველად ,,ადამიანის უფლებათა ცენტრს” საკმაოდ დიდი წინააღმდეგობა შეხვდა, სასამართლო ყველანაირად ცდილობდა,  საქმე წარმოებაში არ მიეღო. ეს ერთ-ერთი ყველაზე სისხლიანი სპეცოპერაციაა, დაიღუპა ორი ადამიანი, აქედან ერთი სრულიად უდანაშაულო, დაიჭრნენ მეზობლები.  ორი წლის განმავლობაში გომაშვილები დამწვარ სახლში ცხოვრობდნენ, ყოფილ სააბაზანოში, ცემენტის იატაკზე.  ახალი სახლისათვის თანხის გამოყოფა ელემენტარული იყო, რაც სამინისტროს შეიძლებოდა გაეკეთებინა”.

The Ministry of Internal Affairs Apportioned Compensation for the Owners of the House Burnt Down During Special Operation
The Ministry of Internal Affairs is ready to pay 13 000 USD to Malkhaz Gumashvili for the burnt house during special operation. Malkhaz Gumashvili rights were defended by the Human Rights Center in court.
Malkhaz Gumashvili’s house, located in the village of Duisi in the Pankisi Valley, was burnt during special operation. Special unit attacked Gumashvili’s house in Duisi at 8:00 am on June 3, 2005. The law enforcers wanted to arrest his brother, Avtandil Gumashvili who was wanted by law enforcement bodies. Avtandil Gumashvili and his cousin Vakhtang Gumashvili were visiting Malkhaz Gumashvili at the moment. About 200 policemen took part in the special operation and set Gumashvili’s house on fire in order to force people out. Afterwards, innocent Vakhtang Gumashvili, the cousin, jumped out of the window with his hands up; he wanted to show to policemen that he was not going to resist them but he was shot.
Special operation lasted till midday. Several people were wounded and Avto Gumashvili was burnt in the house. The house was fully destroyed. Malkhaz Gumashvili’s mother and under-age daughter got a hard trauma. The child’s health worsened after several times. Her eyesight was damaged. She faints frequently and needs long medical treatment.
Malkhaz Gumashvili brought a suit against the Ministry of Internal Affairs where he demanded to be compensated for material damage. Malkhaz Gumashvili’s rights were defended by the Human Rights Center at court.  Finally Malkhaz Gumashvili and the Ministry of Internal Affairs signed the agreement according to which the Ministry undertook the responsibility to pay 13 000 USD for the burnt house
Nestan Londaridze, the lawyer for the Human Rights center: Initially the Human Rights Center encountered great difficulties while studying the case; the court tried to avoid case discussion. This is one of bloody operations law enforcers have carried out, two people died one of them was absolutely innocent, neighbors were wounded. The Gumashvils have lived in the bathroom of the burnt house on the cement floor for two years. Although it was easy for the Ministry to compensate the damaged family, they made similar decision just now.”